Jak vybrat sušičku

Při slunečných dnech je sušení prádla jednoduché, tedy pokud vlastníte balkon či zahradu. Ale jakmile přijde déšť a mráz, je tu problém. Kde sušit prádlo? A majitelé bytů bez balkonu nebo sušárny mají tento problém celoročně. Sušák v místnosti překáží a vlhkost z mokrého prádla způsobuje plísně na zdech. Řešením je sušička prádla. Jak postupovat při jejím výběru?

Video: Jak vybrat sušičku

Na co se můžete těšit

Od sušičky očekáváte, že usuší prádlo. To samozřejmě udělá, ale umí toho mnohem víc.

  • Prádlo bude hebké a voňavé i bez použití aviváže.
  • Mnoho sušiček nabízí program pro děti a alergiky, který zbavuje prádlo bakterií a mikrobů.
  • Většinu prádla ze sušičky nemusíte žehlit, rovnou ho složíte do skříně.
  • Při sušení se odstraní žmolky, chlupy a vlasy.
  • Mnoho sušiček nabízí program osvěžení prádla, kterým zbavíte oblečení zápachu z cigaretového kouře nebo zatuchliny po uložení sezonních oděvů.
Prádlo ze sušičky je nádherně hebké a nadýchané

Prádlo ze sušičky je nádherně hebké a nadýchané

Samostatná sušička nebo kombinace s pračkou

První kritérium při výběru je, zda si chcete pořídit samostatnou sušičku, nebo spotřebič 2v1 - pračku se sušičkou. Pokud vám to prostor umožní, volte samostatnou pračku a samostatnou sušičku. Můžete je umístit vedle sebe nebo nad sebe. K tomu slouží speciální spojovací sada.

Umístění sušičky nad pračku výrazně šetří místo

Umístění sušičky nad pračku výrazně šetří místo

Velkou výhodou je, že můžete po vyprání dát prádlo sušit a hned můžete prát druhou várku. Samostatné sušičky mají obvykle větší kapacitu, menší spotřebu a více sušících programů než kombinace s pračkou.

Typ sušičky

Sušičky rozdělujeme podle způsobu odvádění horkého vzduchu na kondenzační a ventilační.

Kondenzační sušičky

Horká pára se v kondenzačních sušičkách přeměňuje na vodu. Ta se ukládá do zásobníku, který je potřeba vylít. Některé typy sušiček je možné napojit na odpad, takže u nich se o vodu ze sušení starat nemusíte vůbec.

Ventilační sušičky

Ventilační sušičky horký vzduch vypouští ven. Jsou tedy vhodné do prostorů, kde je možné vyvést trubici ven z domu. Jejich výhodou je menší spotřeba energie při sušení. Nevýhodou jsou nutné stavební úpravy kvůli odvodu horkého vzduchu.

Sušičky nabízí celou řadu programů sušení

Sušičky nabízí celou řadu programů sušení

Nejoblíbenější mezi zákazníky jsou jednoznačně kondenzační sušičky. Ty kvalitnější mají tepelné čerpadlo, které snižuje spotřebu energie. A pokud se chcete úplně zbavit žehlení, volte sušičku s parní funkcí.

Spotřeba energie

Ještě před pár lety byla sušička velkým žroutem energie. Dnes mezi nimi najdete i velmi úsporné kousky. Orientaci vám usnadní energetický štítek, který musí mít každý spotřebič. Stupnice úspornosti se označuje písmeny A+++ až G, (A+++ nejúspornější, G nejméně úsporné).

Sušička v kategorii A+++ je ve spotřebě elektrické energie nejšetrnější

Sušička v kategorii A+++ je ve spotřebě elektrické energie nejšetrnější

Sušičky dle kategorií