Jak vyčistit myčku?

Životnost myčky můžete významně ovlivnit správnou údržbou i pravidelným čištěním. Nezapomeňte čistit vnitřek i dvířka myčky, čas od času vyklepat o opláchnout filtr a chraňte myčku proti vodnímu kameni.

Kvalitní myčka by měla bez problémů odsloužit až 2 000 mycích cyklů. Při správné péči a údržbě by měla vydržet bez nutnosti opravy i 10 let provozu. Životnost myčky se ale odvíjí také od péče, kterou věnujete její údržbě. Důležitou součástí správné údržby je zejména čištění interiéru myčky a filtru spolu s ochranou myčky proti tvrdosti vody a vodnímu kameni.

Tvrdost vody a vodní kámen

Životnost myčky můžete proto zlepšit tím, že budete preventivně používat změkčující soli. Rozhodně je doporučujeme používat v oblastech s tvrdší vodou. Sůl se pravidelně doplňuje do zásobníku, o dávkování se už postará myčka sama. Ta vás také upozorní, až bude potřeba sůl do dávkovače doplnit.

S čistou myčkou k delší životnosti

Stejně tak čistota interiéru myčky může příznivě ovlivňovat celkovou životnost. Díky pravidelné péči předejdete také nepříjemnému zápachu a problémům se špatně umytým nádobím. Myčku nádobí doporučujeme důkladně vyčistit několikrát ročně. K tomu postačí naprázdno spustit mycí cyklus bez nádobí na nejvyšší teplotu s využitím volitelného čisticího přípravku. Čistič z myčky odstraní nečistoty a odmastí ji.

Kromě speciálních přípravků můžete myčku čas od času vyčistit i ručně houbičkou s vlažnou vodou a trochou prostředku na nádobí. Při čištění nezapomeňte ani na vnější části a obvod dvířek, ze kterých se nečistota do myčky může také dostat.

Doporučujeme čas od času z myčky vytáhnout filtr, který může být zanesený nejen zbytky jídla, které zůstávají na talířích, ale také mastnotou. Filtr stačí oklepat a opláchnout pod tekoucí vodou, případně umýt houbičkou s mycím prostředkem. Preventivně se raději vyvarujte vkládání nádobí, na kterém zůstaly větší zbytky jídla, kostí a jiné tvrdší kousky.

Pokud bojujete se zápachem vycházejícím z myčky, kromě důkladného vyčištění vám pomůže také osvěžovač, který neutralizuje nepříjemné pachy a zanechá svěží vůni.

Domácí čištění

Pokud dáváte přednost přírodnímu čištění, můžete sáhnout i po surovinách, které máte běžně v kuchyni, jako je jedlá soda, ocet, kyselina citronová nebo citronová šťáva. Soda účinně a ekologicky pročistí vnitřek myčky. Jednoduše nasypte 2 sáčky do spodní části spotřebiče a zapněte mytí. Octová lázeň se skvěle hodí na zbavování vodního kamene a zápachů. Nalejte zhruba 1 l tekutiny do spodní části myčky a přihrádky na mycí gely. Poté spusťte mycí program, nejlépe na nejvyšší teplotu. Na hloubkové pročištění trubek můžete sáhnout po kyselině citronové. Ke spolehlivému umytí vám stačí 100 g kyseliny, kterou nasypete do zásobníku a opět myčku zapnete.