Jak vybrat topinkovač

Kdo by odolal do křupava propečenému toastu k snídani nebo lehké večeři? Chutné toasty a topinky bez tuku si jednoduše a rychle můžete kdykoliv připravit za pomoci topinkovače. Tyto kompaktní elektronické spotřebiče jsou nenáročné na obsluhu, údržbu i prostor. Topinkovač v retro stylu vám navíc poslouží jako stylová dekorace kuchyně. Pojďme se podívat, jak na výběr toho nejlepšího topinkovače!

Materiál topinkovače ovlivňuje jeho vzhled i odolnost

Topinkovače jsou obvykle vyrobeny z plastu, kovu nebo nerezu. Od druhu materiálu se odvíjí vzhled, odolnost i cena topinkovače.

Plastový topinkovač je ideální volbou pro nenáročné

Skelet topinkovače je vyroben z tvrzeného plastu, který odolává i vysokým teplotám. Nejběžnější jsou černé, stříbrné nebo bílé modely, narazit však můžete i na barevné varianty, které kuchyňskou desku stylově oživí.

 • nízká pořizovací cena
 • snadná údržba
 • časem může plast křehnout a žloutnout
 • méně odolný proti mechanickému poškození

Nerezový topinkovač má elegantní vzhled

Topinkovače jsou vyrobeny z nerezové oceli s dlouhou životností. Povrch nerezu může být matný nebo lesklý. Doplňky v podobě nožiček, tlačítek a podobně jsou obvykle z plastu.

 • dobrá odolnost
 • vyšší cena
 • náročnější údržba nerezového povrchu

Kovové topinkovače jsou k dostání v neotřelých designech

Konstrukce topinkovače je tvořena lakovaným plechem. Díky tomu má topinkovač neotřelý vzhled, který zaujme.

 • lákavý vzhled
 • časem může rezivět

Retro topinkovač jako stylový doplněk moderní kuchyně!

Topinkovače jsou k dostání v řadě designů, určitě si tak vyberete ten pravý kousek do tradiční i moderní kuchyně. Velmi oblíbené jsou topinkovače v retro provedení, které jsou inspirované designem 60. let – kromě skvělých topinek nadělají také mnoho parády! Tyto kovové modely jsou často k dostání v pastelových barvách, které můžete sladit s ostatními doplňky kuchyně.

 • lákavý vzhled
 • časem může rezivět

TIP: Nejen topinkovače, ale i další kuchyňské spotřebiče mohou být vyrobeny v populárním retro designu. Prohlédněte si nabídku stylových retro ledniček.

Co rozhoduje při výběru topinkovače? Stěžejní je příkon i počet přihrádek.

Příkon topinkovače ovlivňuje rychlost přípravy

Příkon topinkovače určuje, za jaký čas topinkovač topinku připraví. Čím vyšší je příkon, tím se čas přípravy zkracuje, avšak mírně se zvedá cena za spotřebovanou elektřinu. Příkon nejslabších modelů se pohybuje kolem 500 Wattů, my však doporučujeme volit výkonnější spotřebiče s 900 – 1 300 Watty, které připraví topinku přibližně za 120 – 200 sekund. Nejvýkonnější topinkovače mají až 1 800 Wattů a připraví toast již za pouhou minutu.

Pokud máte velkou rodinu, vybírejte topinkovače s 4 – 6 přihrádkami

Délku přípravy ovlivňuje také počet přihrádek na topinky. Pro 1 – 3 osoby v domácnosti pohodlně vystačí běžné topinkovače se dvěma přihrádkami, kterých je na trhu nejvíce. Pokud si však dopřáváte velké množství topinek často, poohlédněte se po modely se čtyřmi nebo šesti přihrádkami, se kterými bude příprava velkého množství opečených toastů hračka!


Nadstandardní funkce a doplňky topinkovačů, které práci usnadní!

 • Regulace teploty – můžete si pomocí otočného tlačítka nastavit intenzitu opékání, kterého chcete docílit.
 • Funkce rozmrazování – potěší ty, kteří rádi nakupují do zásoby mražené pečivo, díky této funkci bude za okamžik připraveno k podávání.
 • Funkce STOP – v případě potřeby okamžitě přeruší opékání pečiva.
 • Automatické vycentrování pečiva – topinkovač automaticky srovná vložený kousek pečiva tak, aby se opékalo rovnoměrně.
 • Zdvih pečiva – v případě, že chcete zkontrolovat stav pečiva během opékání, můžete jej snadno vysunout za pomoci páčky nebo tlačítka.
 • Opékání jedné strany – tato funkce opeče pečivo pouze z jedné strany.
 • Světelný signál – značí stav nahřátí topinkovače nebo proces opékání.
 • Nástavec na pečivo – v případě, že chcete opéct nebo rozpéct rohlíky, bagety apod., můžete použít speciální nástavec na pečivo, který se umístí nad rošt topinkovače.
 • Miska na drobky – některé modely jsou vybaveny miskou na drobky, která výrazně usnadňuje údržbu a čištění topinkovače.

TIP: Pokud si rádi dopřáváte plněné sendviče, pořiďte si sendvičovače, ve kterých za okamžik připravíte lahodné tousty k snídani nebo svačině.

Topinkovač ETA

Topinkovače firmy ETA bývají vybaveny zásuvkou na drobky pro snadnou údržbu. Vybrat si můžete až ze 7 stupňů intenzity opečení. K dostání jsou modely v minimalistickém i retro stylu. Spotřebiče jsou vybaveny světelnou signalizací.

Topinkovač Sencor

Topinkovače od výrobce Sencor jsou vybaveny nástavcem pro opékání pečiva a elektrickým časovačem, který značí čas do konce opékání. Můžete si vybrat až z 9 stupňů intenzity propečení. Pogumované nožky zajistí dobrou stabilitu přístroje, v případě že potřebujete spotřebič z kuchyňské desky uklízet, můžete navinout el. kabel do spodní části spotřebiče.

Topinkovač Bosch

Bosch nabízí moderní topinkovače v minimalistickém designu, které jsou vybaveny plynulou regulací teploty. Nechybí miska na drobky ani funkce rozmrazování a STOP. Samozřejmostí je automatické vycentrování chleba.


Nejčastěji kladené otázky při výběru topinkovače

Proč si pořídit topinkovač?

Během krátké chvíle opeče chutné a křupavé topinky bez tuku. Nabízí tak zdravou alternativu klasických topinek opékaných v oleji na pánvi. Navíc nezapáchá jako smažení, je skladný a pořídíte jej za dostupnou cenu.

Jaké je využití topinkovače?

Topinkovač se hodí především k opékání plátků chleba nebo toastů do křupava. Modely, které jsou vybaveny nástavcem na pečivo mohou opékat také bagety, rohlíky, housky a podobně. Topinkovače jsou praktické také v případě, pokud se vám doma hromadí pečivo – i kousek z předešlého dne bude po úpravě v topinkovači chutnat skvěle.

Jaký je rozdíl mezi topinkovačem a sendvičovačem?

Zatímco do topinkovače vkládáte pouze plátky pečiva k opečení, do sendvičovače se vkládají plněné toasty, které se poté zapékají. Sendviče lze připravit na mnoho způsobů a milují je děti i dospělí.