Jak vybrat tlakový hrnec


Vývar, omáčka, zelenina, dušené maso, rýže nebo brambory. To vše připravíte v tlakovém hrnci za zlomek času oproti klasickému vaření, přesto se ho většina lidí bojí. Tlakové hrnce však už dávno nejsou nebezpečnou časovanou bombou, ale spolehlivým a bezpečným pomocníkem v kuchyni. Podívejte se, jak doba pokročila, a proč se papiňák stane vaším novým společníkem při vaření.


Jak funguje tlakový hrnec

Fungování tlakového hrnce neboli papiňáku je známé po desítky let. Díky vysokému tlaku je uvnitř teplota 120 až 130 °C, potraviny jsou tak uvařeny rychleji než při klasickém způsobu vaření. Tlakový hrnec je oblíbený zejména pro přípravu nejrůznějších vývarů, dušeného hovězího a vepřového masa, na luštěniny nebo na rychlou přípravu přílohy. Jelikož také vaříte potraviny mnohem kratší čas, klesá spotřeba energie a potraviny si zachovávají více chuti a nutričních hodnot. Navíc není třeba tolik kořenit, protože se chuť jídla znásobí.

Jak vybrat tlakový hrnec
Jak vybrat tlakový hrnec

Proč si pořídit tlakový hrnec

  • Příprava pokrmů je mnohem rychlejší.
  • Rychlejší příprava znamená menší spotřebu elektrické energie. 
  • Potraviny varem v tlakovém hrnci zachovají více chuti a více nutričních hodnot.
  • Hrnec si poradí i se zmrzlými potravinami.
  • Hrnec je možné využít i k zavařování (dle modelu).
  • Moderní tlakové hrnce jsou multifunkční.
Historie Papinova hrnce

Výměna oleje není třeba před každou sezónou, řiďte se servisními intervaly výrobce stroje i oleje a měňte jej až ve chvíli, kdy s ním najedete daný počet kilometrů.

Denis Papin vynalezl hrnec na počátku minulého století. Během druhé světové války a mnoho let po ní, bylo zapotřebí šetřit uhlím a dřevem, zkrácení doby vaření bylo víc než žádoucí. Analogie s dnešní popularitou hrnce není náhodná. Času na vaření máme minimum a ceny energií nepříjemně rostou.


Moderní tlakové hrnce jsou bezpečné a mají mnoho funkcí

Nové modely tlakových hrnců mají perfektní bezpečnostní systémy, v některých případech až 5-bodové. Díky nim v žádném případě nehrozí riziko opaření nebo poškození hrnce. Dokud neklesne tlak, hrnec se vám v žádném případě nepodaří otevřít. Napomáhají tomu pojistky na rukojeti, na poklici a v mnohých případech i další měřící elektronika.

Tyto mnohdy autonomní modely jsou vybaveny spoustou dalších funkcí. Oblíbený je časovač, naprogramování odloženého startu vaření, udržení pokrmu v teplotě po dlouhou dobu a spoustu dalších.

Variantou jsou také multifunkční hrnce, které umí vařit i pod tlakem. Využijete je pro přípravu dětských příkrmů, uvaříte je ve větším množství, pokrmy si zachovají šťavnatost a vitamíny. V moderním tlakovém hrnci uvaříte i celou řadu pokrmů společně s přílohou, po uvaření je můžete okamžitě servírovat.

Velikost tlakového hrnce

  • 2 osoby – objem do 5 l
  • 3-4 osoby – okolo 6 až 10 l
  • 5 a více lidí, vaření do zásoby – 10 až 15 l

Jak dlouho se vaří jídlo v tlakovém hrnci

  • Brambory – do 10 minut
  • Rýže – do 15 minut
  • Luštěnina (máčená) – do 20 minut
  • Vepřové – do 30 minut
  • Hovězí – do 60 minut
Jak vybrat tlakový hrnec

Vaření v tlakovém hrnci vyžaduje trošku cviku, než se vám podaří odhadnout správnou dobu vaření. Dobrodružství při objevování a výsledek v podobě šťavnatého masa za pár okamžiků, ale stojí za námahu.

Jak vařit v tlakovém hrnci

  • Při vaření v tlakovém hrnci myslete na to, že žádnou surovinu během přípravy nemůžete přidat. Je tedy nutné vše odhadnout dopředu a suroviny si pečlivě připravit. Hrnec můžete naplnit maximálně do ⅔ jeho objemu. Vody přidejte méně, než při běžném vaření, nebude se odpařovat a suroviny ještě pustí vlastní šťávu.
  • Pečlivě uzavřete víko. Pokud si nejste jistí jak na to, podívejte se do manuálu výrobce, kde bude vše popsáno.
  • Pokud to hrnec umožňuje, nastavte na jeho víku potřebný tlak dle vařených pokrmů. Vhodný tlak najdete v manuálu.
  • Nastavte na sporáku či varné desce nejvyšší výkon. Poté, co začne z tlakového hrnce unikat pára, snižte výkon na minimum, ale tak, aby pára stále lehce unikala. Nyní se odpočítává doba vaření.
  • Po dovaření je nutné vypnout sporák/ varnou desku a vypustit tlak pomocí tlakového ventilu. Chvíli počkejte, a po oznámení tlakové kontrolky (zelené světlo, zvukový signál) můžete hrnec bezpečně otevřít. Dobrou chuť!

Další zajímavé články

Jak zorganizovat kuchyň, aby se vám lépe vařilo

Je jen málo rodin, které by prohlásily, že kuchyně není ústředním místem jejich rodinného života... celý článek

Jak nabrousit nože, aby byly jako nové

Asi každý ví, že ostrý nůž ušetří při krájení spoustu námahy. Málokdo už ví, že tupé nože jsou nebezpečnější než ty ostré... celý článek

Jak vybrat kuchyňského robota

Nadrtí led, nastrouhá brambory na bramboráky nebo uhněte těsto. Kuchyňský robot se při správném výběru stane... celý článek