Značka
Cena
Stav zboží
Dostupnost
Kategorie
Zboží od
Šířka
Hmotnost
Barva
Max. ohnisková vzdálenost
Digitální fotoaparáty mají široké možnosti využití – patří do rukou profesionálním i amatérským fotografům. Na trhu existuje hned několik typů digitálních fotoaparátů, z nichž každý má jiné využití a zaměření. Pojďte se podívat, jaké druhy existují a jak vybrat digitální foťák!
Kompaktní fotoaparát neboli kompakt
Digitální kompakty jsou ideální pro amatérské fotografy, jejichž záměrem je pořizování pěkných fotografií z dovolených či výletů a vyžadují jednoduché ovládání bez složitého nastavování – to je v tomto případě hlavním úkolem fotoaparátu.
- jednoduché a rychlé nastavení
- dostatečně kvalitní fotografie
- kompaktní rozměry
- nedosahují kvalit zrcadlových fotoaparátů
Druhy kompaktů
- Vodotěsné kompakty – využijete nejen při focení pod vodou, ale i v náročných outdoorových podmínkách.
- Ultrazoomy – dosahují velké ohniskové vzdálenosti (optický výkon lze srovnat se zrcadlovkami), proto jsou ideální pro náročné fotografy. Používají se běžně v kombinaci se stativem.
- Dětské fotoaparáty – učí děti základům fotografování, jsou nenáročné na obsluhu, vynikají také originálním designem.
- Profesionální kompakty – mají širší možnosti nastavení (clona, ISO, RAW kvalita fotografií apod.), aby uspokojily i profesionální fotografy, kteří nechtějí používat zrcadlovky.
Digitální zrcadlovka
Digitální zrcadlovky vyhledávají především pokročilí nebo profesionální fotografové, pro které je tvorba fotografií koníčkem a ocení jejich vysokou kvalitu – s tím souvisí také unikátní nastavení pro každý snímek, které vyžaduje znalosti technologie fotoaparátu.
- vysoká kvalita fotografií (pro tisk, k úpravě v počítačových programech aj.)
- výrazně širší možnosti nastavení fotoaparátu
- k fotoaparátům lze připojit další příslušenství (výměnné objektivy, blesky apod.)
- vyšší cena
- náročnější obsluha
4K zrcadlovka
Speciální 4K zrcadlovky umožňují pořizovat videa ve 4K kvalitě. Jsou vhodné pro hobby i profesionální využití, je však třeba počítat s vyšší pořizovací cenou fotoaparátu.
Bezzrcadlovka
Bezzrcadlovky se nachází na pomezí zrcadlovek a digitálních kompaktů, z nichž z každého si vzaly ty nejlepší vlastnosti. Často je proto vyhledávají fotografové, kteří touží po snímcích kvalit zrcadlovky, ale hledají fotoaparát kompaktních rozměrů, který je praktičtější na cesty.
- produkují fotografie vysoké kvality
- kompaktní rozměry a nízká hmotnost
- obvykle kratší výdrž baterie oproti zrcadlovkám
Instantní fotoaparát/ polaroid
Instantní fotoaparáty slouží především k zábavě – na svatby, oslavy a výlety. Ihned po zmáčknutí spouště z fotoaparátu vyjede fotografie na speciálním papíře, která se v průběhu několika minut vybarví.
- okamžité vytištění fotografie
- snímky mají jedinečnou atmosféru
- fotografie nedosahují vysoké kvality
🠢 Speciální fotopapír pro instantní fotoaparáty najdete ve fotodoplňcích!
Fotografie z instantních fotoaparátů můžete přehledně ukládat do fotoalba, které se později může stát jedinečným a osobním dárkem pro vaše blízké.
Hlavní parametry foťáku, které by vás měly zajímat
Rozlišení snímače
Rozlišení snímače fotoaparátu se značí v pixelech (px). Čím vyššího rozlišení snímač dosahuje, tím budou fotografie ostřejší i po přiblížení. Pokud hledáte fotoaparát, jehož fotografie plánujete tisknout na klasické foto formáty, vybírejte snímače s rozlišením alespoň 12 Mpx (megapixelů).
Citlivost ISO
Citlivost snímače je uváděna v jednotkách ISO. Čím vyšší rozsah ISO fotoaparát umožňuje, tím větší máte možnosti k focení v denních i nočních podmínkách – nastavení ISO totiž určuje množství světla při focení.
Optický zoom
Optický zoom určuje, kolikrát můžete fotografovaný objekt přiblížit. Většina fotoaparátů je vybavena 3-8× digitálním zoomem, což je dostatečné pro běžné uživatele. Některé modely dosahují až 90× optického zoomu, v takovém případě však hraje důležitou roli i světlo a stabilizace obrazu, aby byla fotografie kvalitní a ostrá.
Další důležité parametry
- Velikost snímače ovlivňuje kvalitu fotografií – čím větší snímač tím lépe. Pro běžné využití stačí 4/3 snímač, pro středně náročné uživatele jsou tu snímače APS-H a APS-C, mezi nejlepší se řadí snímače Full Frame.
- Stabilizace obrazu zajišťuje ostrost fotografií a plynulý obraz bez otřesů ve videu. Nejčastěji se setkáte s optickou stabilizací, méně často pak s mechanickou stabilizací.
- Světelnost objektivu – zásadní parametr při výběru objektivu, zejména u kompaktů a ultrazoomů, u kterých není možné objektiv vyměnit. Průměrná hodnota dostačující běžným uživatelům je f/1,8.
- Rozlišení videa – pro občasné natáčení vybírejte modely s min. Full HD rozlišením, pro opravdu kvalitní tvorbu videí je ideální 4K rozlišení.
- Displej – u fotoaparátů se můžete setkat s různými velikostmi displeje, cca od 2 až po 3,5 palců. Větší displej slibuje jednodušší ovládání fotoaparátu a přehlednější zobrazení fotografií. Nejčastější jsou LCD nebo TFT LCD displeje, výjimkou však nejsou ani praktické dotykové displeje.
Důležité funkce, které by neměly digitálnímu fotoaparátu chybět!
- Snímky v RAW kvalitě – snímky ve vysoké kvalitě pro pozdější úpravu v počítači.
- Wi-Fi a NFC – umožňuje bezdrátové připojení k jinému zařízení a pohodlný přenos dat.
- Optický stabilizátor obrazu – efektivně minimalizuje rozostření snímku.
- Makro režim – slouží k fotografování drobných objektů a detailů.
- Barevné filtry – převádí fotografie do předem zvoleného stylu.
- Automatická detekce obličeje – zaměří se na obličeje fotografovaných osob a zachytí je v optimálním světle i kvalitě.
- Vyvážení bílé – reaguje na různé zbarvení umělého osvětlení a vyrovnává snímky do optimální pozice.
Fotoaparáty doporučujeme chránit kvalitními pouzdry v podobě brašen nebo batohů, aby při přenosu nedošlo k jejich mechanickému poškození.
Nejlepší digitální fotoaparáty
🠢 Jedničkou na trhu v oblasti zrcadlovek jsou věhlasní konkurenti Canon a Nikon.
🠢 Hledáte digitální kompakt? Porozhlédněte se v nabídce výrobců Sony, Olympus nebo Panasonic.
🠢 Předními výrobci instantních fotoaparátů jsou FujiFilm a Polaroid.
- Řadit podle
- Doporučujeme
- Nejnižší ceny
- Nejvyšší ceny
- Hodnocení
- Nejprodávanější
Frekvence 20–80Hz<BR/>Měří od 0,8A<BR/>do otvoru 22mm, s měřícím trafem
můžete mít 15.10. - 17.10.
Specifikace<BR/>Rozměry: 48×29×21mm<BR/>Rozměry montážní: 46×26mm<BR/>Napájení: 4,5–30V<BR/>Pracovní teplota: –10 až 65°C<BR/>Rozsah měřeného napětí: 0–100,0V<BR/>Rozsah měřeného proudu 0–10A<BR/>Přesnost měření: 1%
můžete mít 15.10. - 17.10.
Dvojitý panelový digitální kombinovaný měřák pro napájecí zdroje: červený voltmetr + modrý ampérmetr.<BR/><BR/>Napájení: 4,5–24V<BR/>Pracovní proud samotného voltmetru: <20 mA<BR/><BR/>Rozsah měřeného napětí: 0–100V(00.0–99.9 V)<BR/>Rozlišení měření napětí: 0…
můžete mít 15.10. - 17.10.
Panelový V-A-P metr s možností kalibrace U a I <BR/>Specifikace: <BR/>Napájecí napětí 7–12VDC <BR/>Spotřeba: <15mA <BR/>Měření napětí: 0–100V±1% <BR/>Měření proudu: 0–10A±1% <BR/>Měření výkonu: 0–1000W <BR/>Displej 30×28mm
můžete mít 15.10. - 17.10.
Panelové měřidlo s možností měření stejnosměrného napětí, proudu, výkonu a spotřeby. Rozsah pracovního napětí 6.5V ~ 100V DC, měření proudu do 20A, výkonu do 2kW a spotřeby do 10MWh.
můžete mít 15.10. - 17.10.
Zobrazení: 0,01–9,99A=<BR/>Rozlišení: 0,01A<BR/>Přesnost: 0,2%±3 digit<BR/>Napájení: 6–12V=<BR/>Vlastní spotřeba: 0,15W (12mA/12V)<BR/>Rozměry: 70×40×25mm <BR/><BR/>Upozornění: Bez bočníku, nutno dokoupit bočník 10A/10…
můžete mít 15.10. - 17.10.
Specifikace: <BR/>model JYX85-Y<BR/>Zobrazení: 0,1–99,9VDC <BR/>Rozlišení: 0,1V <BR/>Přesnost: 0,2%±3 digit <BR/>Napájení: 6–12V DC <BR/>Vlastní spotřeba: 0,15W (12mA/12V) <BR/>Rozměry: 70×40×22mm, otvor 67×38mm<BR/><BR/>Svorkovnice pro při…
můžete mít 15.10. - 17.10.
Specifikace:<BR/>Model: JYX300<BR/>Zobrazení: 0,1–99,9V DC<BR/>Rozlišení: 0,1V<BR/>Přesnost: 0,2%±3 digit<BR/>Napájení: 6–12V DC<BR/>Rozměry: 44×25×25mm<BR/>Otvor: 42×24mm
můžete mít 15.10. - 17.10.
rozsah 600V~, rozlišení 1V, přesnost 0,2%±3 digit, napájení 6–12V=, otvor 42×24mm
můžete mít 15.10. - 17.10.
Zobrazení: 0,1–99,9A= (měřící přístroj ukazuje hodnoty až od 2A)<BR/>Rozlišení: 0,1A<BR/>Přesnost: 0,2%±3 digit<BR/>Napájení: 9–12VDC<BR/>Vlastní spotřeba: 0,15W (12mA/12V)<BR/>Včetně bočníku 100A/100mV <BR/><BR/>Upozornění: přívodní kabeláž není sou…
můžete mít 15.10. - 17.10.
Specifikace:<BR/>Zobrazení: 1–999mA =<BR/>Rozlišení: 1mA<BR/>Přesnost: 0,2%±3 digit<BR/>Napájení: 6–12V=<BR/>Vlastní spotřeba: 0,15W (12mA/12V)<BR/>Upozornění: přívodní kabel není součástí balení.
můžete mít 15.10. - 17.10.
Specifikace:<BR/>Zobrazení: 1–999mV=<BR/>Rozlišení: 1mV<BR/>Přesnost: 0,2%±3 digit<BR/>Napájení: 6–12V=<BR/>Vlastní spotřeba: 0,15W (12mA/12V)<BR/> <BR/>Upozornění: přívodní kabel není součástí balení. Nutno dokoupit 1× D477C
můžete mít 15.10. - 17.10.
Digitální fotoaparáty
Digitální fotoaparát vám pomůže vytvořit skvělé snímky, obvykle lepší, než zvládne vyfotit chytrý telefon. Vybírat můžete z kompaktních fotoaparátů, bezzrcadlovek nebo digitálních zrcadlovek.
Druhy digitálních fotoaparátů
- Kompaktní fotoaparáty – pro začátečníky, vhodné na focení rodinných okamžiků a důležitých momentů
- Bezzrcadlovky – kompaktní fotoaparáty s výměnnými objektivy, nemají zrcátko a optický hledáček, ideální pro natáčení videí
- Digitální zrcadlovky – pro náročné, kteří si chtějí také manuálně nastavit režim focení, mají optický hledáček
- Instantní fotoaparáty (Instax, Polaroid) – pro okamžité vytisknutí snímku
Důležité parametry při výběru fotoaparátu
- Rozlišení snímače – čím větší rozlišení, tím více je snímek detailní i po přiblížení
- Velikost snímače – udává se ve zlomcích palce ("), ovlivňuje množství šumu, čím větší jsou pixely, tím je kvalitnější obrazový výstup
- Světelnost objektivu – čím větší světelnost, tím lepší snímky za šera, udává se jako f/číslo
- Rozlišení videa – určuje, jak kvalitní video bude, nejčastěji Full HD, u lepších fotoaparátů 4K
- Stabilizace – zamezuje rozostření snímku, u videa redukuje otřesy
- Displej – větší displej umožní lépe prohlížet snímky a nastavit fotoaparát
- Konektivita (bezdrátové připojení) – spojení přes Bluetooth, NFC a připojení přes Wi-Fi umožní snadnější přenášení snímků
- Ukládání snímků v RAW – nejvyšší možná kvalita snímku, důležité především pro náročné a profesionální fotografy