10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vyčistit koberec

Koberce vytvoří v každém interiéru útulnou atmosféru a navíc skvěle izolují od podlahy, i proto je najdete v téměř každé domácnosti. Jak je ale ošetřovat, aby vám dělali radost po dlouhá léta? Zejména v případě, že máte doma chlupaté zvířecí mazlíčky nebo malé děti, je třeba koberce nejen pravidelně vysávat, ale také efektivně čistit. Prozradíme vám, jak jednoduše vyčistit koberec tak, aby vypadal zase jako nový! Pomoci vám mohou speciální čisticí pěny na koberce, tepovače ale i levné prostředky z kuchyně.

Jaké nečistoty se v koberci nejčastěji usazují?

Koberce jsou snadné lapače prachu, psích chlupů, nejrůznějších drobků nebo vlasů. Snadno se tak stávají semeništěm pro mikroby a bakterie, které mohou, nejen alergikům, znepříjemnit život. Proto je třeba dbát na pravidelnou běžnou i hloubkovou údržbu koberce. Poradíme vám, jak docílit čistého a svěžího koberce za krátký čas!

Základem je pravidelné vysávání koberce

Bez vysavače se u koberců neobejdete. Při jeho pořizování je třeba vybírat s ohledem na dostatečný výkon, díky kterému z koberce vytáhne většinu běžných nečistot. Vysavače mají obvykle speciální nástavce na koberce, které luxování usnadní. Oblíbené jsou bezsáčkové vysavače, do kterých není třeba dokupovat sáčky, nebo moderní robotické vysavače, které práci odvedou za vás. Vysávat byste měli alespoň 1-2× týdně.

Pokud máte možnost, jednou za čas koberec vyvětrejte

Dříve se koberce pravidelně vyklepávaly. Nejen, že se díky tomu zbavily nečistot, navíc se provětraly a proschly, čímž se předcházelo zatuchnutí koberce. Proto se doporučuje alespoň jednou do roka koberec provětrat a vyklepat na čerstvém vzduchu. Také pomáhá koberec v zimě položit pochozí stranou na sníh a vyklepat. Zbavíte se prachu a jeho barvy se rozjasní.

Jak na suché čištění koberce? Pomůže vám čisticí prášek na koberce!

V případě, že se chcete vyhnout namáčení koberce, například z důvodu dřevěných podlah, můžete vyzkoušet speciální prášky na čištění koberců. Prášek jednoduše nasypete na předem vysátý koberec, necháte působit (klidně celou noc) a poté důkladně vysajete. Prášek by měl absorbovat všechny nečistoty a rozjasnit barvy koberce.

Jak na mokré čištění koberce? Vyzkoušejte pěnu na čištění koberců!

Pěna na čištění koberců je efektivní čisticí prostředek, se kterým poměrně jednoduše a bez námahy můžete koberec vyčistit. Obvykle se pěna prodává ve spreji, který zajišťuje jednoduchou aplikaci. Jak postupovat krok za krokem?

  • Nejdříve koberec vysajte, případně vyklepejte.
  • Poté naneste na celou plochu koberce čisticí pěnu dle návodu, a nechte ji potřebnou dobu působit.
  • V případě, že má koberec delší vlas, pěnu zapracujte pomocí kartáče.
  • Po uplynutí doby působení pěnu důkladně vysajte.
  • Pěna by měla koberec vyčistit, projasnit a načechrat.

Vysavač s funkcí mokrého čištění je spolehlivým řešením!

Opravdu do hloubky vyčistíte koberec za pomoci tepovače, který si můžete zakoupit nebo vypůjčit. Jak fungují vysavače s funkcí mokrého čištění? Jsou vybaveny nádobou na vodu, kterou nejdříve společně s čistícím přípravkem aplikujete pod tlakem do nitra koberce. Necháte chvíli působit a poté opět vysajete. Díky výkonnému sání odstraníte z koberce většinu nečistot i mikrobů. Koberce je třeba nechat po čištění důkladně proschnout.


Čištění koberce bez chemie za pomoci jedlé sody

Jedlá soda je univerzální domácí čistič, který je levným a velmi účinným pomocníkem. S pomocí jedlé sody můžete vyčistit například pračku nebo troubu. Jak vyčistit koberec jedlou sodou? Máte 2 možnosti:

  • Plošné čištění koberce – smíchejte 1 díl sody, 1 díl octa a neřeďte vodou tak, aby vznikla jemná pasta. Tu naneste za pomoci kartáče na koberec, nechte přes noc působit a poté vysajte.
  • Čištění skvrny na koberci – nasypte jedlou sodu přímo na skvrnu, pokropte místo horkou vodou a nechte několik hodin působit. Nakonec vysajte.

Jak vyčistit koberec solí a minerální vodou

Sůl jednoduše nasypete na koberec, necháte několik hodin působit a nakonec vysajete. Sůl by na sebe měla navázat nečistoty i zápach z koberce. Vyššího efektu dosáhnete, když sůl smícháte s minerální vodou na hustou pastu, kterou nanesete na koberec a po zaschnutí opět vysajete.

TIP: Způsob čištění vybírejte také s ohledem na typ koberce. Vlněné koberce a ručně tkané koberce vyžadují velmi šetrnou údržbu. Můžete je čistit pouze prostředky s neutrálním pH. Doporučuje se například mastné jádrové mýdlo.

Jak vyčistit skvrny z koberce? Důležité je jednat včas!

Určitě se vám už někdy podařilo vytvořit na koberci nevzhlednou skvrnu od jídla, kávy nebo vína apod. Jak si poradit a jak ji efektivně odstranit? Zde je pár ověřených tipů, jak na to! Pokud je to jen trochu možné, pusťte se do čištění bezprostředně po vzniku skvrny, odstraňování bude jednodušší než v případě zaschlých skvrn.

Jak vyčistit kávu z koberce

V případě, že se vám na koberec rozlije káva, nejdříve za pomoci utěrky koberec vysušte, jak jen to bude možné. Polijte skvrnu studenou vodou nebo minerálkou a nasypte na ní sůl. Nechte alespoň 20 minut působit a poté dočistěte do sucha.

Jak vyčistit krev z koberce

Postup je totožný jako při čištění kávové skvrny, pokud je však krvavá skvrna již zaschlá, nejdříve ji rozmočte studenou vodou, vysušte hadříkem a až poté aplikujte sůl.

Jak vyčistit víno z koberce

Pokud se vám stane, že na koberec rozlijete červené víno, nepanikařte a skvrnu jednoduše vysušte hadříkem pouhým přiložením a přitisknutím. Poté aplikujte jedlou sůl nebo citronovou šťávu, případně obě suroviny najednou. Nakonec vyčistěte hadříkem do sucha.

Jak vyčistit vosk z koberce

Pokud vám na koberec nakape svíčka, nejdříve vosk zchlaďte pomocí ledové kostky v sáčku a poté jej z vláken koberce opatrně odloupejte. Pokud v koberci částečky vosku zůstanou, položte přes ně savou utěrku a koberec několikrát přejeďte žehličkou – vosk by se měl vsáknout do utěrky.

Jak vyčistit olej z koberce

Mastné skvrny se nejlépe čistí za pomocí pěny na koberce, která si s mastnotou efektivně poradí. Pokud ji nemáte po ruce, vyzkoušejte hladkou mouku, která mastnotu vsákne nebo benzín. Naneste jej na kousek hadříku nebo vatového tamponu a skvrnu jím postupně otírejte.

Jak vyčistit moč z koberce

Pokud máte v domácnosti malé děti nebo štěně, může se vám stát, že budete z koberce muset odstraňovat skvrny od moči. Jak na to? Nejdříve vysušte skvrnu papírovou utěrkou. Poté použijte ocet, který funguje jako skvělý neutralizátor pachu. Můžete jej smíchat spolu s citronovou šťávou nebo jedlou sodou, nastříkat na koberec a nechat působit. Nakonec vydrhněte kartáčem.

Jak vyčistit koberec od chlupů

Psí chlupy se dokážou do koberce spolehlivě usadit. Jak se jich zbavit? Postříkejte koberec směsí vody a aviváže, v poměru 3:1. Počkejte alespoň 30 minut. Aviváž by měla chlupy vytáhnout na povrch koberce, odkud nebude těžké je vysát.

TIP: Koberce s dlouhým vlasem, známé jako „shaggy“, jsou krásné a hřejivé, ale obecně se hůře udržují, protože se v nich nečistoty snadněji usazují. Proto se na více zatěžovaná místa (např. kuchyně, chodby apod.) doporučují spíše koberce bez vlasu, tzv. bouclé, které jsou méně náročné na údržbu.


Nejčastěji kladené otázky při čištění koberce

Můžu koberce prát v pračce?

Většinu koberců v pračce nevyperete. V pračce lze obvykle prát pouze drobné koberečky a předložky, které pračku extrémně nezatíží. Je však třeba nejdříve ověřit na informačním štítku, zda konkrétní koberec můžete prát. Perte max. na 40 °C a samostatně s minimem otáček. Nepřidávejte velké množství prášku.

Jak vyčistit koberec s vysokým vlasem?

K čištění shaggy koberců se nejlépe hodí speciální čisticí pěny na koberce, které je do koberce třeba poctivě zapracovat za pomoci kartáče tak, aby se přípravek dostal co nejhlouběji do vláken.

Jak narovnat koberec?

Pokud jsou na koberci viditelné záhyby, můžete jej mírně nahřát a záhyby projet žehličkou (přes plátno). V případě, že máte problém se slehlým vlasem (například proto, že na koberci stál nábytek) vezměte kostku ledu, položte ji na slehlou část a vyčkejte, než se vlas postupně narovná.