CZ splátky na tv


Jak vybrat jídelní soupravu

Vaření se vrací do českých domácností. A s ním i důraz na stolování – protože když už si s přípravou jídla dáme práci a u stolu se sejde celá rodina, chceme, aby byla tabule stylová. Základem je dobrý výběr jídelní soupravy, se kterým se vám pokusíme poradit tak, aby jídelní servis byl jako dělaný právě pro vaši domácnost.

Jak vybrat jídelní soupravu

Hned na začátku si ujasněte, jak často a pro jaké příležitosti chcete soupravu využívat. Pro každodenní využití je lepší volbou levnější jídelní sada. Ta se totiž stává vděčnějším „otloukánkem“, u kterého nemusíte smutnit, pokud se talíř nebo hrneček občas rozbije. Navíc se můžete odvázat ve volbě barev a vzorů, když víte, že s touhle jídelní soupravou to nemusí být „na celý život“.

Na slavnostní jídelní set byste ale určitě neměli rezignovat. V každé rodině by měl takový sváteční servis být, aby mohl rozzářit tabuli při zvláštních příležitostech.

Při výběru je samozřejmě důležitá cena a design jídelního setu. Nabídka tvarů je opravdu široká a kulatým talířem ani zdaleka nekončí. Neméně důležité ovšem je, zda se souprava bude zrovna do vaší jídelny hodit. Rozhodující slovo by měl mít hlavní kuchař/ka, protože to bude právě on/a, kdo bude se servisem pracovat nejčastěji.

Důležitý je také počet kusů nádobí v konkrétní jídelní sadě. Pro denní stolování dvou osob vám bude stačit 12dílná sada nádobí, pokud jste čtyři, pořiďte si raději 18dílnou soupravu. Větší počet kusů je vždycky výhoda, zvlášť pokud vám nádobí padá na podlahu častěji.

A jakou sestavu nádobí vůbec můžete od klasické jídelní sady čekat? Kromě mělkých, hlubokých a dezertních talířů jídelní soupravy čítají i kompotové misky, polévkovou mísu (terina), oválnou mísu nebo tác, omáčník a slánku. Často se jídelní sety doplňují i o stejný kávový a čajový servis (konvice, cukřenka, mléčenka a šálky s podšálky).

Jak vybrat jídelní soupravu

Materiál jídelních souprav

  • Kamenina: kaolin smíchaný s křemičitým pískem. Jedná se o velice kvalitní výrobky, které jsou oblíbené pro svou cenovou dostupnost, pevnost a jsou vhodné do mikrovlnné trouby, mrazáku i myčky.
  • Porcelán: směs kaolinu a kamene. Jedná se o velmi kvalitní materiál pro výrobu jídelních servisů.
  • Keramika patří stále mezi velice oblíbené. Je možné si ji pořídit v různých barvách a dekorech.
  • Sklo: velice moderní a oblíbené.