Jak vybrat gramofon
Gramofony dlouhá léta ležely ladem zaprášené a ve stínu moderních přehrávačů. V poslední době ale zažívají velký návrat. Mají osobitý design, hudbě dodávají jedinečné charisma a poslech skladeb z gramofonových desek promění ve výjimečný okamžik. Že si i vy chcete pouštět oblíbená alba stylově a po staru z vinylů? Poradíme vám, jak vybrat ten nejlepší gramofon a na jaké parametry se zaměřit pro kvalitní zvuk.
V první řadě je potřeba se rozhodnout, zda gramofon chcete využívat pouze k poslechu hudby, nebo zároveň k digitalizaci starších desek či mixování.
- Moderní gramofony umí digitalizovat staré vinyly do MP3 formátů.
- Gramofony mohou mít zabudované reproduktory, přehrávač CD disků či rádio. Čím více komponentů ale v sobě mají, tím horší kvalita zvuku.
- Pokud si chcete z nostalgie přehrávat staré desky, bude vám stačit klasický gramofon s reproduktory.
- K Hi-Fi gramofonům je třeba vždy dokoupit reproduktory a případně zesilovač.
Design a provedení
V nabídce gramofonů se setkáte s retro designy i moderním zpracováním, které interiéru náramně sluší také jako stylový doplněk. Levnější modely se často vyrábí z plastu imitující dřevo či kov, dražší kousky pak mají konstrukci z kovu nebo dřevěného masivu.
Kufříkové gramofony jsou v interiéru
zajímavým doplňkem.
Typy gramofonu
Přestože je nabídka gramofonů nepřeberná, v zásadě se můžete setkat pouze se třemi typy gramofonu: klasický gramofon, Hi-Fi gramofon či DJ gramofon. Liší se mezi sebou množstvím funkcí, kvalitou zvuku i zpracováním.
Gramofony s reproduktory jsou univerzální modely, které stačí po nákupu v podstatě jen zapojit do zásuvky. Často mívají kromě reproduktorů zabudované také rádio či přehrávač CD. Jsou specifické nižší cenou a méně kvalitním zvukem, který je však pro nenáročné posluchače naprosto dostačující.
Hi-Fi gramofony jsou už modely pro hudební fajnšmekry. Line se z nich křišťálově čistý zvuk bez kolísání rychlosti, jedná se ale pouze o samotný gramofon, počítejte proto ještě s náklady na aktivní reproduktor či celou sestavu. Některé gramofony mají v sobě zabudovaný standardní předzesilovač, pokud ale mají pouze phono výstupy je ještě třeba předzesilovač dokoupit.
DJ gramofony jsou určené pouze pro profesionální dýdžeje, hudbu umí totiž nejen pouštět, ale zároveň mixovat, skrečovat a podobně. Dokoupit k nim musíte kromě reproduktorů také mixážní pult. Jsou charakteristické celou řadou pokročilých funkcí pro jedinečný hudební zážitek, kvalita zvuku je na stejné úrovni jako u Hi-Fi gramofonů.
Gramofon Pro-Ject se pyšní matným
provedením i křišťálově čistým zvukem.
Gramofon Lenco má integrovaný stereo
zesilovač a zvládne také digitalizaci vinylů.
Základní parametry
Výběr gramofonu není nic složitého, pokud máte přehled o základních parametrech, které mají vliv na kvalitu zvuku, využití i životnost zařízení.
Předzesilovač se stará o zesílení zvuku bez šumu a praskání reproduktorů. Některé gramofony mají předzesilovače integrované, k jiným je třeba předzesilovač přikoupit a následně přes phono vstup zapojit do gramofonu. Jedná se o další náklady navíc, odměnou vám však bude opravdu ryzí zvuk. U gramofonu totiž platí, že čím méně komponentů v sobě má zabudovaných, tím lepší zvuk se z něj line.
Náhon neboli pohon zajišťuje v gramofonu otáčení talíře, může být buď řemínkový, nebo přímý.
- Řemínkový pohon přenáší výkon na otáčející talíř gramofonu pomocí řemínku a synchronního motorku. Na tomto principu funguje naprostá většina Hi-Fi i gramofonů s reproduktorem. Při výběru je důležité, aby řemínkový pohon byl mimo šasi neboli základní část gramofonu a svými vibracemi neměl vliv na kvalitu zvuku. Mají však i své nevýhody. Dochází u nich k občasnému kolísání otáček a dřívějšímu opotřebení řemínku.
- Přímý náhon mají zpravidla gramofony určené pro dýdžeje a některé dražší Hi-Fi modely. Tyto gramofony jsou poháněny silným magnetem. Díky tomu mají špičkový zvuk bez kolísání rychlosti i vibrací.
Pro milovníky retra je Sencor gramofon nejen
krásný pro poslech, ale i na pohled.
Kvalitní přenoska je u gramofonu GPO Retro
PR 50 zárukou ryzího zvuku.
Raménko je charakteristická součást gramofonu, na které je umístěna přenoska s jehlou. Setkat se můžete buď s rovnou, nebo zahnutou variantou.
- Rovné raménko
Je typické pro levnější modely, nabízí sice stabilní zvuk, avšak v horší kvalitě. - Zahnuté raménko
Záhyby umožňují nastavení snímacího úhlu a lépe tak kopírují drážky vinylové desky, zvuk je díky tomu podstatně čistější.
Přenoska je umístěna na konci raménka a stará se o přenos zvuku z vinylové desky. Mohou být buď piezoelektrické, či elektromagnetické.
- Piezoelektrické
Bývají zpravidla součástí levnějších gramofonů, jejich nevýhodou je rychlejší opotřebení a nižší kvalita zvuku. - Elektromagnetické
Spolu s kvalitním Hi-Fi gramofonem jsou zárukou toho nejlepšího zvuku. Jsou označovány zkratkou MC a MM. MM přenosky mají pohyblivý magnet a nabízí skvělý poměr ceny a výkonu, zatímco MC typy mají pohyblivou cívku, která zajistí nejkvalitnější zvuk vůbec.
Tip: Vyměnit přenosku v gramofonu není nic složitého, pokud tak nejste spokojeni se zvukem, můžete si dokoupit kvalitnější typ.
zapojit do zásuvky, dodává se totiž
s reproduktory i předzesilovačem.
Gramofonové jehly se liší především materiálem. Pokud máte doma sbírku cenných desek, rozhodně zvolte jehly z diamantu, které jsou buď elipticky či sféricky broušené.
Pro běžný poslech vám bohatě postačí sféricky broušená jehla se zakulacenou špičkou. Naopak hudební znalci a nároční posluchači by měli sáhnout po elipticky broušené jehle, díky které se z gramofonu linou jemnější tóny včetně těch nejmenších detailů.
desky nenávratně
poškodí, lepší je
proto investovat do té
diamantové.
U každého gramofonu najdete v popisu také rychlost otáček za minutu. Drtivá většina modelů má rychlost 33 či 45 otáček za minutu, což je vhodné pro nové desky. Pokud ale doma máte sbírku vinylů starých několik desítek let, budete potřebovat gramofon s rychlostí 78 otáček za minutu.
Tip: Rychlost otáček můžete změnit také výměnou řemínku o správné velikosti.
Desky vyráběné před rokem 1960 jsou těžší a mají širší drážku. Od 60. let až dodnes se vyrábějí desky z vinylu a s úzkou drážkou, které nesou označení SP, EP nebo LP.
- SP vinyly neboli singly jsou malé desky o průměru 17 cm, na každé straně mají pouze jednu skladbu.
- EP vinyly na sobě nesou delší zvukovou stopu, na každou stranu se vejdou až tři písničky.
- LP vinyly jsou desky s průměrem 30 cm a vejde se na ně kompletní album.
Tip: Vyměnit přenosku v gramofonu není nic složitého, pokud tak nejste spokojeni se zvukem, můžete si dokoupit kvalitnější typ.
provedení postará o dokonalý hudební
zážitek.
- U gramofonů s manuálním ovládáním musíte ramínko na desku umístit pro začátek přehrávání a na konci poslechu zase zvednout.
- Poloautomatické modely pak umí raménko na konci přehrávání zvednout samy.
- Chcete-li si užít poslech hudby pouze stisknutím jednoho tlačítka, sáhněte po automatickém ovládání.
Gramofony jsou analogická zařízení a jejich váha tomu také odpovídá. Nejlehčí modely mají okolo 2 kg, některé kousky však váží přes 10 kg
Gramofony jsou sice primárně určeny pro přehrávání hudby z desek, moderním modelům ale nechybí funkce, které jejich využití více rozšiřují. Mezi přidané doplňky patří například CD mechanika, USB, Bluetooth či dálkové ovládání.
- CD
Gramofony s CD přehrávačem jsou už multifunkčním zařízením, na kterém si užijete vaše oblíbená alba z vinylů i CD. - USB
USB vstup umožňuje připojení gramofonu k počítači, oceníte ho nejen pro digitalizaci hudby z desek, ale také při pouštění hudby uložené v počítači. - Bluetooth
Gramofon s Bluetooth vám umožní bezdrátově propojit gramofon s mobilním telefonem, tabletem či počítačem. Využijete ho také pro přenos zvuku do bezdrátových reproduktorů či sluchátek. - Dálkové ovládání
Dálkové ovládání vám umožní nastavení gramofonu i pouštění desek z pohodlí gauče. - Výstupy – porty
Každý gramofon je vybaven portem pro připojení audia. Může to být buď 3,5 mm jack konektor pro propojení s menšími reproduktory či sluchátky, nebo AUX vstup pro připojení kvalitní sestavy reproduktorů. - Reproduktory ke gramofonu
Opravdu kvalitní zvuk si užijete pouze z externích reproduktorů. V případě, že chcete poslouchat hudbu pouze z vinylů, postačí vám aktivní reproduktory. Pokud byste však chtěli mít doma kompletní Hi-Fi sestavu, neobejdete se bez zesilovače a pasivní reprosoustavy.
pomocí technologie Bluetooth či USB portu.
Nejen gramofon, ale také vaše sbírka vinylů budou čas od času potřebovat trochu péče. Samozřejmostí je čištění od prachu, po nějaké době je také potřeba vyměnit přenosku či hrot gramofonu, které se rychle opotřebovávají. Ideální interval je alespoň jednou do roka. Na vinylové desky sahejte jen minimálně a snažte se dotýkat pouze jejich hran, na drážkách totiž snadno ulpívá nejen prach, ale také mastnota či pot z prstů. Pro čištění si můžete přikoupit speciální čistící štěteček, který je spolehlivě a šetrně zbaví prachu.
Pořízení gramofonu není levná záležitost a během výběru proto často cena hraje nemalou roli. Ta se samozřejmě odvíjí od kvality provedení gramofonu i zvuku. Nejlevnější gramofony seženete do 2 500 Kč, zpravidla to bývají modely s reproduktory určené pro méně náročné milovníky hudby.
Ti, kdo si chtějí užít ryzí zvuk, by už měli vybírat v cenové relaci do 10 000 Kč. V této kategorii najdete kvalitní Hi-Fi gramofony, je však nutné počítat s dalšími výdaji za reproduktory a případně předzesilovač ke gramofonu.
Profesionální gramofony pro dýdžeje s dokonalým zvukem se pak pohybují v rozmezí od 15 000 Kč až do sta tisíců.