Jak vybrat granule pro psa
Pokud chcete, aby byl váš pes zdravý a dobře prospíval, je volba kvalitních granulí naprosto zásadní. Levné granule plné barviv a obilovin nejen, že nedodávají pejskovi potřebné živiny, ale mohou negativně ovlivňovat jeho zdravotní stav a zkrátit tak délku jeho života. Proto byste měli výběru kvalitních granulí věnovat dostatek času i pozornosti. Abyste věděli, jak na to, přinášíme vám nejdůležitější faktory, na které se zaměřit!
Naprosto zásadní je složení psích granulí!
První věcí, na kterou byste se měli při volbě granulí pro psa zaměřit, je jejich složení. Výrobci se často snaží odvést pozornost lákavým obalem nebo pojmenováním, které má určovat kvalitu granulí. Pravdou však je, že především uvedené složení vám napoví, zda se jedná o kvalitní granule či nikoliv.
Jednotlivé suroviny jsou ve složení řazeny dle procentuálního zastoupení, již tento fakt vám může mnoho napovědět. Co by měly opravdu kvalitní granule pro psa obsahovat?
Maso je základ – je lepší čerstvé nebo sušené?
Protože psi jsou masožravci, mělo by maso a tedy živočišné bílkoviny v granulích převažovat. Maso by se proto mělo u kvalitních granulí umisťovat na předním místě ve složení.
Dejte si však pozor na to, zda se jedná o maso čerstvé, nebo sušené. Zatímco sušené maso, nebo masová moučka již během výroby svůj podíl v celkovém složení granulí nemění, čerstvé maso obsahuje velké množství vody (70 – 80 %), která se při výrobě odpaří a finální podíl masa v hotovém krmivu bude výrazně nižší. Pokud je tedy ve složení na první příčce uvedené čerstvé maso, hned za ním by mělo být sušené maso.
Vyhněte se pokud možno granulím, které obsahují vedlejší produkty živočišného původu (místo masa totiž mohou obsahovat také rohy, kopyta a podobně.) Kvalitní granule by měly zahrnovat alespoň 20 % sušeného masa.
Pozor! Někteří výrobci nahrazují živočišné bílkoviny bílkovinami rostlinného původu, které nejsou pro psa zdaleka tak prospěšné. Jedná se například o hrachový protein nebo kukuřičný lepek.
Jaké další složky by měly obsahovat kvalitní granule pro psy?
V granulích by měly procentuálně zastoupeny i další složky, které psovi prospívají:
- Vláknina – má velký vliv na správné trávení a činnost střev a navíc dodává pocit sytosti. V granulích by měla být zastoupena asi 4 – 5 %.
- Tuky – dodávají psovi energii, mají vliv na srst, kůži a správnou funkci ledvin. Tuky by měly být živočišného původu a tvořit přibližně 10 – 20 % krmiva (dle typu, aktivity i kondice psa).
- Vitamíny a minerály – podporují imunitu, proto je jejich přítomnost v krmivu v malém množství prospěšná. Jedná se především o vitamíny A, C, D, E, H a B. Z minerálů jsou důležité vápník, sodík, fosfor i draslík.
- Sacharidy – jsou schopny rychle poskytnout energii, protože jsou však hůře stravitelné, měly by být v krmivu zastoupeny v menším množství. Ze sacharidů jsou nejstravitelnější brambory nebo rýže, vyhnout byste se naopak měli pšenici nebo kukuřici.
→ Z látek, které pejskovi rozhodně neprospívají, můžeme jmenovat chemické konzervanty a barviva.
Dělení psích granulí dle způsobu zpracování
Psí granule můžeme rozlišovat také dle toho, jakým způsobem jsou vyráběny.
- Extrudované granule a granule pečené v troubě – patří mezi nejrozšířenější, vyrábí se s pomocí vysoké teploty a tlaku, čímž bohužel přichází o řadu prospěšných látek.
- Granule lisované za studena – díky nízké teplotě při zpracování si zachovávají podstatně vyšší množství živin.
Granule vybírejte s ohledem na velikost, rasu i stáří psa!
Pokud chcete odstranit nežádoucí chloupky z celého těla, vybírejte takový přístroj, která disponuje nástavci na tvář, oblast bikin, oblast nohou a podpaží. Velikost aplikačních okének, kterými prochází záblesky intenzivního světla, se u jednotlivých nástavců liší tak, aby práce s epilátorem byla maximálně bezpečná a zároveň pohodlná.
Výběr granulí dle stáří psa
Kromě složení byste měli psí granule vybírat také s ohledem na věk, velikost i plemeno psa a jeho zdravotní stav či speciální potřeby, které se mohou u jednotlivců výrazně lišit. Naštěstí je dnes na trhu obrovské množství nejrůznějších druhů granulí se specifickým zaměřením, které tak snadno můžete vybrat svému parťákovi přímo na míru!
Granule pro štěnata – obsahuji živiny prospěšné pro správný tělesný vývoj štěněte. U většiny plemen se podávají přibližně do jednoho roku věku.
Granule pro dospělé psy – mají vyvážené složení pro plně vyvinuté psy mezi 1 až cca 7 lety věku. Je třeba brát v potaz aktivitu psa a dle toho vybrat odpovídající složení.
Granule pro psí seniory – jsou určeny psům přibližně nad 7 let věku (dle plemene), kteří mohou mít potíže s klouby nebo sklony k obezitě. Obvykle mají o něco nižší procento tuků, než granule pro dospělé psy nebo štěňata.
Výběr granulí dle velikosti psa
Každé plemeno psa dosahuje jiné velikosti a výšky, i to byste měli při výběru zohlednit. Tyto granule se totiž liší především svými rozměry.
Granule pro malé psy – jsou určeny psům typu čivava, jorkšírský teriér apod. Protože tito psy mají slabší čelist, jedná se o drobné granulky, které mají vyšší výživové hodnoty.
Granule pro střední psy – vyhovují všem psů přibližně do 35 kilogramů, mezi ty patří labrador, border kolie nebo bígl. Jsou střední velikosti, která těmto psům naprosto vyhovuje.
Granule pro velká plemena psů – jsou vhodné pro psy nad cca 35 kilogramů hmotnosti (např. vlčák, doga, mastif apod.) Bývají větší, tudíž se velkému psovi lépe konzumují a nevdechne je. Často je jejich složení obohaceno o kloubní výživu, protože právě na klouby větší plemena psů často trpí.
Výběr granulí dle plemene psa
Protože některá plemena psů mají zvláštní požadavky na výživu, najdete na trhu také granule určené přímo pro konkrétní plemena. Jedná se například o granule pro labradory, boxery, jezevčíky, čivavy a podobně. Složení granulí je přizpůsobeno tělesné konstituci psa.
Jaké speciální granule pro psy jsou na trhu?
Kromě základního dělení uvedeného výše, je na trhu také řada dalších typů granulí, které jsou určeny pro psy se speciálními potřebami nebo zdravotními problémy. Ať už se jedná o psy s alergií, březí feny, psy v zátěži nebo kastrované psy, pro každého lze najít to nejvhodnější složení!
Granule kastrované psy – kastrovaní psi i feny mívají bohužel sklony k obezitě. Proto je třeba nejen upravit dávku krmiva, ale také hlídat jeho složení – od toho jsou tu tyto speciální granule.
Granule pro březí a kojící feny – březí feny mají výrazně vyšší výdej energie, potřebují ji totiž k tomu, aby se štěňata mohla správně vyvíjet. Proto byste jim měli dopřát kvalitní a výživné krmení, které je navíc obohaceno o vápník a fosfor.
Granule pro psy s citlivým zažíváním – jestliže pes trpí na průjmy a zvracení, vybírejte mu granule s upraveným složením, které obsahují stravitelnější druh masa, nižší obsah tuků a nedráždí tak žaludek.
Granule pro psy s citlivou kůží – pokud se pes často škrábe a na kůži se objevují suché šupinky, může to značit alergii na některou ze složek běžných granulí. Proto zkuste hypoalergenní granule, které se vyhýbají nejčastějším alergenům.
Granule pro psy s nadváhou – nadváha může psům působit řadu zdravotních problémů, proto byste se jí měli snažit předcházet. Pokud má pes sklony k obezitě, vybírejte granule „light“, které mají nižší obsah tuku a sacharidů a vyšší obsah vlákniny.
Granule pro aktivní psy – protože psy v zátěži, kteří sportují, jsou v zápřahu nebo trénují agility, mají výrazně vyšší energetický výdej, je třeba jim ho adekvátně doplnit ve složení krmiva.
Alternativou ke granulím může být BARF – krmení syrovým masem!
V posledních letech se řada majitelů psů vrací k přirozené stravě, která je známá pod zkratkou BARF (bones and raw food). Ta se skládá převážně ze syrových kostí, masa, zeleniny, bylinek a kvalitních olejů. Považuje se za nejpřirozenější typ stravy pro psy. I zde platí, že je třeba jednotlivé živiny správně vyvážit tak, aby pes dostal vše co potřebuje.
Pokud chcete u psa přejít z granulí na syrovou stravu, je třeba si nejdříve zjistit dostatek informací a zvykat jej postupně, abyste předešli možným zažívacím potížím!
Nejčastěji kladené otázky při výběru granulí pro psy
Na co si dát pozor při výběru psích granulí?
Výrobci mohou slučovat více surovin, díky čemuž budou mít vyšší procentuální zastoupení ve složení. Je například rozdíl, zda je ve složení uvedeno maso, nebo maso a produkty živočišného původu, které nejsou zdaleka tak kvalitní, jako čisté maso.
Nenechte se zmást ani lákavými tvary a barevnými granulkami, které jsou obvykle dobarvovány umělými barvivy, které psům rozhodně nesvědčí.
Jak dávkovat psí granule?
Dávkování se odvíjí od velikosti psa, jeho stáří i zdravotního stavu či aktivity. Vhodné dávkování je vždy uvedeno na obalu granulí. Dle potřeby jej pak můžete mírně přizpůsobit.
Jak poznat, že granule psovi prospívají?
To, že jste zvolili kvalitní granule, které mají na zdraví psa kladný vliv, můžete poznat dle těchto znaků:
- Pes nemá problém se zažíváním, plynatostí, netrpí na průjmy ani zácpu.
- Jeho srst je lesklá a kůže dostatečně mastná, takže se nedrbe a nemá lupy.
- Pes je vitální, působí spokojeně a energicky.
Mohlo by vás dále zajímat
Jak vybrat krmivo pro psa
Zdraví vašeho pejska výrazně ovlivňuje to, co jí. Vyberte mu proto krmivo, které mu bude svým složením nejlépe... celý článek
Jak naučit psa poslouchat? Buďte důslední a trpěliví
Přivedli jste si domů štěňátko nebo staršího pejska z útulku a nevíte, jak začít s výcvikem? Nemusíte hned na cvičák... celý článek
Jak vybrat strojek na stříhání psů
Chcete vědět, jak se váš psí parťák cítí, kdy je v pohodě, v napětí nebo ve stresu? Naučíme vás psí řeči... celý článek