10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat dětskou postýlku

S blížícím se příchodem miminka přichází na řadu výběr dětské postýlky. Ta musí být pro miminko především pohodlná a bezpečná, protože v ní pravděpodobně bude v prvních měsících života trávit mnoho času. V následujícím článku si řekneme, jaké dětské postýlky jsou k dostání a jaké provedení a proč patří k nejoblíbenějším. Vyberte z pohodlí domova tu nejlepší postýlku pro vaše miminko!

Co musí dětská postýlka splňovat?

 • Bezpečnost – každá dětská postýlka by měla splňovat normu ČSN EN 716 – 1.
 • Pohodlí – postýlka musí miminku poskytovat dostatek prostoru i dostatečnou oporu při spánku. Nejběžnější rozměry dětských postýlek jsou 120 × 60 cm.
 • Komfort při užívání – rodiče by měli mít do postýlky pohodlný přístup bez zbytečného namáhání.

Co rozhoduje při výběru dětské postýlky? Materiál i typ konstrukce.

Postýlky mohou být vyrobené z různých materiálů, které mají odlišné vlastnosti i schopnosti. Z jakých možností máte na výběr?

Dřevěná dětská postýlka je oblíbenou stálicí na trhu

Dřevěné dětské postýlky patří k nejrozšířenějším. Materiál vyniká odolností, přírodním vzhledem, postýlky jsou příjemné a teplé na dotek, díky vyšší hmotnosti také stabilní. Nejčastěji jsou vyrobeny z borovicového, bukového nebo dubového dřeva, které nemá tendence tvořit třísky.

Kovová dětská postýlka vydrží po mnoho generací

Kovové dětské postýlky jsou méně vyhledávané, jejich pozitiva však tkví v dobré odolnosti a snadné údržbě. Nevýhodou může být chladnost a tvrdost materiálu, která ale zaručuje dlouhou životnost. Je třeba počítat také s vyšší hmotností postýlky.

Textilní dětská postýlka se snadno přemisťuje

Textilní dětské postýlky jsou ideální tam, kde se s postýlkou často manipuluje. Jsou lehké, snadno se přenáší a lze je rychle složit. Pro děti jsou na dotek měkké a nehrozí tak, že by se zranily. Nosná část postýlky je obvykle z plastu. Touto konstrukcí disponuje většina dětských cestovních postýlek.


TIP: Nejen v postýlkách, ale i v kočárcích stráví děti v prvních letech života mnoho času, vybírejte tedy kvalitní modely s praktickými detaily.

Dětské postýlky mají různé druhy konstrukce – kterou vybrat a proč?

Dětská postýlka by měla být pohodlná nejen pro miminko, ale také pro rodiče. S dítětem budete v postýlce často manipulovat a sklánět se, proto by vám měly postýlky práci co nejvíce usnadnit. Jaké druhy konstrukcí dětských postýlek jsou nejběžnější a jaké mají výhody?

Dětská postýlka se stahovací bočnicí

Postýlka má jednu nebo dokonce obě stahovací bočnice. Poskytuje tak dostatečný komfort při ukládání nebo zvedání miminka.

 • Rodiče se nemusí při zvedání nebo pokládání miminka sklánět.
 • Stahovací bočnice nabízí pohodlný přístup při ošetřování miminka, převlékání postýlky apod.
Prohlédnout nabídku
Borovicová postýlka Puppolina se stahovací bočnicí má polohovatelný rošt,
jeho výšku tak můžete přizpůsobit výšce postele.

Dětská postýlka s odnímatelným bokem

U těchto postýlek lze jeden podélný bok úplně odejmout nebo zasunout pod rošt postýlky. Tento model je ideální pro děti, které rády spí v těsné blízkosti rodičů.

 • Postýlku lze těsně přisunout k rodičovské posteli.
 • Během spánku chrání miminko ze zbylých tří stran.
Prohlédnout nabídku

Dětská postýlka s vysouvacími příčkami

Tyto dětské postýlky jsou ideální pro batolata. Díky odstranění několika příček mají možnost z postýlky bezpečně vylézt nebo do ní samostatně vlézt. Zbylé příčky je chrání během spánku před pádem.

 • Umožňují dětem bezpečný průlez.
 • Příčky lze vysadit a znovu osadit dle potřeby.
Prohlédnout nabídku

Jaké výhody má dětská kolébka?

Kromě dětských postýlek jsou k dostání také dětské kolébky, které vynikají unikátní konstrukcí, díky které lze miminko uspávat houpáním.

 • Miminko lze kolébat, což napomáhá rychlejšímu usnutí.
 • Díky drobnějším rozměrům jsou ideální i pro novorozená miminka.
 • Kolébky jsou obvykle vybaveny nebesy, matrací, mantinely apod.
Prohlédnout nabídku

TIP: Kolotoče nad postýlku můžete dokoupit i zvlášť a vybrat si tak z pestré nabídky hracích kolotočů nebo kolotočů s noční projekcí.

Čím vybavit dětskou postýlku?

Pokud už máte ve výběru dětské postýlky jasno, je třeba zaměřit se na výbavu, která je pro pohodlný a zdravý spánek miminka nezbytná.

Do dětské postýlky patří kvalitní matrace

Pokud chcete zajistit miminku zdravý a nerušený spánek, dejte si záležet na výběru dětské matrace do postýlky. Tvrdost matrace do dětské postýlky by měla mít stupeň 3 – 4, tedy střední tvrdost. Příliš měkká nebo naopak příliš tvrdá matrace by mohla mít špatný vliv na vývoj páteře dítěte.

Matrace musí být také dostatečně prodyšná, aby nedocházelo k nadměrnému pocení miminka. Vyhněte se také umělým nepropustným potahům, vybírejte raději vlnu nebo bavlnu.

Matrace do postýlky Candide s antibakteriálním potahem
Matrace do postýlky Candide s antibakteriálním potahem
je vysoká 11 cm a navíc oboustranná – lze ji na letní a zimní sezonu otáčet.
Přikrývky a polštáře pro miminka musí být prodyšné

Dětská přikrývka a polštář patří k základní výbavě postýlky. Polštáře jemně podpírají hlavičku miminka, přikrývky jej chrání před prochladnutím. K dostání jsou speciální podhlavníky s vykrojením, které zabraňují zploštění hlavičky v prvních měsících miminka.

Přikrývky a polštáře pro miminka
Panda polštářek Candide zabraňuje zploštění
hlavičky a zajišťuje správné dýchání miminka.
Mantinel v dětské postýlce miminko ochrání i zahřeje

Aby se děti o bočnice postýlky nezranily, pořiďte polstrované mantinely do postýlky, které se instalují po bocích. Mantinely mohou mít podobu polštářků, splétaných copů a podobně, výrazně zvyšují komfort i útulnost prostředí postýlky. Přichycují se za pomocí šňůrek nebo suchých zipů.

Mantinel v dětské postýlce miminko
Mantinel do postýlky Teddy chrání miminko ze všech tří stran.
Instaluje se jednoduše za pomoci šňůrek a je pratelný.
Dětská postýlka s nebesy vykouzlí sladké sny

Aby se děti cítily v postýlce útulně, vybavte ji nebesy, která vytvoří bezpečnou atmosféru a zastínění miminka pro klidný spánek. K postýlce je připevníte jednoduše pomocí držáku na nebesa. Vybírat můžete nebesa nejrůznějších materiálů i barev, můžete je tak sladit se zbytkem postýlky.

Nebesa k postýlce
Nebesa k postýlce Cullami lze v případě potřeby rozprostřít přes celou postýlku
a ochránit tak miminko před dotěrným hmyzem nebo nepříjemným průvanem.

TIP: Vybírat můžete také z bohaté nabídky dětského ložního prádla s dětskými motivy. K dostání jsou celé sady povlečení, prostěradel i nebes v jednotném designu.

Nejčastěji kladené otázky při výběru dětské postýlky

Do kolika let spí děti v dětské postýlce?

Optimální doba, po kterou by mělo dítě spát v dětské postýlce je přibližně do tří let věku. Ve chvíli, kdy je dítě schopné samo z postele vylézt a dostat se zpět, můžete jej postupně přemístit do dětské postele. Pokud se zpočátku obáváte, aby z postele nespadlo, pořiďte model se zábranou, kterou lze později demontovat.

Je lepší dřevěná nebo kovová postýlka?

Výběr závisí na vkusu rodičů, obecně jsou však vyhledávanější dřevěné postýlky, jejichž materiál je příjemný a hřejivý. Kovová postýlka může působit chladně. Co se stability týče, jsou oba typy srovnatelné.

Pro jaká miminka jsou vhodné kolébky?

Díky menším rozměrům jsou kolébky ideální pro novorozená miminka, pohodlně se do nich obvykle vejdou děti do cca 6 měsíců věku. Poté je lepší přejít na dětskou postýlku, která je prostornější.


Další zajímavé články ze světa maminek a dětí

Jak vybrat matraci pro miminko

Miminka tráví spánkem velkou část dní i nocí. Proto bychom jim už od narození měli dopřát kvalitní matraci... celý článek

Jak uspat miminko

První krůčky v životě batolete jsou nezapomenutelným okamžikem pro celou rodinu! S nimi přichází... celý článek

Jak vybrat nosítko

Chcete mít své miminko stále nablízku v bezpečném a pohodlném nosítku? Nosítka využijete při práci v domácnosti... celý článek