Jak vybrat brýle

Bez dioptrických brýlí si řada z nás neumí každodenní život představit. Pro všechny, kteří trpí poruchou zraku, jsou brýle nezbytným doplňkem v průběhu celého dne. U dioptrických brýlí je stěžejní nejen správná úprava čoček dle vašich potřeb ale i tvar, materiál a velikost obrouček. Vybírat můžete dle oblíbeného módního stylu i tvaru obličeje, tak aby vám brýle dokonale padly. Poradíme vám, jaké brýle budou pro vás ty pravé!


Co potřebujete vědět před nákupem dioptrických brýlí?

Dioptrické brýle jsou sice stylovým módním doplňkem, avšak jejich hlavním posláním je zlepšit vidění. Proto byste měli před nákupem dioptrických brýlí znát správné a aktuální údaje pro úpravu čoček, aby vám mohly být uzpůsobeny přesně na míru. Potřebné parametry čoček se nejčastěji dozvíte z předpisu od očního lékaře. Které jsou ty hlavní?

  • Počet dioptrií – je zásadním parametrem, značí se číslicí (dle mohutnosti potřebné čočky) a znaménkem + (u dalekozrakosti) nebo – (u krátkozrakosti). Tyto hodnoty se u pravého a levého oka mohou lišit.
  • Vzdálenost zornic (PD) – značí vzdálenost středů zornic. Udává se v mm.
  • Cylindr (CYL) – důležitá hodnota v případě, že trpíte astigmatismem.
  • Osa cylindru (AX) – značí stupeň astigmatismu.
  • Požadovaný typ dioptrického skla – skla mohou být ztenčená v několika úrovních, k dostání jsou také antireflexní skla, skla proti modrému světlu nebo samozabarvovací skla a další.
Jak vybrat brýle


Dámské dioptrické brýle

Obroučky na dámské dioptrické brýle jsou určeny primárně ženám. Některé modely se hodí především na drobnější ženský obličej. K dostání jsou v mnoha barvách, tvarech i velikostech.

Pánské dioptrické brýle

Obroučky na pánské dioptrické brýle a unisex obroučky bývají mírně větší, aby dobře seděly i na mohutnější tváři.

Dětské dioptrické brýle

Dětské dioptrické obroučky jsou velikostně uzpůsobeny dětské tváři. S přibývajícím věkem dítěte je třeba obroučky vyměnit za větší.


Podle čeho vybrat správnou velikost brýlí?

Pokud vybíráte brýle online, můžete si řídit značením, které vypovídá o velikosti brýlí. Jaké značení brýle obvykle mají?

  • Šířka nosníku – značí vzdálenost mezi obrubami v místě nosu, běžně se pohybuje mezi 15 – 25 mm.
  • Délka stranic – stranice dosahují obvykle 135 – 145 mm.
  • Šířka čoček – značí šířku čočky v nejširším místě, často se jedná o cca 45 – 60 mm.

Jaké brýlové obruby budou pro vás ty pravé?

Obruby tvoří dominantní část brýlí, která výrazně ovlivňuje celkový vzhled. Proto byste měli vybírat obruby s ohledem na váš vkus i tvar obličeje. Jaké druhy obrub jsou k mání a jak se liší?

Obruby s očnicemi se stanou dominantou tváře

Brýlové obruby lemují celý obvod čočky. Tyto brýle působí výrazným dojmem, jsou vhodné pro ty, kteří chtějí, aby brýle na obličeji vynikly. Výhodou je také poměrně vysoká mechanická odolnost brýlí.

Obruby bez očnic působí nenápadným dojmem

Tyto brýle tvoří pouze čočky, nosník a stranice. Díky tomu působí velmi jemně a nenápadně. Jsou tedy ideálním řešením pro ty, kteří chtějí, aby brýle působily nenápadně a nerušily obličejové rysy. Jelikož jsou tyto modely brýlí poměrně křehké, vyžadují opatrnou manipulaci.

Poloobruby jako příjemný kompromis

Poslední typ brýlí má obrubu pouze v jedné polovině brýlí, obvykle v horní polovině skla. Tyto modely jsou velmi rozšířené, protože lichotí jemným i výrazným rysům v obličeji a působí přirozeně – nejsou ani příliš jemné, ani příliš nápadné.


TIP: Vybírat můžete také sluneční brýle mnoha tvarů a barevného provedení. Pro ty, kteří potřebují brýle s dioptriemi, jsou skvělým řešením samozabarvovací brýle, které na slunci ztmavnou a na světle zprůhlední. Tyto brýle využijete i při jízdě v autě nebo při sportu.

Jaký materiál brýlových obrouček zvolit?

Vybrat si můžete také materiál, ze kterého budou brýlové obruby vyrobeny. Zvolený materiál ovlivňuje odolnost brýlí, nároky na údržbu a v neposlední řadě také vzhled.

Plastové brýlové obroučky jsou moderní a lehké

Obruby vyrobené z odolného plastu jsou velmi moderní a populární. Umožňují totiž vybírat z nejrůznějších tvarů i barevných provedení. Velmi oblíbené jsou například čiré nebo průsvitné obruby brýlí, které působí moderním dojmem. Plast se často užívá na výrobu mohutných obrouček. Nespornou výhodou plastových obrub je dobrá odolnost a především jejich nízká hmotnost, jsou tedy velmi pohodlné na nošení.

Kovové brýlové obruby vynikají odolností

Kovové obruby jsou oblíbené především pro nízkou cenu a dobrou odolnost. K dostání jsou v mnoha variantách, často se používají na výrobu subtilních obrouček, které jsou vhodné například pro ty, kteří mají jemné rysy v obličeji a mohutné plastové obroučky by působily příliš těžkopádně. Na rozdíl od plastu jsou však kovové obroučky o poznání těžší.

Titanové obroučky brýlí jsou elegantní

Obruby brýlí vyrobené z titanu vynikají odolností a jsou vhodné pro všechny, kteří chtějí lehké a elegantní brýle, které se hodí ke všem příležitostem. Titanové obruby jsou k dostání v řadě barevných i tvarových provedeních. Oproti klasickým kovovým obroučkům jej jejich cena mírně vyšší.


Barvu obruby byste měli volit tak, aby brýle ladily s vaším outfitem. Pokud hledáte neutrální barvu, která bude ladit s téměř s každým modelem, vybírejte černé, hnědé nebo průsvitné obruby v přírodních tónech a vyhněte se zářivým modelům.

Jak vybrat brýle dle tvaru obličeje?

Při výběru brýlí můžete vycházet také z obličejových rysů. V některých modelech vyniknou jemné rysy, jiné se hodí pro výrazně tvarovaný obličej. Jak tedy vybírat tak, aby brýle podtrhly vaše přednosti a potlačily nedokonalosti?

Kulatý obličej opticky prodlouží poloobruby

Pokud je vaše tvář zakulacená, budou vám slušet brýle s poloobrubami, které ji opticky prodlouží. Brýle by neměly být příliš subtilní, aby na obličeji nepůsobily příliš drobně. Volit můžete bez obav robustnější plastové obroučky. Tvář rozzáří výrazné barvy.

Kulatý obličej opticky prodlouží poloobruby

Obličej srdcovitého tvaru vyžaduje hranatější obruby brýlí

Pokud máte širší čelo a užší bradu, poohlédněte se po brýlích s hranatějšími obrubami, které rysy v obličeji opticky vyváží. Klidně vyzkoušejte výraznější a větší obruby.

Obličej srdcovitého tvaru vyžaduje hranatější obruby brýlí

Hranatý obličej zjemní zaoblené obruby brýlí

Pokud máte naopak výrazně řezané rysy, můžete je zjemnit za pomoci oválných, nebo kulatých brýlí. Nebojte se vybírat ani mohutné obruby s větším průměrem. Vyhnout byste se měli příliš hranatým brýlím, ve kterých byste mohli působit až příliš přísným dojmem.

Hranatý obličej zjemní zaoblené obruby brýlí

Oválnému obličeji sluší téměř vše

Pokud máte mírně protáhlý, oválný obličej, kdy čelo je mírně širší než brada, máte vyhráno! Těmto rysům sluší takřka jakýkoliv tvar brýlí, můžete si tak pořídit ty, které vás zaujmou bez ohledu na jejich tvar nebo velikost. Mějte však na paměti, že pokud chcete tvář zjemnit, neměli byste volit příliš široké a hranaté kousky.

Oválnému obličeji sluší téměř vše


Brýle bez dioptrií jako stylový módní doplněk

Dobám, kdy byly brýle cílem posměšků, již naštěstí dávno odzvonilo. V dnešní době jsou brýle vyhledávaným módním doplňkem, který dotváří celý outfit. Pro ty, kteří nepotřebují dioptrické brýle, ale chtějí nosit brýle jako doplněk, jsou tu brýle bez dioptrií – čočky brýlí tvoří klasický plast bez dioptrií.

Brýle proti modrému světlu chrání zrak během práce na počítači!

Pokud často pracujete na počítači, hledíte do chytrého telefonu nebo sledujete televizi, oceníte brýle, které zabraňují pronikání modrého světla, jež má neblahý vliv na lidský organismus a tvorbu melatoninu. Modré světlo způsobuje únavu očí, nespavost, stres a podráždění. Používáním brýlí proti modrému světlu můžete těmto příznakům předcházet, brýle navíc zlepšují kontrast obrazovky.


Nejčastěji kladené otázky při výběru brýlí

Co jsou to multifokální brýle?

Multifokální brýle spojují tři optické zóny bez viditelných přechodů a díky tomu jsou určeny pro vidění na blízko, do dálky i na střední vzdálenosti. Není tudíž třeba pořizovat několik samostatných brýlí a kromě praktického využití také výrazně ušetříte.

Jak fungují brýle proti modrému světlu?

Brýle jsou vybaveny speciálním filtrem, který zamezuje průnik modrého světla do očí. Díky tomu monitory oči neunavují a nevysušují, jako při běžné práci bez využití počítačových brýlí.

Na co si dát pozor při výběru brýlí?

Brýle by vám měly především dobře padnout, proto byste při výběru měli dbát na několik základních zásad:

  • Oči by měly být přibližně ve středu brýlí.
  • Obroučky by neměly zakrývat celé obočí.
  • Šířka brýlí by neměla přesahovat lícní kosti.