Jak vybrat klec pro psa?

Klec pro psa – kontroverzní téma mezi pejskaři, kdy jedni ji nemohou vynachválit a jiní ji zatracují. Důležitým faktem této polemiky je však otázka, k jakému účelu klec slouží a jak je využívána. Klec do bytu, pokud slouží jako pozitivní útočiště pejska, se rozhodně řadí mezi užitečné chovatelské potřeby. Stejně tak transportní klec zajišťuje maximální bezpečnost vašeho čtyřnohého přítele při jízdě v autě. Pojďme se proto na přínosy klece pro psy podívat podrobněji a nahlédněme i pod pokličku toho, jak ji vybrat tak, aby sloužila svému účelu a nebyla pro psa stresujícím faktorem.

Jak vybrat klec pro psa?

Klec slouží psovi jako azyl a místo bezpečí

Klec pro psa rozhodně nemá sloužit jako místo, kam jej zavírán za trest. Je tomu přesně naopak – musí být vnímána jako oblíbené místo, kde má pejsek prostor na odpočinek a kde se cítí bezpečně.

V domácím prostředí fungují klece jako jakási náhrada boudy pro psy a zároveň slouží jako ochrana zařízení bytu ve chvíli, kdy je pes doma sám, což oceníte zejména u štěňat.

Klec pro psa – výhody a nevýhody

Zaměříme-li se na výhody a nevýhody klecí pro psy, pak rozhodně převažují pozitiva.

  • poskytuje psovi jeho vlastní, bezpečný prostor, kde může v klidu odpočívat
  • slouží jako ochrana vybavení bytu/domu v případě krátké nepřítomnosti majitele
  • transportní klec zajišťuje bezpečnou přepravu psa bez rizika zranění
  • pomáhá předcházet problémům s chováním (pes se v kleci cítí více v bezpečí, obzvláště tehdy, když je doma sám)
  • snadná manipulace a jednoduchá údržba
  • špatně zvolená velikost klece může způsobit poranění či frustraci psa
  • podlomená psychika až agresivní chování, pokud je klec využívána za účelem trestu či nadměrného omezování pohybu

Klec pro psa do auta vs. klec do bytu

Jak už jsme nastínili v úvodu, na výběr máte dva typy klecí – do bytu a do auta.

Klec do bytu

Musí být dostatečně prostorná, aby se v ní pes cítil maximálně komfortně. Vždy volte co největší možnou velikost s ohledem na dostupný prostor v bytě, vhodné je zvolit větší rozměry, než jsou doporučované právě pro vaše plemeno. Počítejte s tím, že se do klece musí vejít i pelíšek či matrace, zajistit byste měli i přísun pitné vody, takže samozřejmostí je miska s vodou. A chybět by neměla ani oblíbená hračka.

Pozor, ať psa nestresujete: Pamatujte na to, že klec musí být dostatečně vysoká, aby se hlava a špičky uší psa nedotýkaly horní hrany klece – v opačném případě je zvíře vystaveno velkému stresu. Stejně tak se musí v kleci pohodlně otočit a mít dostatek prostoru na lehnutí.
Klec do auta

Označovaná také jako transportní klec, musí mít naopak minimální velikost, respektive nesmí být ani příliš malá, ani příliš prostorná, jelikož velký prostor by představoval pro psa nebezpečí v případě nehody.

Jak velkou klec vybrat?

Při výběru klece na cestování/přepravu psů je třeba myslet na to, že pes musí mít dostatek prostoru, aby se v kleci mohl otočit, ale zároveň by měl být prostor uzpůsobený jeho maximální bezpečnosti (nadměrný prostor může v případě nehody vést ke zranění psa). Proto je třeba dodržovat následující pravidla:

  • Šířka transportní klece by měla být dvojnásobná, než je šířka vašeho psa v nejširším bodě.
  • Délka transportní klece by měla být rovna vzdálenosti přední a zadní nohy psa s připočtením poloviny délky předních nohou, nebo v případě dlouhého ocasu psa rovna vzdálenosti od čumáku po konec ocasu.
  • Výška transportní klece nesmí být nižší než výška psa v kohoutku (v opačném případě do ní nevleze), ideálně pak totožná s výškou psa, rozumným řešením je přidaných 5 až 15 cm nad kohoutek psa.
Pozor na velikost zavazadlového prostoru! Při výběru správné velikosti klece nezapomeňte také zohlednit velikost zavazadlového prostoru, tedy to, zda se vám klec do kufru auta vejde. Důkladně přeměřte především výšku a vzdálenost od zadních sedadel k přední hraně zavazadlového prostoru. Pozor dejte také na zkosení, které bývá u pátých dveří časté – některé klece jsou těmto atypickým parametrům přizpůsobeny.
V případě, že se vám klec do kufru nevejde, bývají vhodnou alternativou přepravky pro psy určené zejména pro menší plemena či štěňata.

Materiál klece ovlivní výdrž

Chcete-li svému psovi zajistit maximální bezpečnost a zároveň pořídit klec, která opravdu vydrží, pak sáhněte po kovové nebo hliníkové kleci – ty jsou bezpečné, kvalitní a vydrží řadu let. U transportních klecí se setkáte i s plastovým provedením, které však nemusí odolat nárazu v případě nehody, či látkovým provedením, jež zase může podlehnout temperamentu vašeho psa a v případě nehody poskytuje jen minimální ochranu.

Praktický tip pro zajištění hygieny: Obzvláště u malých štěňat nebo bojácných psů oceníte klec s pevným, celistvým dnem, které zachytí moč či ostatní nečistoty, pokud se vám pejsek například při procházce vyválí v louži. Na dno doporučujeme použít deku, staré prostěradlo nebo podložky pro psy.

Jak přepravovat psa, pokud se do auta nevejde klec?

Na závěr si ještě pojďme položit otázku, jak bezpečně přepravovat psa v případě, že nemáte v autě dostatečný prostor pro umístění klece či přepravky. V takovém případě by součástí vaší autovýbavy měly být ochranné potahy na sedadla a postroje pro psy do auta, tvořené kšíry a krátkým pásem, který se upíná stejným způsobem jako bezpečnostní pás v autě.

Nejčastější otázky při výběru klece pro psa

1️⃣ Jak dlouho nechat psa v kleci?

Starší psi, kteří jsou již zvyklí, vydrží v kleci i 4 hodiny, obecně se doporučuje okolo 2 hodin denně maximálně. Malá štěňata, která ještě nejsou na klec naučená, potřebují postupně prodlužovat interval až ke zmíněným 2 hodinám. Každý pes je však jiný, a pokud si svou klec zamiluje, je možné, že tam sám od sebe bude chtít trávit delší čas.

Mohlo by vás zajímat:

Jak naučit psa poslouchat? Buďte důslední a trpěliví

Přivedli jste si domů štěňátko nebo staršího pejska z útulku a nevíte, jak začít s výcvikem? Nemusíte hned na cvičák... celý článek

Jak odnaučit psa štěkat a udržet dobré sousedské vztahy

Štěkot je základní komunikace psa, obranná a ochranářská reakce a často i důvod, proč si psa pořizujeme ... celý článek