Jak vybrat navigaci do auta

Chcete mít v autě spolehlivou GPS navigaci, která bude přehledná, jednoduchá na ovládání, vždy vám poskytne aktuální data a zdárně vás dovede až do cíle? Automobilové GPS navigace mají oproti běžným mobilním aplikacím několik zásadních výhod – můžete je v autě instalovat na stálo a mít je tak vždy po ruce, snadno se dobíjí a mají řadu rozšířených funkcí, které vám cestu zpříjemní. Pojďme se ponořit do světa moderních GPS navigací do auta – pomůžeme vám vybrat tu nejlepší!

Co můžete od GPS navigace do auta očekávat?

  • Velký a přehledný displej, obvykle s dotykovým ovládáním.
  • Efektivní plánování trasy – navigace vám dle zadaných parametrů vždy ukáže tu nejvhodnější cestu.
  • Informace o aktuální dopravě (RDS-TMC) vás upozorní na dopravní zácpu nebo zhoršenou průjezdnost apod.
  • Hlasová navigace – není nutné navigaci stále sledovat, můžete se nechat navádět hlasovým komentářem (ten si můžete u některých navigací také vybrat).
  • Přehrávač hudby či videí v navigaci pro zpříjemnění cesty.

Je lepší přenosná nebo vestavěná navigace do auta?

Vestavěné navigace jsou součástí palubní desky a nemusíte se starat o jejich dobíjení či instalaci. Přenosné GPS navigace mají však oproti nim několik výhod – dají se střídavě využívat pro více automobilů, snadno je demontujete, čímž snížíte riziko krádeže a navíc je pořídíte výrazně levněji.

Jak vybrat GPS navigaci do auta? Rozhodují mapy i průměr displeje!

Nyní se zaměříme na přenosné GPS navigace do auta zblízka. Dozvíte se, jaké zásadní parametry při výběru nepřehlédnout, jak je to s aktualizací map a jakým způsobem můžete GPS navigaci v autě uchytit tak, abyste na ni dobře viděli a zároveň nepřekážela ve výhledu.

Mapy a možnosti aktualizace jsou při výběru GPS navigace rozhodující!

Mapové podklady by vás při výběru GPS navigace měly zajímat primárně. Před koupí je třeba zvážit, kde všude se s autem budete pohybovat. Většina GPS navigací obsahuje mapy Střední Evropy. Pokud plánujete cestovat i do vzdálenějších končin, vybírejte modely, které obsahují balíčky map celé Evropy. Výjimkou nejsou ani GPS navigace s mapami dalších kontinentů, za ty si však mírně připlatíte.

Zpracování map a body zájmu

Zaměřit byste se měli také na detaily zpracování map. Některé modely jsou velmi jednoduché a upozorní vás pouze na základní věci, jako jsou dálnice, parkoviště apod. Propracovanější modely zobrazují také popisná čísla domů, restaurace, zdravotnická zařízení, obchody, nebo body zájmu (tzv. POI) – zajímavé destinace k zastavení!

Placená nebo neplacená aktualizace map?

Protože pozemní komunikace po celém světě se stále mění, modernizují nebo uzavírají a přestavují, neobejdete se bez pravidelné aktualizace map. Proto při výběru GPS navigace zohledněte, zda je aktualizace map zpoplatněná, bez poplatku pouze na určitý čas, nebo výrobce poskytuje doživotní bezplatnou aktualizaci map – ta je v dnešní době nejrozšířenější a nejpohodlnější.

Velikost displeje u GPS navigace

GPS navigace do auta jsou vybaveny prostorným displejem o průměru 4,3 – 7 palců, (1 palec = 2,54 cm) tedy přibližně 10 – 18 cm. Nejpoužívanější modely mají cca 5 – 6 palců. Většinu displejů lze pohodlně dotykově ovládat. Výhodou je antireflexní povrchová ochrana displeje, která minimalizuje odraz paprsků v letních dnech.

Pro motorkáře jsou tu speciální motocyklové GPS navigace, které mají obvykle menší displej, aby při jízdě nezavazely. Také oproti klasickým GPS navigacím dosahují vyšší odolnosti (např. i v nepřízni počasí).

Umístění GPS autonavigace a způsob dobíjení

Pamatujte, že GPS navigaci musíte instalovat mimo váš zorný úhel, v opačném případě by mohla ohrožovat bezpečnost jízdy. Běžně máte 2 možnosti, kam GPS navigaci uchytit:

Do spodní části předního skla – GPS navigace je vybavena přísavkou, díky které ji snadno připevníte na přední sklo. Tyto navigace se dobíjí za pomoci el. kabelu, který se zapojí do běžné autozásuvky.
Na palubní desku do stojánku – některé stojánky mají integrovaný el. kabel, který vychází z palubní desky, takže působí elegantněji, většina z nich je magnetická – GPS navigaci stačí ke stojánku jednoduše přiložit.

Jaké funkce by u GPS navigace do auta rozhodně neměly chybět?

Hlasová navigace

vás informuje o odbočení nebo změně směru bez nutnosti sledovat displej navigace. Obvykle si také můžete vybrat z několika hlasů (ženských i mužských).

Asistent řazení do pruhů

v případě, že se pohybujete na dálnicích, ve městech nebo předměstích, kde se vyskytuje více jízdních pruhů, navigace vám pomocí animace přehledně ukáže, do jakého pruhu se zařadit.

Náhledy křižovatek

navigace prezentuje reálný vzhled blížící se křižovatky.

Ukazatel aktuální a povolené rychlosti

na displeji se ukazuje aktuální max. povolená rychlost, v případě, že ji překročíte vás navigace upozorní.

Body zájmu

mapy informují o okolních obchodech, restauracích, benzínových pumpách a podobně.

3D mapy

prostorově vykreslí terén, kterým projíždíte, zlepšují tak přehled o okolí.

Databáze radarů

upozorní vás na blížící se radar. V některých zemích je však tato funkce deaktivována.

Wi-fi připojení

slouží k aktualizaci map, nahrávání předem připravených tras nebo bodů zájmu.

Konektivita s couvacími kamerami

na displeji GPS navigace lze zobrazit prostor za autem během couvání.

Handsfree

dražší modely umožňují propojit GPS navigaci skrze Bluetooth s chytrým telefonem a užívat jej na bezpečné vyřizování hovorů během řízení.

Díky RDS-TMC přijímači budete mít aktuální dopravní situaci pod kontrolou!

Moderní navigace jsou vybaveny RDS-TMC (Radio Data System – Traffic Message Channel) přijímačem, který vás díky speciální anténě nepřetržitě informuje o dopravních zácpách, autonehodách, komplikacích na trase nebo omezení provozu. Bez této funkce se především ve větších městech neobejdete.

GPS navigace s kamerou plní hned dvě funkce najednou!

Na trhu můžete narazit také na GPS navigace, které jsou zároveň vybaveny kamerou, jež monitoruje prostor před automobilem. Pořízený záznam přístroj průběžně ukládá – v případě nehody se pak může stát důležitým průkazným materiálem!

TIP: Pokud řídíte větší vozidlo, jako je autokaravan, či dokonce kamion, vybírejte GPS navigace pro karavany a nákladní vozy, které budou brát ohled na nadměrné rozměry automobilu a vyhnou se místům, která byste neprojeli.

GPS navigace do auta TomTom nabízí všechny moderní funkce!

Nizozemská společnost TomTom poskytuje bohatý výběr GPS navigací do auta, ze kterého si vybere jistě každý! Díky vysoké rychlosti a plynulé odezvě vás vždy včas upozorní na nastávající komplikace na cestě. Navíc vám zpřístupní databázi radarů nebo parkovacích míst. Využít můžete také prémiové funkce LIVE, které vás informují o aktuálním počtu volných parkovacích míst nebo cenách pohonných hmot. Vybírat můžete z několika řad GO – Basic, Essential, Premium a dalších.

TomTom navigace

GPS navigace do auta Garmin využijete na silnici i v terénu!

Světově proslulá značka Garmin patří mezi ověřené výrobce GPS navigací všeho druhu. Kromě klasických GPS navigací do auta nabízí také speciální, odolné terénní modely s mapou Afriky a dalších kontinentů, které potěší každého dobrodruha s offroadem! Součástí navigace je kompas, barometr nebo ukazatel nadmořské výšky a další.

Garmin navigace

Nejčastěji kladené otázky při výběru navigace do auta

Jaká je nejlepší navigace do auta?

Nejlepší GPS navigace do auta, které můžete na trhu sehnat, jsou vybaveny kvalitním balíčkem map celého světa, prostorným displejem s vysokým rozlišením, magnetickým držákem a řadou nadstandardních funkcí, jako je například handsfree nebo databáze radarů.

Jak často aktualizovat mapy v GPS navigaci?

O nutnosti aktualizace vás informuje přístroj automaticky, obvykle se tak děje několikrát do roka.

Jak funguje GPS navigace?

Zjednodušeně lze říci, že GPS navigace získávají satelitní data z družic. Pomocí přijímaného signálu pak lokalizují aktuální polohu.