Jak vybrat cestovní postýlku


Cestovní postýlku potřebujete kdykoliv, když opouštíte domov, abyste dítěti poskytli bezpečné a známé místo na spaní. Je pomocníkem na cestách, ale i při pobytu na zahradě nebo pro odpolední spánek na terase. Modely cestovních postýlek mohou být doplněny závěsným lůžkem či přebalovacím pultem. Jak vybrat nejlepší cestovní postýlku?

Cestovní postýlka je skladný model dočasného lůžka, které je lehké a málo objemné na převážení (podobně velký balík jako malý stan nebo plážová matrace).

Rozměry cestovní postýlky v rozloženém stavu odpovídají běžným postýlkám, obvykle mají postýlky délku 120 cm a šířku 60 cm. Výška bočnic je 80 cm a bočnice jsou vybaveny pružnou síťovinou. Maximální přípustná nosnost postýlky (limitní hmotnost dítěte) je 15 kg.

Rám postýlky bývá hliníkový (lehký) a je potažen textilií. Cestovní postýlky bývají vybaveny tenkou matrací (silnější lze dokoupit) a mohou být doplněny kolečky.

Jak vybrat cestovní postýlku

Proč si pořídit cestovní postýlku

Na otázku, proč si pořídit cestovní postýlku, už odpovídá typ postýlky. Ano, slouží na cesty. Ale uplatnění nachází i v běžném provozu domácnosti, a jakmile si ji jednou pořídíte, zjistíte, že ji potřebujete prakticky pořád.

Cestovní postýlka přináší komfort a bezpečí v mnoha situacích, a to nejen během dovolené, ale i doma na zahradě, v kuchyni, u prarodičů nebo na kryté terase. Používáním cestovní postýlky dáváte dítěti pocit známého místa pro spánek i ve chvíli, kdy se okolí kompletně promění (horský hotel, penzion u moře, chata v kempu).

Nevýhody cestovních postýlek

Samozřejmě i cestovní postýlky mají své nevýhody. Například rošt se nedá polohovat, tudíž při vyndávání dítěte se musíte dosti ohýbat. Silnější a vynalézavější děti mohou lehčí typ postýlky převrhnout, stává se to však výjimečně. Další nevýhodou jsou síťky, ve kterých se rády zasekávají hračky. A poslední, a zároveň největší nevýhoda, je v garanci bezpečí lůžka při dokoupení jiné matrace. Většina výrobců garanci stahuje v případě nákupu vlastní matrace.

Cestovní postýlky jsou vhodné pro děti do 3 let věku, respektive do 15 kg hmotnosti.

Jak vybrat cestovní postýlku

 • Můžete vybrat standardní rozměr cestovní postýlky nebo menší rozměr cestovní postýlky. Standardní rozměr je kompatibilní s matracemi, které obvykle máte doma, menší rozměr je praktický při častém cestování. Jestliže budete postýlku převážet skutečně často, hledejte modely s váhou pod 8 kg a doplněné ramenním popruhem pro přenášení.
 • Postýlka by měla být zpracována tak, aby se jednotlivé části daly odepínat a bylo možné je vyprat v pračce. Praktické je, pokud je postýlka z nenasákavých materiálů. Některé modely postýlek není možné demontovat, ale lze je kompletně osprchovat.
 • V prvním roce miminka oceníte, pokud je cestovní postýlka vybavena přebalovacím pultem. Najít bezpečné místo pro přebalování v chatách, penzionech nebo hotelech je prakticky nemožné (potřebujete bočnice, pokud se miminko otáčí).
 • Jestliže budete mít postýlku často venku, vybírejte modely doplněné ochranou sítí.
 • Kontrolujte, jakým mechanismem se postýlka rozebírá. Některé konstrukce vyžadují chlapskou sílu a dámský důvtip, abyste nad rozložením a složením vyhráli. Praktické je rozložení tahem za bočnice s aretací a složení tahem za šňůru.
Jak vybrat cestovní postýlku

TIP! Pro novorozená miminka můžete vybrat cestovní postýlku doplněnou závěsným lůžkem. Závěsné lůžko usnadňuje manipulaci s miminkem.

Jak složit cestovní postýlku

 • Deštník – zacvaknutí bočnic a stlačení mechanismu uprostřed směrem dolů. Složení snadné, rozložení poněkud náročné. Občas narazíte na díl, který se nehodlá pustit.
 • Easy – jeden pohyb při rozložení, směrování rámu do správné polohy, a jeden pohyb při složení.
 • Rozkládací – upevnění jednotlivých (samostatných) dílů do rámu. Časově náročnější, ale jednoduché a jasné.

Cestovní postýlky pro děti od 1 roku

Od jednoho roku už děti obvykle chodí a umístění v postýlkách je limituje. Pro takové děti jsou vhodné postýlky, které mají boční otevírání. Manipulace s dítětem je mnohem jednodušší.

Pro starší děti můžete cestovní postýlky doplnit nejrůznějšími hrazdičkami nebo dětským světelným projektorem.


Nejčastější otázky při výběru cestovní postýlky

Jak se rozkládá cestovní postýlka?

Existují 3 typy skládání a rozkládání.

 1. Zacvaknutím bočnic a stlačení mechanismu uprostřed směrem dolů.
 2. Pouhým jedním pohybem a zacvaknutím při rozložení či složení (nejjednodušší způsob).
 3. Upevněním jednotlivých dílů do rámu (nejpevnější, ale nejnáročnější mechanismus).

Jakou nosnost má cestovní postýlka?

Cestovní postýlky mají maximální nosnost okolo 15 kg.

Do jakého věku je vhodná cestovní postýlka?

Věk souvisí s nosností. Cestovní postýlky unesou okolo 15 kg, což má dítě okolo 3. roku věku.

Související články

Jak vybrat autosedačku

Dítě do výšky 150 cm a váhy do 36 kg musí při jízdě autem sedět v autosedačce. Bohužel však nestačí koupit jednu univerzální... celý článek

Jak vybrat matraci pro miminko

Miminka tráví spánkem velkou část dní i nocí. Proto bychom jim už od narození měli dopřát kvalitní matraci... celý článek

Jak zabavit děti doma nebo na cestách?

Máte před sebou dlouhou cestu autem nebo letadlem, čekáte s dětmi u lékaře, nebo zkrátka nevíte, čím zabavit... celý článek