Zkratky objektivů

Rozhodli jste se, že si pořídíte nový objektiv a z parametrů na vás vyskakují různé pojmy a neznáme zkratky?

Objektiv pochází z dílny různých výrobců a každý má odlišné označení a název. Podle těchto označení dokážeme poměrně snadno určit, jaký model je vhodný k různým účelům. Tato stránka vám umožní se v těchto zkratkách orientovat snadno a rychle.

Parametry, se kterými se nejčastěji při výběru objektivů setkáváme:

  • ohnisková vzdálenost
  • světelnost
  • asférické čočky, ED skla
  • stabilizátor
  • konstrukce

Ohnisková vzdálenost

Je jeden z nejzákladnějších a z nejdůležitějších parametrů, podle kterých zvolíme ten správný objektiv. Určuje nám úhel zorného pole, což zásadním způsobem ovlivňuje perspektivu snímku.

Na objektivech je vždy označena skutečná ohnisková vzdálenost objektivu, tedy jeho důležitý technický parametr.

Crop faktor

Tento termín se udává ve spojení s objektivy na DSLR a informuje nás o úhlech záběru objektivů.

Jedná se o koeficient, kterým se přepočítává ohnisková vzdálenost, jakou by měl objektiv se stejným zorným úhlem na kinofilmovém fotoaparátu. Je třeba mít na paměti, že crop faktor je vždy záležitostí těla DSLR, nikoli použitého objektivu.

Světelnost

Světelnost se značí písmenem f a pomocí číselného údaje (f/2,8 f/5,6...) jedná se o klíčovou vlastnost objektivu. Je označována například: f/2,8 nebo F2,8. nebo i takto: 100/2,8.

Jak vybrat objektiv

Asferické čočky, ED skla

Asferické čočky anebo čočky ze speciálních druhů skla mají zásadní vliv na optickou kvalitu objektivu.

Jedná se v podstatě o velice častý jev, kdy má výrobce v nabídce dva konstrukčně naprosto shodné objektivy, ale jeden z nich je vybaven například čočkami z ED skla a je tedy po stránce obrazové kvality na daleko lepší úrovni.

Asferické čočky umožňují zmenšit konstrukci objektivu oproti tomu, kdyby byl vyroben z běžných sférických (kulových) čoček. Používané zkratky jsou například ASPH, ASL atd.

Stabilizátor

Optický stabilizátor u objektivů je dnes čím dál tím častější. Jednoduše řečeno, jedná se o skupinu čoček, která je schopna díky pohybu do stran směřovat paprsky procházející objektivem do jednoho, stále stejného místa na snímači nebo na filmu.

Objektivy se stabilizátorem jsou většinou opticky složitější, a tedy i těžší než podobné modely bez stabilizátoru.

Konstrukce

Pokud je použit v objektivu běžný způsob ostření, pohybuje se zpravidla celá optická soustava jako celek směrem vpřed a vzad. Konstrukčně nejjednodušší je takový pohyb zajistit pomocí jakéhosi závitu kolem této soustavy, což má ovšem za následek rotaci čoček kolem vlastní podélné osy.

Při použití polarizačních anebo jiných otočných filtrů přináší komplikaci v podobě ne příliš dobrého ostření. Tato konstrukce se především používá u nejjednodušších objektivů.

U objektivů vyšších kategorií se používá tzv. vnitřní anebo zadní ostření s označením IF nebo RF. (ostření probíhá pohybem několika čoček uvnitř této soustavy). Přední část objektivu se při ostření neotáčí a objektiv tedy nemění své rozměry a ostření je rychlejší.

Rychlost ostření do velké míry závisí také na pohonu autofokusu (automatického ostření). U kvalitnějších objektivů bývá použito speciálních ultrazvukových motorků, které jsou velice tiché a rychlé. Označovány jsou například USM, AF-S, SWM, HSM atd.

Vysvětlivky zkratek objektivů různých výrobců

V názvu objektivu je najdete většinou několik zkratek, které napovídají o jeho vlastnostech nebo použitých technologiích. Zde vám některé z nich vysvětlíme.

Nikon

AF

První generace objektivů Nikon s autofokusem.

AF-D

Vypadají stejně jako objektivy AF, ale navíc v sobě mají kódovací mikročip, který do těla fotoaparátu přenáší informace o vzdálenosti ostření a slouží tak ke zvýšení přesnosti systémů měření expozice a blesků fotoaparátu.

AF-G

Jsou podobné jako objektivy AF-D a nabízejí i stejnou funkčnost, nedisponují však clonovým kroužkem.

AF-S (AF-I)

Objektivy Nikon AF-S a jejich předchůdci AF-I nabízejí stejnou funkčnost jako objektivy AF-D nebo AF-G. Rozdíl mezi těmito objektivy spočívá v tom, že objektivy AF-S a AF-I mají vestavěný motor pro ostření, takže nepoužívají motor autofokusu v těle fotoaparátu.

DX

Tyto objektivy obsahují stejné technologie jako předchozí typy objektivů, ale nabízejí lepší funkce uživatelům digitálních jednookých zrcadlovek. Objektivy DX produkují malý kruhový obraz, který nepokrývá celou plochu filmu 135 mm, a proto se nedoporučuje jejich používání s jednookými zrcadlovkami na film, kde může dojít k oříznutí obrazu.

ASP - (Asférická čočka) Aspherical Lens

Použití asférických čoček znamená, že objektiv může být menší, lehčí a celkově lepší než objektivy využívající pouze sférické (kulové) prvky.

Asférické objektivy v podstatě eliminují problémy, které představuje koma (asymetrická vada, která je tvořena velmi šikmými paprsky procházejícími blízko u okraje čočky, které se lámou značně nepravidelně. Jimi vytvořený obraz předmětu je jinak velký, než který vytváří paprsky ze středu objektivu, čímž vzniká složitý útvar podobný kometě s chvostem ubíhajícím ke kraji. Při stavbě objektivu se vada odstraňuje vhodným umístěním roviny clony, jinak pak zacloněním) a další typy optických aberací (barevných vad čoček), a to i při maximálním otevření clony. Zvlášť užitečné jsou pro korekci zkreslení u širokoúhlých objektivů. Společnost Nikon používá tři typy asférických optických prvků.

AF DC-Nikkor

Technologie řízení neostrosti obrazu v oblasti portrétní fotografie. Umožňuje přesně regulovat míru rozostření popředí i pozadí tím, že mohou ovládat míru sférické aberace v popředí nebo pozadí otáčením kroužku DC na objektivu.

CRC - Close-Range Correction

Jedná se o korekci pro fotografování zblízka a konstrukci s "plovoucími prvky".

Při ostření se každá skupina optických prvků pohybuje samostatně. To zajišťuje vynikající výkonnost i při fotografování na velmi krátké vzdálenosti. Používá se v objektivech typu: "rybí oko", širokoúhlých objektivech, objektivech typu Micro a vybraných středních teleobjektivech Nikkor

Sklo ED (Extra-low Dispersion)

Jedná se o sklo s extrémně nízkým rozptylem světla. Používá se v teleobjektivech bez zoomu a se zoomem. Poskytuje vynikající ostrost obrazu a schopnost korekce barev díky minimalizaci chromatické aberace na tak nízkou úroveň, jaká je u teleobjektivů skutečně pozoruhodná. Nejlépe to lze vysvětlit na příkladu tří základních barev, na které se dá rozdělit bílé světlo (červená, modrá a zelená). Při průchodu čočkou se tyto tři paprsky rozdělí a již se nesetkají na stejném místě, aby vznikl ostrý obraz.

IF- Internal Focus (Vnitřní ostření)

Možnost zaostřovat beze změny délky objektivu.

Povrchová vrstva Nano-Crystal

Antireflexní povrchová vrstva pro optické povrchy, která omezuje vznik odlesků a "duchů", zejména u snímků fotografovaných na přímém slunci nebo za silného umělého osvětlení.

RF - Rear Focusing (Zadní ostření)

Jednotlivé optické prvky objektivu jsou rozděleny do specifických skupin, z nichž se při zaostřování pohybuje pouze zadní skupina.

Sklo Super ED

Vyznačuje se ještě nižším indexem lomu a menším rozptylem světla než sklo ED. Zároveň také skvěle eliminuje sekundární spektrum a koriguje chromatickou aberaci. Sklo Super ED není tak křehké jako krystalická struktura fluoritu a vykazuje menší změny optické výkonnosti při vystavení rychlým změnám teploty (tzv. tepelný šok) než fluorit.

VR - Vibration Reduction (Redukce vibrací)

Systém minimalizuje rozmazání snímku způsobené chvěním fotoaparátu a nabízí možnost fotografovat s časy závěrky o tři stupně delšími, než by uživatel byl normálně schopen při dané ohniskové vzdálenosti udržet v ruce.

Olympus

SWD

Ultrazvukový pohon objektivu.

EM

Objektiv určen pro makrofotografii

ET (teleobjektiv)

Objektiv vhodný pro fotografování portrétů, reportážních fotografií, divoké přírody a krajiny.

Canon

AL (Aspherical Lens)

Optrické členy s nekulovým povrchem, které vám zaručí:

  1. Kompaktnost a vysokou kvalitou zoomových objektivů
  2. Vysokou ostrost i při odcloněném objektivu a kompenzaci sférické aberace
  3. Korekci zkreslení širokoúhlých objektivů

DO - difrakční člen

Takto konstruovaný objektiv je značen zeleným proužkem, lemujícím přední část objektivu.

Jedná se o optický prvek s difrakční mřížkou a vykazuje přesně opačnou barevnou vadu než běžná čočka a zařazuje se proto pro korekci této vady.

EF

Označení autofokusové řady objektivů Canon, kompatibilní se zrcadlovkami EOS. Objektivy jsou na těle fotoaparátu uchyceny bajonetem stejného názvu. Elektrickou energii a přenos informací zajišťují přesně dosedající kontakty.

EF - S

Bajonet uchycení objektivů určených pro digitální zrcadlovky se snímačem formátu APS-C (EOS 300D, 350D, 400D, 20D a 30D). Písmenko "S" vychází z názvu Short Back Focus. Konstrukce umožňuje větší přiblížení posledního členu optiky k rovině snímače.

IS - Image Stabilizer

Kompenzuje pohyby a otřesy objektivu vzhledem k filmovému políčku nebo čipu. Jeho služby jsou potřebné zejména při záběrech teleobjektivem a při delších expozičních časech.

L-objektiv

Jedná se o nejvyšší třídu objektivů Canon EF. Při jejich konstrukci je dbáno na pečlivý výběr materiálů, precizní provedení a používány jsou nejmodernější technologie i technická řešení. Rozpoznávacím znakem je červený proužek lemující přední část objektivu.

SF - Soft Focus

Jedná se o speciální funkci portrétního objektivu EF 135mm f/2.8 pro změkčení kresby. Je nastavitelná ve dvou stupních a lze ji úplně vyřadit.

USM mikromotorek

Je jeden ze systémů pohonu ostření objektivů Canon EF využívající piezoelektrického mikromotorku. Výsledkem je velmi rychlé, prakticky neslyšitelné zaostření.

USM kroužek

Je jeden ze systémů pohonu ostření objektivů CanonEF. Využívá piezoelektrického principu a je tvořen dvěma na sebe doléhajícími kroužky, z nichž jeden se chová jako stator a druhý (pohánějící ostřící mechanismus) jako rotor.

Sony

DT

Označuje objektiv, který je schopen pokrýt snímací čip o rozměru APS (APS-C), tzn. nelze ho použít pro "full frame" zrcadlovky. Jinak řečeno je kompatibilní se všemi Alpha modely s označením 100 až 700 včetně. Pro A850 a A900 ho použít nelze.

U DSLR Alpha A100 až A700 dochází k přepočtu ohniskové vzdálenosti objektivu CROP FAKTOREM 1,5x (tzn. z objektivu 100mm je 150mm, z objektivu 30mm je 45 mm atd.).

U DSLR A850 a A900 k tomuto přepočtu nedochází - full frame čip.

Objektivy Sony se dále dělí do tří kategorií podle "skel":

  1. SONY
  2. SONY G
    • vyšší třída (znáte také z některých Cyber-shot a Handycam - vybrané lepší modely). V označení je písmeno G.
  3. CARL ZEISS (například SAL-2470Z); v označení je na konci písmeno Z (Zeiss).

Tamron

Di (digitally integrated design)

Hlavním znakem takto vyvíjeného objektivu Tamron je předurčení vývojových charakteristik optiky tak, aby poskytovaly pokud možno optimální výkon pro digitální zrcadlovky. Zároveň zabezpečují výkonnost uživatelům kinofilmových zrcadlovek.

XR

Technologie k dosažení lepší kompaktnosti objektivu zmenšuje celkovou délku optické soustavy díky novým poznatkům v oblasti vývoje optiky, které dovolily zmenšení objektivu při zachování hodnoty světelnosti jako u předchozích modelů a zlepšení celkové kompaktnosti. Optická výkonnost je zvýšena použitím speciálního tvaru inovovaných XR (mimořádný index lomu) skel, která zabezpečují minimální optické vady.

Sigma

ASP - Asferické objektivy

K výrobě apochromatických objektivů jsou použita nízkorozptylová skla navržená tak, aby byla minimalizována barevná aberace a bylo dosaženo kvalitního obrazu.

OS - Optický stabilizátor

Systém detekuje chvění obrazu a pak jej pohybem optických členů eliminuje.

RF - zadní ostření

V konstrukci objektivu se pohybuje zadní skupina optických členů. Tím je zajištěno rychlé a tiché zaostřování.

IF - vnitřní ostření

Tento způsob slouží k zajištění stability při zaostřování. Pohybem vnitřních optických členů systému zaostřování se nemění konstrukční délka objektivů. Přední člen nerotuje.

EX - objektivy řady EX

Povrchová úprava EX objektivů upozorňuje na vysokou kvalitu jak v konstrukčním provedení, tak i ve výsledném zobrazení.

HSM - Hyper Sonic Motor

Pro rychlý a tichý chod automatického ostření je motorický pohon ovládán pomocí ultrazvukových vln.

Speciální optické materiály používané pro nejvyšší kvalitu obrazu

LD skla s nízkým rozptylem

Barevná vada je formou optického šumu, který snižuje ostrost obrazu. LD členy jsou vyrobeny ze speciálních optických skel s extrémně nízkým rozptylem světla, které efektivně kompenzují barevnou vadu obzvláště patrnou při používání teleobjektivů v krajní poloze.

AD skla s anomálním rozptylem

Základní charakteristikou skla s anomálním rozptylem světla je abnormálně široké pásmo s odlišným rozptylem světla (hodnota rozptylu světla vztažená k určitému pásmu vlnových délek viditelného spektra) odpovídajícímu určitým vlnovým délkám.

Na Mall.cz najdete