Jak vybrat vrtací kladivo
Potřebujete vyvrtat díru do zdi, betonu nebo železobetonu a vaše vrtačka je na takovou práci krátká? V takovou chvíli přichází na řadu vrtací kladivo, které má výrazně větší sílu úderu – vyvrtat otvor do železobetonu, se kterým byste se s klasickou vrtačkou trápili i několik hodin, tak bude hračka a zabere pouhou chvilku! V tomto článku se zaměříme na výběr vrtacího kladiva s parametry, které budou odpovídat vašim nárokům – nejdůležitější je výkon, zdroje energie i počet otáček.
Co umí vrtací kladivo?
Vrtací kladiva využijete v domácnosti i na stavbě. Slouží k vrtání otvorů do nejrůznějších materiálů, ať už se jedná o dřevo, kov, plast, beton, kámen, železobeton a podobně. Jejich hlavní výhodou oproti vrtačce je vyšší výkon a s tím spojené snazší vrtání! Využít je však můžete i k dalším úkonům, jako je např. míchání stavebního materiálu pomocí metly.
V případě, že hledáte pomocníka na bourání, sáhněte po bouracím kladivu, které vykonává při práci jiný druh pohybu – nevrtá, ale seká. Spolu s ním se snadno zbavíte starých obkladů v koupelně, vysekáte otvor ve zdi nebo zbouráte překážející příčku.
Elektrické nebo aku vrtací kladivo? Vybírejte dle nároků na využití
Vrtací kladiva dělíme dle způsobu dodávání el. energie do dvou kategorií – kladiva napájená ze sítě a kladiva napájená z akumulátoru. Každý z těchto modelů má své výhody i nevýhody a pří výběru záleží především na vašich představách o způsobu jejich využití.
Elektrická vrtací kladiva nabízí především nepřetržitý stabilní výkon
Elektrická vrtací kladiva napájená ze sítě využijete všude tam, kde máte přístup k el. energii. Jejich součástí je el. kabel s omezenou délkou, proto v případě větší vzdálenosti od zásuvky bude třeba využít prodlužovací kabely. Tato vrtací kladiva si díky vysokému výkonu poradí i s tím nejodolnějším materiálem.
- vyšší výkon než u aku modelů
- není třeba je dobíjet, můžete pracovat nepřetržitě
- dosahují nižší hmotnosti než aku kladiva
- el. kabel může při práci překážet
Aku vrtací kladiva jsou pohodlná na manipulaci
Aku vrtací kladiva odebírají při práci energii z akumulátoru, který je součástí vrtacího kladiva. Díky tomu není zapotřebí el. kabelu. Tyto modely využijete především v případě, že potřebujete s kladivem pracovat na nejrůznějších místech – a to i takových, kde není přístup k elektřině (na zahradě, na chatě, v terénu apod.) a nevadí vám nižší výkon nářadí.
- při práci nepřekáží el. kabel, snazší manipulace
- je třeba je pravidelně dobíjet
- disponují nižším výkonem
- dosahují vyšší hmotnosti
O efektivitě vrtání rozhoduje výkon kladiva, síla příklepu i počet otáček
Abyste vybrali vrtací kladivo, které výrazně překoná schopnosti příklepové vrtačky, je třeba zorientovat se v technických parametrech, které jsou uvedeny u každého modelu. Jejich vzájemná kombinace hodnot prozradí, zda se jedná o dostatečně výkonný kus.
Výkon
Výkon je při výběru naprosto zásadní – pozor, nezaměňte jej za příkon! Zatímco výkon značí, jakou silou a efektivitou je kladivo schopno vrtat, příkon ovlivňuje spotřebu el. energie během provozu, která není v tomto případě stěžejní. Na trhu se pohybují modely s výkonem 400 – 1 900 Wattů, což je celkem markantní rozdíl.
→ Abyste se při nákupu lépe orientovali, přenášíme orientační tabulku potřebného výkonu dle využití kladiva:
Využití vrtacího kladiva | Optimální výkon* |
---|---|
V běžné domácnosti | min. 700 Wattů |
V panelovém domě | min. 900 Wattů |
Profi využití | min. 1 200 Wattů |
*Tabulka je orientační, vždy záleží na vrtaném materiálu.
Síla příklepu
Síla příklepu z velké míry ovlivňuje efektivitu vrtání – právě příklep a jeho údery usnadňují prostupnost materiálem. Tato hodnota se značí v Joulech.
- Pro běžné hobby využití postačí 2 – 4 J.
- Pro profi využití sáhněte spíše po nářadí s hodnotou kolem 6 J.
→ U některých modelů lze počet příklepů libovolně regulovat.
→ Pneumatická vrtací kladiva pracují nejefektivněji, protože využívají píst se stlačeným vzduchem, který je schopen vyvinout efektivní tlak s minimem mechanické energie.
Počet otáček
Při výběru vrtacího kladiva se nezalekněte počtu otáček – ten je totiž zpravidla nižší než u běžných příklepových vrtaček, a to z toho důvodu, že vrtací kladivo je výrazně mohutnější i těžší a vysoký počet otáček by mohl na vrtaný materiál působit destruktivně.
→ Za optimální hodnotu se považuje cca 800 otáček za minutu.
Velkou výhodou je, pokud kladivo disponuje regulací otáček – můžete si je tak přizpůsobit dle aktuální potřeby a druhu vrtaného materiálu.
Zohledněte také hmotnost, ergonomii a způsob upínání nástavců
Při výběru byste měli zohlednit také praktičnost provedení vrtacího kladiva – a to především jeho hmotnost, ergonomické tvarování nebo způsob, jakým se upínají jednotlivé nástavce – všechny tyto aspekty mají vliv na komfort při práci.
Optimální hmotnost vrtacího kladiva pro dlouhodobou práci je do cca 3 kilogramů, závisí však také na provedení kladiva. Jak už jsme zmínili, aku modely bývají oproti elektrickým kladivům napájeným ze sítě těžší. Také je třeba počítat s tím, že nejvýkonnější vrtací kladiva mohou dosahovat hmotnosti až 5 kg.
→ Vrtací kladivo by mělo dobře padnout do ruky, v rámci možností být co nejsubtilnější a oproštěno od zbytečných detailů.
SDS Plus vs. SDS Max – jaký upínací systém zvolit?
Moderní druhy vrtacího nářadí již takřka nepoužívají tradiční systém, kdy bylo třeba k upnutí nástavce použít sklíčidlo. Na trhu nyní dominují 2 samoupínací systémy:
- SDS Plus se užívá běžně u vrtacích kladiv s nižším výkonem pro hobby využití. Ukotvíte do něj nástavce s průměrem 4 – 32 mm. Díky výstupkům na upínací stopce o průměru 10 mm se zabraňuje uvolnění nebo protáčení nástavce během práce.
- SDS Max najdete u profi nářadí, které má díky vyššímu výkonu větší nároky na odolnost upnutí nástavců, samozřejmostí jsou opět výstupky, tentokrát na silnější stopce nástavců (průměr 18 mm). Do těchto kladiv upnete nástavce s průměrem 12 – 52 mm.
Nejčastěji kladené otázky při výběru vrtacího kladiva
Jaký je rozdíl mezi vrtacím kladivem a vrtačkou?
Vrtací kladivo si, na rozdíl od vrtačky, s přehledem poradí při vrtání do extrémně tvrdých a odolných materiálů, jako je beton, kámen, nebo železobeton, který tvoří stěny u panelových domů. Má výrazně vyšší výkon a sílu úderu, která usnadní prostupnost materiálem.
Je lepší mechanické nebo pneumatické vrtací kladivo?
Za efektivnější se rozhodně považuje pneumatické vrtací kladivo, které využívá stlačeného vzduchu k vyvinutí co největšího tlaku na vrták nebo jiný nástavec.
V čem se liší vrtací a bourací kladivo?
Zatímco vrtací kladivo je určeno k vrtání do tvrdých materiálů, bourací kladivo vykonává jiný druh pohybu – netočí se, ale pohybuje se směrem dopředu a zpět. Hodí se k bourání zděných příček, odstranění starých obkladů, dlaždic apod. Pokud potřebujete vrtat i bourat, pořiďte si kombinované kladivo, které zvládá obě činnosti – získáte tak 2 přístroje v 1!
Další zajímavé články
Jak vybrat úhlovou brusku
Málokteré ruční nářadí má tak široké spektrum využití, jako právě úhlová bruska! Možná ji znáte pod pojmy flexa nebo rozbruska... celý článek
Organizace a úklid dílny je hračka
Když hledáte 10 minut kleště a mezitím ztratíte všechny hřebíky, moc si nezakutíte. Přečtěte si, jak uděláte v dílně inventuru... celý článek
Jak vybrat kompresor
Kompresory produkují stlačený vzduch, jsou proto skvělými pomocníky v dílně, v garáži, na zahradě i při práci kolem domu... celý článek