Jak vybrat multimediální centrum

Multimediální centrum je zařízení, na kterém si můžeme přehrát oblíbené filmy, fotky či hudbu. Zařízení umí také streamovat obsah z PC přes síťový kabel nebo Wi-Fi. Některé typy center jsou vybaveny i DVB-T tunerem pro příjem a nahrávání z TV, další mají možnost vložit Blu-ray mechaniku do přístroje a přehrávat Blu-ray disky. Standardně mívají multimediální centra české menu pro lepší orientaci a umí také zobrazovat české titulky.

Základní dělení multimediálních přehrávačů je dle možnosti připojit interní HDD, tzn.:

  1. přehrávače s možností vložit interní HDD
  2. přehrávače bez možnosti vložit interní HDD

Multimediální přehrávače bez možnosti vložit interní HDD jsou cenově velmi dostupné a jsou určené pro nenáročné uživatele, kteřé nepotřebují mít interní HDD. Umožňují přehrávat filmy, fotky či hudbu přes externí HDD, flash paměti připojené přes USB rozhraní (standardně 2 a více USB vstupů) či mají slot pro paměťové karty (hlavně pro fotky). Další možností jak sdílet a pouštět filmy, fotky nebo hudbu je přes síťové připojení přes kabel nebo přes bezdrátovou síť Wi-Fi (u většiny modelů je potřeba připojit Wi-Fi dongle přes USB).

Multimediální přehrávače s možností vložit interní HDD jsou už vybavenější než přehrávače bez HDD. Umožňují přehrávat filmy, hudbu či fotky jak z interního HDD, tak z připojených zařízení přes USB či paměťové karty a také streamovat tento obsah z PC přes síťové připojení přes kabel nebo bezdrátové Wi-Fi (většinou je potřeba Wi-Fi dongle USB zakoupit).

Interní HDD je možné vložit v současné době až do 3 TB, některé modely umožňují vložit i 2,5“ HDD.

Některá multimediální centra jsou vybavena i DVB-T tunerem, a to buď jedním nebo dvěma, a umožňují záznam na interní HDD či USB zařízení (externí HDD), DVB-T tuner je jak pro klasické nahrávání ve formátu MPEG 2 (PAL, 720x576), tak i ve formátu MPEG 4 (HD, 1920x1080 dle vysílání).

Velmi omezeně se můžeme setkat i s modely, které umožňují připojit interně Blu-ray mechaniku a přehrávat Blu-ray disky.

Někteří výrobci dávají do svých produktů také možnost přehrávání 3D videa či jako volitelný operační systém Android.

Další možnou výbavou multimediálních center jsou tzv. webové služby, ke kterým je možné se připojit přímo z přehrávače. Podporované služby jsou vždy uvedeny v popisu přehrávače. To samé se týká i konektivity, která může být pro někoho důležitá při použití s NAS serverem (síťové úložiště).

Vstupy

Multimediální centra jsou většinou vybavena 2-3 USB vstupy, čtečkou paměťových karet nebo síťovým připojením, některé modely mají také AV vstup pro nahrávání a archivaci starších záznamů (např. VHS).

Výstupy

Standardním výstupem je HDMI pro co nejkvalitnější propojení obrazu i zvuku. Další video výstupem je komponentní video, případně scart nebo kompozitní video. Audio výstupy jsou zastoupeny většinou optickým nebo digitálním koaxiálním výstupem či analogovým cinch.

Na závěr je možné říci, že multimediální centra se liší většinou možností vložit interní HDD či podporou formátů, služeb nebo kvality obrazu dle řídícího čipu přehrávače.

Multimediální centra