Jak vybrat DVD rekordér

DVD rekordéry umožňují, stejně jako DVD přehrávače, přehrávání filmů z DVD, ale navíc jsou schopny nahrávat TV pořady a archivovat je do vnitřní paměti. Vynikají vysokou kvalitou přehrávání obrazu i zvuku. Poradíme vám, jaké druhy DVD rekordérů existují, a jaké funkce jsou schopny nabídnout k vašemu maximálnímu využití i spokojenosti!


Co umí DVD rekordér?

Kvalitní DVD rekordéry jsou obvykle schopny nabídnout tyto funkce:

  • Přijímají a archivují pozemní i kabelové vysílání.
  • Přehrávají DVD, CD, Blu-ray disky a další.
  • Umožňují síťové přehrávání až do kvality 4K.
  • Díky Wi-Fi připojení mohou poskytnout i streamovací služby.
Jak vybrat DVD rekordér

DVD rekordér s pevným diskem

Tyto DVD rekordéry mají vnitřní pevný disk, na který jsou záznamy nahrávány. Platí, že čím vyšší je kapacita disku tím lépe – máte možnost zapsat větší množství souborů. Pevné disky mohou dosahovat kapacity až 2 TB. Tyto modely jsou ideálním řešením pro uživatele, kteří si pořady rádi nahrávají a spouštějí opakovaně.

DVD rekordér s HDD a DVB-T2

DVD rekordér s interním pevným diskem je navíc vybaven digitálním tunerem, který má stejnou funkci jako set-top-box, umožňuje tedy přehrávat a nahrávat pořady a současně přijímat současný standard digitální vysílání DVB-T2 bez toho, abyste museli dokupovat další zařízení.


TIP! Nástupci DVD přehrávačů a rekordérů jsou Blu-ray přehrávače, které patří v současné době mezi špičkovou technologii přehrávání digitálního záznamu.

Co rozhoduje při výběru DVD rekordéru?

DVD rekordéry mají mnoho společných vlastností s DVD přehrávači, proto uvádíme všechny podstatné parametry pro obě zařízení, které byste při jejich výběru neměli přehlédnout.

  • Velikost vnitřní paměti

Obecně lze říci, že čím vyšší je paměť DVD rekordéru, tím lépe. Především pokud máte v plánu archivovat větší množství souborů bez toho, abyste je přenášeli na přenosná média. Vybírejte proto DVD rekordéry s minimální pamětí 250 GB, na které uložíte cca 70 hodin záznamů ve špičkové kvalitě. U některých rekordérů dosahuje kapacita disku až 2 TB, zvládne tak ukládat stovky hodin záznamů.

  • Kvalita zvuku

Kvalita zvuku se může u jednotlivých modelů DVD přehrávačů lišit. Velmi záleží na tom, jakým způsobem budete DVD rekordér využívat.

V případě, že jej budete připojovat pouze k televizoru, nejsou nároky na zvuk nikterak vysoké a stačí běžné audio převodníky. Pokud ale chcete přehrávač připojovat i k domácímu kinu, volte kvalitnější modely DVD rekordérů, které umožní kvalitnější převod zvuku.

Jednou z nejmodernějším technologií k produkci prostorového zvuku je Dolby Atmos, která díky většímu počtu vysílacích kanálů umožňuje kvalitativně vysoký zvukový 3D zážitek.

Mezi hojně používané technologie u DVD přehrávačů patří také DTS (Digital Theater System) a SDDS (Sony Dynamic Digital Sound).

  • Zohledněte možnosti přehrávání – DivX, MP3 a další!

DVD rekordéry by kromě přehrávání videí a nahrávání záznamů, měly zvládnout i další úkony. Proto je vhodné před koupí ověřit, zda je DVD rekordér schopen přehrávat i formáty DivX, MP3, WMA, AVI, XviD, WMV a další. Zvláště v případě, že chcete rekordér připojit k mobilnímu telefonu a přehrávat videa apod. přes rekordér.

  • Vstupy a výstupy u DVD rekordérů

Vstupy a výstupy u DVD rekordérů jsou zásadní pro to, jaké zařízení k nim lze připojit.

  • HDMI – umožňuje propojení rekordéru s televizorem nebo projektorem.
  • USB – slouží k připojení kamer, chytrých telefonů, nebo flash disků.
  • LAN– síťový konektor využijete, pokud chcete zařízení připojit k internetu.
  • Optický audio výstup – slouží ke kvalitnímu přenosu zvuku.
  • Koaxiální výstup – je obdobou optického výstupu, používá však odlišnou technologii.
  • 7.1ch audio výstup – umožňuje přehrávat prostorový zvuk ve vysoké kvalitě.
  • Bluetooth, Wi-Fi – nabízí možnost bezdrátového připojení DVD přehrávače k dalším zařízením.

Některé rekordéry umožňují také střih videí

Praktickou funkcí je možnost stříhání videí. Jednoduše tak můžete z nahraného souboru odstranit pravidelné reklamy z běžného vysílání za pouhých několik sekund. Kvalita programu pro stříhání, kterými jsou jednotlivé modely vybaveny, se může výrazně lišit. Některé jsou vhodné pro nejnutnější úpravy, u jiných lze sestříhat např. i nenáročná videa z dovolené.

Před koupí si ověřte, zda je DVD rekordér vybaven českým menu

Pozor si dejte také na jazyk, ve kterém je menu DVD rekordéru. Některé modely totiž nabízí menu pouze v anglickém nebo německém jazyce a český překlad chybí. Obvykle to není zásadní problém – většina menu má velmi intuitivní (často i obrázkové) ovládání. Pokud však pořizujete tento přístroj starší generaci, je lepší pořídit model vybavený češtinou.


TIP! Abyste si nahraná videa užili v co nejvyšší kvalitě, vybírejte DVD rekordéry s funkcí Upscaling – ta je schopna přizpůsobit a vylepšit kvalitu a rozlišení obrazu na míru vašemu televizoru.



Nejčastěji kladené otázky při výběru DVD rekordéru

Jaký je rozdíl mezi DVD přehrávačem a rekordérem?

Zatímco DVD přehrávače slouží primárně k přehrávání DVD, CD a dalších přenosných médií, DVD rekordéry jsou schopny nahrávat záznam televizního vysílání, archivovat jej na interní disk a opakovaně přehrávat.

Může DVD rekordér nahradit set-top-box?

Ano, DVD rekordér s digitálními tunery DVB-T2 nebo DVB-S plnohodnotně nahrazuje set-top-boxy. Umožňují tak přijímat pozemní digitální vysílání.

Jaké existují druhy DVD přehrávačů?

DVD přehrávače můžeme dělit na dva základní typy:

  1. Stolní DVD přehrávače – vhodné pro běžné domácí využití.
  2. Přenosné DVD přehrávače – ideální na cesty, pro děti na dlouhé přejezdy autem a podobně. Vynikají kompaktním provedením, jsou vybaveny reproduktory a lze je napájet z autozásuvky.

Související články

Jak vybrat soundbar

Chcete si při přehrávání filmů a dalších pořadů v televizi dopřát kvalitní zvukový poslech a přitom nemáte v plánu pořizovat domácí kino... celý článek

Jak vybrat domácí kino

Toužíte po kvalitním přehrávání filmů, záznamů koncertů, hudby nebo jiných multimédií v nejvyšší kvalitě... celý článek

Jak vybrat multimediální centrum

V případě, že doma nemáte Smart TV, ale rádi byste využívali chytré funkce, které nabízí, nemusíte zoufat... celý článek