Jak vybrat sprchový kout aneb pohodlné sprchování bez omezení

Byť by se mohlo zdát, že na výběru sprchového koutu není nic složitého, opak je pravdou. Než si jej pořídíte do vaší koupelny, je třeba zvážit nejrůznější kritéria, která zajistí bezproblémové užívání sprchového koutu a jeho dlouhou životnost. Kromě samotné velikosti koupelny a umístění sprchového koutu hraje důležitou roli i řada dalších parametrů. Pojďme si je proto představit a zjistit, jak vybrat sprchový kout tak, aby dokonale plnil svou funkci.

Sprchový kout je skvělým řešením pro praktickou a rychlou hygienu. V porovnání s vanou značně šetří místo v koupelně, a navíc je možné uzpůsobit jej tak, aby byl bezbariérový, což ocení především starší lidé nebo lidé s pohybovými obtížemi. Kromě úspory prostoru je nepopiratelnou výhodou sprchového koutu i úspora vody (pokud tedy nebudete stát pod sprchou desítky minut). Na trhu naleznete celou řadu možností a řešení, které kromě designového hlediska řeší i hledisko praktičnosti a účinnosti. Při výběru sprchového koutu byste proto měli kromě samotného vzhledu zohlednit také konstrukční a materiálové provedení, velikost či způsob otevírání dveří.

Jak vybrat sprchový kout aneb pohodlné sprchování bez omezení

Správně zvolená konstrukce ovlivní životnost

Investice do sprchového koutu není zrovna nejnižší, proto byste měli vybírat takový výrobek, který vám bude sloužit dlouhá léta. Jedním ze zásadních faktorů, který ovlivní životnost sprchového koutu, je jeho konstrukční provedení. Nejčastěji se na trhu setkáte se třemi typy, z nichž každý má své výhody i nevýhody.

Rámový sprchový kout

Rámový sprchový kout je nejrozšířenější konstrukcí, s kterou se můžete v koupelnách setkat. Jak už sám název napovídá, je jeho výplň zasazena do rámu, tedy do celé obvodové konstrukce.

  • odolné provedení s velkou stabilitou
  • odolá i nešetrnému zacházení a nárazům
  • hodí se do většiny koupelen
  • vhodný pro intenzivní používání
  • designové provedení rámu, které nemusí být vhodné do moderních koupelen

Půlrámový sprchový kout

I tento typ sprchového koutu je opatřen rámem, avšak pouze částečným – chybí mu vnitřní svislé rámové profily. Nejčastěji se používá u posuvných sprchových koutů a dveří, které šetří místo v koupelně.

  • odlehčená konstrukce
  • skvělá funkčnost
  • pohodlné na obsluhu, pracují přesně
  • moderní, elegantní vzhled
  • menší odolnost než rámové sprchové kouty

Bezrámový sprchový rám

Tento typ sprchového koutu, jak už sám název napovídá, není tvořen rámem, ale pouze bezpečnostními skly a panty.

  • odlehčená konstrukce
  • moderní, elegantní vzhled
  • vyšší pořizovací náklady
  • nutnost zvolit kvalitní provedení podpůrných prvků zajišťujících stabilitu (kování, úchyty a rozpěry)

Nepodceňujte materiál

Pokud se rozhodnete pro rámový nebo půlrámový sprchový kout, je velmi důležité zvolit vhodný materiál rámu. Nejčastěji se setkáte s hliníkovým či plastovým materiálem.

  • Hliník vypadá působivěji, jelikož je chromován či barevně upravován, nicméně je třeba, aby byl opravdu kvalitní, což při samotné koupi mnohdy nepoznáte.
  • Je proto lepší zvolit plastové provedení rámu, které je odolné vůči nárazům, neloupe se, nekoroduje a taktéž je možné vybrat jej v různých barevných provedeních.

Kromě samotného rámu hraje zásadní roli i materiál samotné výplně:

  • Zvolíte-li skleněnou výplň, pak se bude jednat o bezpečnostní sklo, které zabraňuje poranění osob. Vybírat můžete mezi matným a čirým provedením či designovým sklem se vzorem. Sklo se nejčastěji používá u hliníkových a kovových rámů. Jeho výhodou je snadná údržba, u které si vystačíte s běžnými čisticími prostředky.
  • U sprchových koutů s plastovým rámem je pak běžná výplň z plastu neboli polystyrolu. Většinou se prodává v matném nebo vzorovaném provedení, které zajišťuje soukromí i zneviditelňuje případné škrábance – na ty je plast poměrně háklivý, proto je třeba vybírat silnější, kvalitní plast.

Tvar a velikost volte dle prostoru v koupelně

Rozvržení koupelny je dalším zásadním faktorem, který rozhoduje o tom, jaký sprchový kout vybrat. Obecně platí, že čím větší sprchový kout, tím je komfortnější. Pro větší pohodlí jsou ideální sprchové kouty 100x100 cm nebo 80x120 cm. Ne vždy je ale možné dopřát si tak velký sprchový prostor – máte-li malou koupelnu, zvolte sprchový kout o velikosti 70x70 cm. Výška by měla být v rozmezí 190 až 200 cm.

Důležitou roli hraje také tvar sprchového koutu:

  • Nejúspornější variantou z hlediska prostoru jsou čtvrtkruhové sprchové kouty, které se usazují do rohu místnosti a mají většinou velikost 90x90 cm.
  • Další variantou vhodnou zejména pro menší koupelny jsou čtvercové sprchové kouty, které jsou nejčastěji nabízeny ve velikosti 80x80 cm. Šetří místo v koupelně, ale zároveň poskytují dostatek prostoru na pohodlné mytí.
  • Ve velkých koupelnách se skvěle vyjímají obdélníkové sprchové kouty, které zajišťují dostatečný komfort při sprchování. Nejčastěji jsou k dostání ve velikosti 80x120 cm. Často si ale můžete zvolit i atypické rozměry na míru vaší koupelně.

Vanička versus žlab, co je lepší?

Při výběru sprchového koutu si často klademe otázku, zda jej zvolit s vaničkou, či bez vaničky. Obojí má své výhody i nevýhody.

Seženete, stejně jako samotné sprchové kouty, ve třech variantách: tedy čtvrtkruhové, čtvercové a obdélníkové. Byť nejsou tak designově působivé jako sprchové kouty bez vaniček, jejich velkou výhodou je to, že jsou teplejší při vstupu, není třeba řešit vodotěsnost ani spád. A oceníte je zejména tehdy, když máte malé děti, protože je můžete napustit a vytvořit dětem místo na cachtání.

Sprchové žlaby

Rozhodnete-li se místo vaničky pro sprchové žlaby, docílíte rozhodně mnohem působivějšího vzhledu, nicméně se musíte připravit na to, že je třeba žlab správně namontovat na předem připravenou podlahu o vhodném složení, s dostatečnou hloubkou pro instalaci, a následně vyspárovat, aby nevznikaly přechody mezi žlabem a dlažbou.

TIP! Ať už zvolíte provedení se sprchovou vaničkou nebo bez ní, dbejte na svou bezpečnost – není-li povrch protiskluzový, umístěte dovnitř sprchového koutu protiskluzovou rohož, která vás ochrání před nebezpečným uklouznutím. U osob s omezenou pohyblivostí zvažte také instalaci sedátka do sprchy, které usnadní hygienu

Velikost koupelny má vliv i na otevírání

Jakmile máte jasno v tom, jaký typ sprchového koutu je pro vás vhodný, zbývá vám zvážit ještě poslední parametr, a to způsob otevírání sprchových dveří.

  • U malých koupelen je ideální posuvné otevírání, které je prostorově nenáročné. Jeho výhodou je to, že voda nestéká při otevření dveří na podlahu, nevýhodou je ale náročnější údržba z důvodu čištění pojezdů a překrývajících se zástěn – vsaďte vždy na kvalitní koupelnové čističe.
  • Dalším efektivním, a prostorově nenáročným typem otevírání dveří sprchového koutu, je takzvané zalamovací otevírání. To poskytuje maximální prostor pro vstup do sprchového koutu po otevření a zároveň zabírá jen menší část místa v něm. Výhodou je pak, stejně jako u posuvného otevírání, že voda nestéká na podlahu a zůstává uvnitř sprchového prostoru.
  • V prostorných koupelnách můžete využít pantové neboli otočné otevírání, kdy se dveře otevírají směrem ven. Jejich výhodou je, kromě působivého designu, že se velmi snadno udržují, protože jsou přístupné ze všech stran. Nevýhodu může představovat odkapávající voda – proto je důležité opatřit tento typ dveří odtokovou lištou neboli okapničkou.

Nezapomeňte na příslušenství

Nedílnou součástí výběru sprchového koutu je i výběr vhodné sprchové baterie a sprchové hlavice. Zde je velmi důležité nejen sladit celkový design z hlediska materiálového provedení, ale vybrat takové modely, které budou mít dostatečný průtok.

Z hlediska materiálu doporučujeme upřednostnit mosaz či chrom, z hlediska úspornosti pak pákovou baterii. Ideální je zvolit celý sprchový set, případně kompletní sprchový panel, díky kterému si budete moci pustit vodu z ruční i hlavové hlavice.

Tip na závěr, který vám ušetří starosti: Nejste-li si jisti, zda zvládnete správně zkombinovat všechno potřebné vybavení do sprchového koutu, nebo se vám nechce investovat do náročné rekonstrukce koupelny, pořiďte si sprchový box. Ten kombinuje veškeré potřebné vybavení, tedy nejen vaničku se zástěnou, ale i sprchovou baterii či sifon. Jeho instalace je snadná, rychlá a bez náročných stavebních zásahů.

Nejčastější otázky při výběru sprchového koutu

Jak čistit sprchový kout?

Při výběru se zaměřte i na budoucí údržbu. Každá malá spára je potenciálním lákadlem pro plísně. Snažte volit hladké, jednoduše udržovatelné a odolné povrchy. Na běžné znečištění volte šetrné čisticí prostředky na koupelny. Na odolnější špínu vyberte déle působící spreje s obsahem chlóru. Nezapomeňte, že některé materiály nesnesou ocet či kyselinu citronovou, jež jsou oblíbenou přísadou eko čisticích prostředků.

Jak se silikonuje sprchový kout?

Pokud jste se rozhodli pro vlastnoruční montáž sprchového koutu, jistě přemýšlíte, jak ho správně zasilikonovat.

  1. Použijte speciální sanitární silikon.
  2. Pomocí silikonovací pistole důkladně vyplňte všechny mezery, nebojte se nanést řádnou vrstvu.
  3. Následně silikon uhlaďte pomocí hladičky nebo prstem namočeným v jarové vodě.
  4. Silikon by měl cca 1 den řádně zaschnout.

Jak udělat sprchový kout bez vaničky?

Při integrování sprchového koutu bez vaničky musíte být připraveni předělat celou koupelnu. Podlaha tomu musí být přizpůsobena kvůli spádu, tedy taková úprava nelze dělat samostatně. Počítejte také, že v některých starších domech či bytech nelze udělat sprchový kout v jedné rovině s podlahou a budete nuceni kvůli spádu udělat menší schod do sprchové části. Všechny tyto úpravy nechte raději na specializované firmě, která vybere řešení na míru.


Další zajímavé články

Jak vyčistit sprchový kout? Zkuste to přírodní cestou

Zaschlé kapky vody, vodní kámen, ucpaný odpad, různé nečistoty a plísně. To jsou nejčastější problémy... celý článek

Objevte účinné způsoby, jak odstranit plíseň v koupelně

Vana, vanička sprchového koutu, spáry mezi dlaždicemi, ale i umyvadlo či rohy zdí – to vše jsou místa, kde... celý článek

Jak vyčistit odpad

Kdo by neznal ucpané umyvadlo, vanu nebo toaletu. Vinou usazenin se odpadní systém snadno zanese, začne... celý článek