Jak vybrat čistič oken

Jak vybrat čistič oken

Čistič oken je pomocník, který ušetří mnoho času

Přemýšlíte, jak zdokonalit umývání oken a zvládnout to i bez kyblíků vody, utěrek nebo novin – a skoro bezpracně? Vyzkoušejte elektrický čistič. Někdy se mu říká také vysavač na okna nebo akustěrka.

Umývání oken s ním zvládnete snadno a rychle a nemusíte se bát šmouh ani kapek vody. Zjistěte, podle čeho vybrat ten nejlepší čistič a vrhněte se do umývání oken, které vám půjde od ruky a bude vás dokonce bavit.

Pro koho se hodí čistič oken

Rodiče malých dětí dobře vědí, jak rády se děti dotýkají skel, dýchají na ně a kreslí prstíky – v tom lepším případě. Někdy si vezmou na pomoc i fixy nebo vodovky. Umývání oken se proto v domácnostech s malými dětmi musí rodiče věnovat častěji, a proto je pro ně ideální elektrický čistič, který jim práci urychlí.

Ocení ho i starší lidé, kterým se okna myjí hůř třeba kvůli bolestem kolen nebo zad. Díky čističi nemusí vynakládat tolik síly a pomůže jim i přídavná tyč, která prodlouží rukojeť čističe.

Čistič oken si lidé často pořizují třeba i do vícegeneračních domů. Rodiny si ho půjčují a díky tomu čistič využijí opravdu naplno.

Pokud umýváte velké plochy oken nebo jich máte hodně, je čistič ideální i pro vás. Umývání totiž můžete kdykoliv přerušit a za chvíli zase pokračovat, aniž byste po sobě nechali ležet kýble vody a mokré utěrky.

Čistič si pořizují i ekologicky založení lidé, kteří neradi plýtvají vodou. Na umytí oken jí spotřebujete jen trochu a nemusíte mít špatné svědomí, že jste zbytečně použili několik kýblů vody.

Do lahve s postřikovačem nemusíte lít chemii, můžete si připravit vlastní směs

Do lahve s postřikovačem nemusíte lít chemii, můžete si připravit vlastní směs.

Jak to funguje

Čistič oken si nejprve dejte nabíjet do zásuvky a mezitím otřete rámy oken navlhčenou utěrkou. Připravte si lahev s postřikovačem a naplňte ji roztokem.

Za pomoci postřikovače obaleného textilní utěrkou okna navlhčete vodou se saponátem. Roztok nechte na oknech působit přibližně 2 minuty, a pak si vezměte elektrický čistič.

Gumový nástavec jemně přilne ke sklu a odsaje vodu do nádobky uvnitř čističe. Díky tomu nebude nikde nacákáno a na oknech nezůstanou potůčky vody ani šmouhy. Okno stačí přejet čističem jen jednou – setře vodu a zároveň sklo vyleští.

Některé elektrické čističe jsou 2 v 1 – znamená to, že máte pouze jeden přístroj, který funguje jako postřikovací láhev i jako stírací a lešticí čistič.

Nebojte se odkapávající nebo stékající vody. Čistič ji zachytí a odsaje.

Nebojte se odkapávající nebo stékající vody. Čistič ji zachytí a odsaje.

Co potřebujete k mytí oken s čističem

Abyste se rovnou mohli pustit do práce, nachystejte si tyto potřeby. Obvykle je seženete rovnou v setu:

  • čistič s odsávací hubicí,
  • lahev s postřikovačem obaleným textilní utěrkou,
  • saponát,
  • baterie do čističe,
  • nabíječka.

Zajímejte se o důležité parametry čističů

Potřebujete spíš lehčí čistič nebo vás zajímá hlavně delší výdrž stroje? Podívejte se na důležité informace, které se vyplatí vědět o čističi před nákupem. 

1. Výdrž baterie

Před umýváním nechte svůj čistič nejprve přibližně 2 hodiny nabíjet. Potom vydrží v provozu v průměru od 20 do 40 minut a za tu dobu zvládnete bez problémů umýt okna. Pokud máte hodně oken a potřebujete čistič s delší výdrží, zkuste značku Vileda – její čističe pracují až 40 minut v kuse.

2. Objem nádobky a váha

Čím větší nádobka na odsátou vodu, tím více ji při odsávání naplníte špinavou vodou. Urychlí vám to práci, protože nebudete nádobku vylévat, ale zároveň bude čistič těžší. Proto se při výběru zamyslete, jestli potřebujete spíše čistič s menší nádobkou nebo čistič s větší nádobkou.

Objemy nádržek se nejčastěji pohybují od 100 do 200 mililitrů.

3. Šířka odsávací hubice a kolik jich pořídit

Při mytí oken většinou využijete široký nástavec – ten má obvykle kolem 28 centimetrů a hodí se na klasická velká okna.

Na menší plochy využijete většinou i menší nástavec. Pokud plánujete se svým čističem umývat i malá okénka nebo třeba skleněné výplně dveří, poohlédněte se po čističích na okna, které mají v setu přídavný menší nástavec.

Díky tomu se pohodlně dostanete do všech koutů malých oken a budete je mít bezchybně umyté.

4. Přídavná tyč

Umývání velkých oken čističem zvládnete i bez židle nebo pomoci ostatních. Pokud máte doma okna vysoko, podívejte se po modelu s přídavnou tyčí. Tu si jednoduše nasadíte na čistič a dostanete se s ním i do skulin vyšších oken.

 Díky přídavné tyči zvládnete i atypická okna třeba na chodbě

Díky přídavné tyči zvládnete i atypická okna třeba na chodbě.

Na co čistič u vás doma také využijete

Byla by škoda vytáhnout váš nový elektrický čistič jen několikrát ročně na mytí oken. Pomůže vám i s umýváním:

  • zrcadel,
  • střešních oken,
  • skleněných dveří,
  • sprchového koutu
  • nebo dlaždic.
 Využijte čistič na 100 % - pomůže vám se skleněnými plochami i v koupelně

Využijte čistič na 100 % – pomůže vám se skleněnými plochami i v koupelně.

Určitě vás po prvním vyzkoušení napadne, co dalšího s ním ve své domácnosti pohodlně umyjete. Zkuste třeba i skleněný stůl nebo prosklenou skříň.

Podívejte se také do návodu od výrobce. Poradí vám, kterým plochám se naopak máte vyhnout – čistič se totiž nehodí například k mytí některých plastových povrchů.