Jak naučit psa poslouchat? Buďte důslední a trpěliví

Přivedli jste si domů štěňátko nebo staršího pejska z útulku a nevíte, jak začít s výcvikem? Nemusíte hned na cvičák – pokud budete důslední, trpěliví a budete dodržovat základní principy psího výcviku, můžete začít trénovat v pohodlí domova, kde se bude pejsek cítit bezpečně. Výcvik v domácnosti a blízkém okolí je snazší i proto, že pes se lépe soustředí a nerozptylují ho okolní ruchy. Poradíme vám, jak na to!

Domácí výcvik psa by měl mít svá pravidla

V případě, že se rozhodnete pro domácí výcvik, měli byste mít se psy alespoň základní zkušenosti. Jaké zásady dodržovat?

  • Při výcviku buďte důslední a trpěliví – dopřejte psovi dostatek času k pochopení.
  • Především u štěňat začněte s výcvikem pozvolna – musí je bavit.
  • Povely by měly být srozumitelné a jasné.
  • Hojně chvalte a odměňujte psa za dobře vykonaný pokyn drobnými pamlsky.
  • Nezapomínejte na socializaci s dalšími psy a lidmi.
Jak naučit psa poslouchat? Buďte důslední a trpěliví

Jaké základní povely by si měl každý pes osvojit?

V pohodlí domova můžete začít trénovat nejzákladnější cviky, které budete potřebovat v každodenním životě. Mezi ty patří chůze na vodítku, odložení psa – tedy sednutí nebo lehnutí na místě a přivolání.

S chůzí na vodítku začněte co nejdříve!

V případě, že máte doma malé štěňátko, první dny jej nechte navyknout na nové prostředí. Pokud však bydlíte v bytě, nevyhnete se pravidelnému venčení, aby se pes naučil vykonávat potřebu venku. Proto jej co nejdříve zvykněte na postroj nebo obojek a vodítko.

Postroj i obojek musí štěněti dobře sedět, nesmí být příliš utažený, ale ani volný, aby se vám štěně venku nevysmeklo. Pokud si pejsek nechá obojek či postroj v klidu nasadit, důrazně jej pochvalte a odměňte. V případě, že jej začne kousat nebo se ho snaží sundat, důrazným ale klidným povelem „ne“ jej opravte a pokud přestane, odměňte ho. Pokud se postroj či obojek stále snaží sundat, snažte se jeho pozornost zaměřit například na hračku nebo svižnější chůzi, při které pes nebude mít čas na obojkem přemýšlet.

Pro cvičení chůze psa na vodítku u nohy jsou nejvhodnější klasická kožená nebo textilní vodítka o délce přibližně 2 metry. Chůzi na vodítku začněte trénovat doma v krátkých intervalech (ideálně cca 10 minut 3 × denně). Dbejte na to, aby pes na vodítku netahal, nekousal jej nebo se nemotal pod nohy. Důsledně jej opravujte a odměňujte.

Jak naučit psa poslouchat? Buďte důslední a trpěliví

TIP: K výcviku jsou ideální drobné psí sušenky, díky nim můžete pejska odměňovat často bez toho, abyste jej překrmili. Použít lze i měkké psí granule. V případě, že váš pes bojuje s nadváhou, vybírejte pamlsky s nižším obsahem tuku.


Sednutí či lehnutí je důležité k odložení psa na místě

Odložení psa se vám bude hodit ve chvílích, kdy potřebujete vyřešit určitou situaci a psa mít zároveň pod kontrolou. Velmi důležitá je v tomto případě důslednost, musíte si být jisti, že pes zůstane na místě, dokud povel nezrušíte (tuto dobu však nikdy extrémně neprotahujte, pokud to není zbytečně nutné).

Při cvičení sednutí nebo lehnutí dávejte jasné a krátké pokyny, které nebudete v průběhu výcviku měnit. V případě, že pes cvik vykoná, výrazně jej pochvalte a odměňte. Poté mu dejte pauzu nebo zkuste jiný cvik. Pamatujte na to, že psa musí výcvik bavit, jen tak dosáhnete kýžených výsledků!

Jak naučit psa poslouchat? Buďte důslední a trpěliví

Bez spolehlivého přivolání se neobejdete

Přivolání patří k jednomu z nejdůležitějších cviků, které by měl pes zvládat za každých okolností! S výcvikem začněte v domácím prostředí, kde psa nebudou rušit další psi, zvěř ani pachy. Jako dobrý pomocník slouží v tomto případě stopovací nebo výcvikové vodítko, které je dostatečně dlouhé, abyste si mohli psa k sobě přitáhnout v případě neuposlechnutí – snáze tak pochopí, co po něm požadujete. Přitažení vodítkem opakujte do doby, dokud se pes povel nenaučí sám.

Jak naučit psa poslouchat? Buďte důslední a trpěliví

Po zvládnutí základních povelů je čas vyrazit trénovat do terénu

Teprve ve chvíli, kdy všechny základní povely zvládáte v bezpečí domova s přehledem, vydejte se trénovat do parku nebo do města. Uvidíte, jaký vliv bude mít na pejska okolní ruch v podobě lidí, psů, pachů nebo nových zvuků – bude pro něj o poznání těžší věnovat vám pozornost jako doma. Buďte však trpěliví a důslední a zanedlouho dosáhnete výsledků i rušném prostředí!

Pokud se pejsek něčeho nového bojí, neutěšujte ho. Zkuste mu dodat sebevědomí a pocit bezpečí tím, že neznervózníte a budete dělat, že se nic neděje. Důležitá je také vzájemná důvěra, kdy pes ví, že se o vás v kritických chvílích může opřít a případný konflikt vyřešíte jako vůdce smečky za něj.

Důsledná socializace psa jako klíč ke spokojenému soužití

Velmi důležité je nezapomínat na socializaci psa s dalšími zvířaty a lidmi. Čím dříve začnete, tím lépe! (Samozřejmě po absolvování základního očkování, abyste štěně nijak neohrozili). Pokud psa v raném věku dobře socializujete, vyhnete se do budoucna problémům s nesnášenlivostí jiných psů nebo lidí.

Socializovat lze i starší pejsky, z nichž někteří pomohou mít se psy nebo lidmi špatné zkušenosti. S dávkou trpělivosti, zkušenosti a dostatkem času však i tyto pejsky lze úspěšně socializovat – pokud si na to netroufáte sami, nechce si pomoci od zkušených psích trenérů!

Jak naučit psa poslouchat? Buďte důslední a trpěliví
TIP NA ZÁVĚR: Odměnou pro psa nemusí být jen pamlsek! Po správně odvedeném cviku jej pochvalte pohlazením, podrbáním, přívětivým hlasem, nebo si společně hrajte s jeho oblíbenou psí hračkou !

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vybrat strojek na stříhání psů

Chcete vědět, jak se váš psí parťák cítí, kdy je v pohodě, v napětí nebo ve stresu? Naučíme vás psí řeči... celý článek

Jak naučit psa chodit na vodítku

Chůze na vodítku je jeden z prvních úkonů, který byste měli své štěňátko naučit. Díky tomu budou vaše procházky... celý článek

Jak vybrat krmivo pro psa

Zdraví vašeho pejska výrazně ovlivňuje to, co jí. Vyberte mu proto krmivo, které mu bude svým složením nejlépe... celý článek