Jak vybrat tyčový mixér

Tyčové mixéry najdou uplatnění v každé domácnosti, vynikají praktičností, všestranností i kompaktními rozměry. Co všechno zvládnete tyčový mixér? Šlehat, sekat, mixovat, hnětat i drtit. S jeho pomocí tak můžete snadno připravit lahodné omáčky, krémové polévky, koktejly, dětské přesnídávky a další pochutiny. Je navíc nenáročný na údržbu i skladování. V našem článku se dozvíte, dle jakých kritérií tyčový mixér vybírat!

Proč si pořídit tyčový mixér?

Tyčový mixér tvoří rukojeť a sada nástavců, díky kterým můžete používat mixér k nejrůznějším úkonům. Které to jsou a kdy se bude tyčový mixér hodit?

  • Mixuje – připravíte tak lahodné krémové omáčky, polévky nebo dětské přesnídávky apod.
  • Seká – využijete ho při drcení ledu, ořechů nebo pro sekání zeleniny a dalších surovin. 
  • Šlehá – jednoduše vyšleháte smetanu, vaječné bílky i dortový krém.  

Tyčové mixéry po celou dobu provozu držíte v ruce. Po ukončení práce jednoduše odejmete nástavec a opláchnete jej. Součástí sady jsou obvykle také speciální mísy vhodné na mixování.

Jak vybrat tyčový mixér

V nabídce si můžete vybrat z tyčových mixérů:

Tyčový mixér bez příslušenství je vhodný pro nenáročné uživatele!

Tyčové mixéry bez příslušenství se obvykle skládají pouze z rukojeti a odnímatelného základního nástavce. Vystačí na běžné mixování omáček, přesnídávek a polévek, ovšem neumí šlehat ani drtit. Jsou tedy vhodné především pro nenáročné uživatele, jež potřebují především mixovat, nebo pro ty, kteří ostatní potřebné funkce mají u dalších kuchyňských robotů a mixérů.

  • nižší pořizovací cena
  • velmi skladný
  • má omezený rozsah funkcí
Prohlédnout nabídku

Tyčový mixér s příslušenstvím ocení zapálené kuchařky i nadšení kuchaři!

Pokud chcete, aby ruční mixér ovládal celou řadu schopností, vyberte si model s bohatým příslušenstvím, kde najdete výměnné nástavce na sekání, šlehání nebo drcení i speciální sekáčky a mísy pro sekání zeleniny a přípravu koktejlů. V jednom spotřebiči tak získáte hned několik pomocníků najednou.

  • velké spektrum využití
  • z části nahradí šlehač nebo klasický mixér
  • vyšší pořizovací cena
  • vyžaduje větší úložný prostor
Prohlédnout nabídku

TIP: Pokud hledáte pomocníka, který zastane veškeré přípravné práce při vaření a pečení, zaměřte se na výkonné kuchyňské roboty.

Je lepší plastový nebo nerezový tyčový mixér? 

Tyčové mixéry se běžně vyrábí z plastu nebo nerezu. Každý z materiálů má své klady i zápory. Proto je třeba zvážit, jaké nároky budete na mixér mít. Budete pouze občas mixovat ovoce nebo pravidelně připravovat horké polévky a krémové omáčky?

Plastový tyčový mixér pořídíte levně

Tyčové mixéry mají držadlo i výměnné nástavce vyrobené z plastu. Výhodou těchto modelů je především nízká cena a také nižší hmotnost než u nerezových mixérů. Nevýhodou je však nižší odolnost, kdy hrozí, že se časem může hlavice zlomit či naprasknout a také horší odolnost proti vysoké teplotě.

Plastový tyčový mixér

Nerezový tyčový mixér vyniká vysokou odolností

U těchto modelů jsou mixovací nohy i tělo mixéru vyrobeny z větší části z nerezové oceli. Zbytek obvykle tvoří protiskluzová guma. Výhodou tohoto provedení je výrazně vyšší odolnost mixéru, snadná údržba a stálost materiálu.

Nerezový tyčový mixér


Proč si pořídit tyčový mixér s odnímatelnou nohou?

Na trhu se můžete setkat s tyčovými mixéry, u kterých tvoří tělo i mixovací noha jeden celek, dražší modely jsou však obvykle tvořena 2 částmi, kdy lze mixovací nohu jednoduchým stiskem tlačítka odejmout. Tuto variantu považujeme za praktičtější z hlediska skladování i údržby – při uložení zabere mixér méně místa a mixovací nohu můžete případně vložit i do myčky nádobí.

Proč si pořídit tyčový mixér s odnímatelnou nohou

Čím vyšší příkon, tím snazší je mixování a drcení surovin

Zjednodušeně lze říci, že čím vyšší bude příkon tyčového mixéru, tím bude spotřebič výkonnější a poradí si i s tvrdšími surovinami (např. ořechy, med apod.). Nejprve byste se tedy měli rozhodnout, k čemu budete tyčový mixér využívat a od toho vybírat výši příkonu. 

Představu o potřebném příkonu si můžete udělat na základě naší tabulky: 

Příkon tyčového mixéru Využití
Do 250 Wattů Pro mixování měkkých surovin (vařená zelenina, banán apod.)
250 – 500 Wattů Vystačí pro občasnou přípravu omáček, polévek, přesnídávek aj.
500 – 1 000 Wattů Pro běžné využití, poradí si s tvrdšími surovinami (ořechy, čerstvé ovoce a zelenina).
Nad 1 000 Wattů Pro náročné uživatele, zvládnou i drcení ledu.

*Tabulka je orientační, závisí také na kvalitě provedení konkrétního spotřebiče.

Počet a rychlost otáček ovlivňuje rychlost mixování

Nepřehlédněte také počet a rychlost otáček u daného modelu. Ty značí, kolikrát se noha mixéru otočí během jedné minuty. Lze říci, že čím je vyšší počet a tedy i rychlost otáček, tím bude mít mixér lepší výkon a snadno a rychle namixuje i tvrdší suroviny. Mixér s příliš nízkými otáčkami (pod 10 000 ot./min.) by mohl být poměrně nekomfortní a pomalý. Optimální počet otáček na všestranné využití je alespoň 15 000 ot./min. 

Komfort při práci ovlivňují i další parametry

Plynulá regulace výkonu

Praktická funkce, díky které můžete dle potřeby přizpůsobit výkon spotřebiče. Když budete mixovat měkčí suroviny, zvolíte nižší výkon, při drcení ledu se bude hodit vyšší výkon. Díky plynulé regulaci pomocí otočného kolečka bude nastavení spotřebiče jednoduché a rychlé a to i během provozu.

Doba nepřetržitého provozu

Pokud plánujete mixér používat často i k mixováním tvrdších surovin, berte ohled také na dobu nepřetržitého provozu. Ta značí, jak dlouho můžete s tyčovým mixérem pracovat bez přestávky. Kvůli vysokému výkonu vydrží mixéry obvykle nepřetržitě pracovat pouze několik minut, poté by se mohly přehřát. Tato doba však obvykle pohodlně stačí pro pohodlné zpracování surovin.

Hmotnost a hlučnost tyčového mixéru

Vyplatí se brát v potaz také hmotnost mixéru, a to z toho důvodu, že mixér po celou dobu provozu budete držet v ruce. Pamatujte však, že nerezové mixéry budou vždy těžší, než plastové modely. 

Co se týče hlučnosti, mixéry patří k hlučnějším spotřebičům (kolem 60 dB). Tento parametr však není tak důležitý, protože obvykle pojede mixér pouze několik minut. Na trhu se však stále častěji objevují mixéry s inovativními a tichými motory.

Co je to pulzní spínač?

Vyplatí se brát v potaz také hmotnost mixéru, a to z toho důvodu, že mixér po celou dobu provozu budete držet v ruce. Pamatujte však, že nerezové mixéry budou vždy těžší, než plastové modely. 

Pulzní spínač je známý také jako turbo funkce, kterou využijete ve chvíli, kdy potřebujete po krátkou dobu zvýšit výkon spotřebiče na maximum. Urychlí rozmixování tvrdých surovin nebo hrudek v pokrmu.


S jakým příslušenstvím se můžete u tyčových mixérů setkat?

  • Šlehací metla – umožňuje šlehání šlehačky, krému apod. 
  • Drtič ledu – najdete spíše u dražších a výkonnějších modelů. 
  • Sekáček (food procesor) – je nádoba se speciálním nožem, ke které se připojí samotný mixér bez nástavce. Slouží k sekání ořechů, zeleniny apod. 
  • Pracovní nádoba – je obvykle užší a vyšší pro pohodlné mixování polévek, omáček apod. 
  • Držák na mixér – slouží k praktickému uložení mixéru tak, aby byl vždy po ruce.

TIP: Pokud se chcete vyhnout tomu, abyste mixér museli držet po celou dobu v ruce, vyberte si některý ze stolních mixérů, které práci odvedou za vás a vy se mezitím můžete věnovat dalším činnostem.

Tyčový mixér Sencor je k dostání v mnoha zářivých barvách!

Oblíbené mixéry Sencor mají ergonomicky tvarovanou rukojeť pro pohodlné držení a nerezovou mixovací nohu, se kterou můžete bez obav mixovat i horkou polévku. Součástí balení je mixovací nádoba, šlehací metly i sekáček s nerezovými noži. Vybrat si můžete jednu ze zářivých barev mixéru tak, aby dokonale ladil se zbytkem kuchyně.

Tyčový mixér Braun vyniká bohatým příslušenstvím!

Chcete si dopřát luxus ve formě praktického příslušenství? Vyberte si tyčový mixér od firmy Braun. Sady obsahují mixovací nádoby, sekáček, šlehací metlu i nástavec na kaši a pyré. Tyto modely také vynikají moderními technologiemi – SplashControl minimalizuje riziko rozstřiku surovin, ACTIVEBlade technologie zase umožňuje pohyb mixovací nohy nahoru a dolů, a díky tomu snadno rozmixuje i tvrdé suroviny.

Nejčastěji kladené otázky při výběru tyčového mixéru

Lze vyšlehat šlehačku tyčovým mixérem?

Ano, ale pouze v případě, že je součástí výbavy také šlehací metla. Klasickou mixovací nohou šlehačku nevyšleháte.

Je tyčový mixér vhodný na smoothie?

Ano, k výrobě smoothie dokonce postačí základní model s mixovací nohou. Pokud se však chystáte připravovat smoothie pravidelně, bude pohodlnější, když si pořídíte smoothie maker.

Je tyčový mixér vhodný do myčky?

Zde závisí na jednotlivých modelech – některé lze do myčky nádobí vkládat, jiné nikoliv. Základním předpokladem pro mytí v myčce je však odnímatelná mixovací noha, celý přístroj do myčky rozhodně nedávejte.

Lze k tyčovým mixérům dokoupit náhradní nástavce?

Ano, u některých modelů je dokupování nástavců možné, u jiných bohužel ne. Důležité je kupovat náhradní nástavce k přesně danému modelu, protože i malé odchylky mohou způsobit, že nástavec nebude na mixér sedět.