Jak vybrat vysavač

Vybrat si v dnešní době vysavač není jednoduchý úkol. Nabídka na trhu je obrovská. Klasický podlahový vysavač, nebo se vám víc líbí tyčový? Sáčkový, nebo bezsáčkový? Využijete funkci mokrého vysávání? Máte doma chlupatého mazlíčka? A nepořídíte si rovnou robotický vysavač?

Jak vidíte, otázek při výběru je opravdu mnoho. Připravili jsme pro vás videoprůvodce a pomůžeme vám zvolit toho nejvhodnějšího úklidového pomocníka.

Vysavač je pro uklizenou domácnost nutností.

Vysavač je pro uklizenou domácnost nutností.

Sáčkové vysavače

Klasiku s dlouhou historií představují sáčkové vysavače. Základní model vysavače pořídíte i pod tisícovku, ale je potřeba počítat s nižším sacím výkonem a omezeným příslušenstvím. Tyto základní modely jsou vhodné především do malých bytů s hladkými povrchy. Raději se zaměřte na vysavače střední a vyšší kategorie, které zastanou mnohem více práce.

Prodávají se vysavače s jednorázovými sáčky i se sáčky na opakované použití. U jednorázových sáčků jsou sice vyšší náklady kvůli jejich pravidelné výměně, ale zase jde o hygieničtější řešení. Ty lepší jednorázové sáčky jsou vybaveny záklopkou, takže při manipulaci s plným sáčkem nehrozí únik nečistot. Sáčky na opakované použití se musí vyklepávat a navíc časem dochází ke ztrátě pevnosti a nečistoty tak mohou unikat.

S extra tichým vysavačem sousedi ani nepoznají, že právě vysáváte

S extra tichým vysavačem sousedi ani nepoznají, že právě vysáváte

Bezsáčkové vysavače

bezsáčkovým vysavačem ušetříte za nákupy nových sáčků. Na druhou stranu musíte pravidelně vysypávat nádobku na nečistoty a čistit filtr. Kvalitní modely bezsáčkových vysavačů jsou vybaveny cyklonovou technologií, která umožňuje vynikající sací výkon. A to i ve chvílích, kdy je nádoba na prach již téměř plná.

Pokud uvažujete o nákupu vysavače bez sáčků, věnujte pozornost tomu, jak se vysypává a čistí nádoba na nečistoty. U některých vysavačů to jde snadno, s jinými to bude boj, který vám vysávání znepříjemní.

Bezsáčkový vysavač Rowenta je ideální i pro alergiky

Bezsáčkový vysavač Rowenta je ideální i pro alergiky

Akumulátorové vysavače

Akumulátorové vysavače mají jednu ohromnou výhodu – při luxování se vám nikde nebude plést elektrický kabel. Vysavač a dobíjecí stanici jednoduše umístíte na stěnu nebo třeba do skříně. Kdykoli budete potřebovat, budete mít po ruce nabitý vysavač. Při výběru se dívejte na dobu, kterou vydrží vysavač na jedno nabití.

V nabídce jsou malé ruční vysavače, tyčové vysavače na podlahy nebo velmi praktické kombinované přístroje. Z velkého vysavače tak jednoduše oddělíte malý ruční, kterým vysajete například rozsypané drobečky pod stolem. Některé modely si poradí i s vysáváním tekutin.

Velmi praktické jsou vysavače 2v1

Velmi praktické jsou vysavače 2v1

Robotické vysavače

Stále častěji si domů pořizujeme robotické vysavače. Nejlepší investicí jsou pro domácnosti, kde převládají hladké povrchy a nízké koberce. Při výběru se dívejte především na tyto vlastnosti:

  • tvar – porovnávejte výšku vysavače s nábytkem ve vaší domácnosti
  • doba nabíjení a výdrž na jedno nabití
  • ovládání – některé robotické vysavače jde ovládat i přes aplikaci v chytrém telefonu
  • navigace – kvalitnější přístroje s pokročilými navigačními prvky nenarážejí zbytečně do nábytku a vysávají efektivněji
Přenechte vysávání robotovi

Přenechte vysávání robotovi

Víceúčelové vysavače

Na rozdíl od běžných vysavačů zvládnou víceúčelové vysavače vysávat i tekutiny. Pokud máte doma hodně koberců, doporučujeme zvolit vysavač s funkcí šamponování. Díky ní perfektně vyčistíte koberce a čalounění. Je skvělým pomocníkem i při čištění sedadel v autě.

S víceúčelovým vysavačem budou vaše koberce dokonale čisté

S víceúčelovým vysavačem budou vaše koberce dokonale čisté

Antibakteriální vysavače

Speciální kategorii, kterou ocení hlavně alergici, tvoří antibakteriální vysavače. Postele a matrace jsou ideálním prostředím pro šíření roztočů a alergenů, které způsobují potíže s dýcháním a alergie. Antibakteriální vysavače jsou vybaveny dezinfekční UV lampou, která zničí 99,9 % všech bakterií, alergenů a roztočů. Vysavače jsou ideální na čištění matrací, polštářů a čalounění.

Antibakteriální vysavač usnadní život všem alergikům

Antibakteriální vysavač usnadní život všem alergikům

Vysavače dle kategorií