10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vyčistit troubu

Každou troubu je třeba čas od času vyčistit od zapečených usazenin a mastnoty. Jak na to, aby byla práce co nejméně namáhavá a nezabrala mnoho času? Poradíme vám, jaké přípravky použít. Některé z nich dokonce najdete v každé kuchyni, jsou levné a dostupné. V případě, že se chcete čištění elektrické trouby vyhnout úplně, prozradíme, jaké samočisticí trouby pořídit a na jakém principu fungují.

S čistícím přípravkem na trouby je práce snadná a rychlá!

K čištění trouby najdete na trhu mnoho speciálních přípravků, které vyčistí troubu efektivně a bez rizika poškození povrchu. Jedná se především o čisticí prostředky do kuchyně, jejichž použití je obvykle velmi snadné – nastříkáte je na povrch trouby, necháte působit a poté setřete vlhkým hadříkem.

Parní trouby vyžadují čištění za pomoci odvápňovače

V případě, že je vaše kuchyně vybavena parní troubou, je třeba čas od času použít odvápňovač, který jemně a zároveň efektivně odstraní vápenné usazeniny a vodní kámen. V případě, že jste zásobeni tvrdší vodou, bude třeba čištění provádět častěji.

Jak vyčistit troubu s pomocí sody, citronu a dalších levných surovin?

Pokud potřebujete troubu vyčistit a po ruce nemáte speciální přípravek, nebo chcete jednoduše ušetřit, vyzkoušejte osvědčené triky pro čistění trouby za pomoci snadno dostupných surovin, z nichž většinu v kuchyni běžně najdete.

Čištění trouby za pomoci citronu

S odstraněním mastnoty a čerstvých připálenin může pomoci i obyčejný citron. Jak na to? Do zapékací mísy nalijte sklenici vody a do ní vymačkejte šťávu alespoň z jednoho citronu. Nakonec můžete do vody vhodit i samotnou dužinu. Zapékací mísu vložte do trouby, zapněte ji na cca 160 °C a udržujte v provozu min. 15 minut. Po vypnutí trouby nechte páru z citronové šťávy dostatečně pracovat – uvolní mastnotu i drobné připáleniny. Nakonec troubu otevřete a povrch setřete houbičkou.

Čištění trouby za pomoci citronu
Čištění trouby jedlou sodou

Z jedlé sody snadno vytvoříte pastu smícháním sody s vodou. Ideální je nasypat sáček sody do misky a poté přilévat vodu dle potřeby, až se vytvoří hustá pasta. Tu poté aplikujte na vnitřní plochu trouby (kromě oblasti ventilátoru). Nechte alespoň 8 hodin působit. Nakonec uvolněné nečistoty odstraňte vlhkým hadříkem.

Troubu účinně vyčistí také ocet

Ocet je známý jako efektivní neutralizátor pachu, skvěle si ale poradí také s mastnotou a usazeninami v troubě. Ocet můžete nalít do postřikovače nebo na hadřík a aplikovat na vnitřní plochy trouby. Poté troubu zapněte na 160 ° alespoň na 20 minut. Po vypnutí setřete houbičkou uvolněné nečistoty.

Na sklo trouby použijte prášek do pečiva

Brání vám zanesené sklo trouby ve výhledu na pečené pokrmy? Poradíme vám, jak sklo jednoduše a účinně vyčistit. Postačí k tomu prášek do pečiva. Ten smíchejte s vlažnou vodou tak, aby vám vznikla hustá pasta, kterou potřete povrch skla. Nechte alespoň 30 minut působit, poté sklo pomocí houbičky setřete a doleštěte. Nakonec opláchněte čistou vodou.

TIP: Podobnými způsoby lze efektivně čistit také mikrovlnné trouby.

Samočisticí trouby odvedou práci za vás! Jak fungují?

Na trhu se můžete setkat také s troubami, které jsou již vybaveny funkcí samočištění. Díky tomu spotřebiče předchází silnému znečištění a proces čištění zvládnou i bez pomoci lidské síly. Obvykle můžete vybírat modely se dvěma způsoby čištění – katalýzou a pyrolýzou. Jak se od sebe tyto technologie liší?

Katalytické čištění trouby

Trouby s katalytickým čištěním představují moderní a úsporné řešení. Vnitřní povrch trouby je perforován a speciálně ošetřen tak, aby pohlcoval tuky a nečistoty, vznikající během pečení. Trouba se obvykle automaticky čistí při každém spuštění na teplotu vyšší, než je 200 °C. Nečistoty jednoduše zoxidují, rozpustí se ve vodní páru a vypaří. Čištěním trouby už se tak nemusíte takřka vůbec zabývat.

Katalytické čištění trouby
Pyrolytické čištění trouby

Trouby s pyrolýzou pracují na principu extrémního rozpálení trouby (až 500 °C) při kterém dojde k rozpuštění a roztavení všech nečistot a usazenin na prach. Po ukončení procesu čištění, který dle modelu trouby zabere přibližně 1 – 2 hodiny, troubu otevřete a houbičkou jednoduše odstraníte rozpuštěné nečistoty na dně trouby.

Pyrolytické čištění trouby

Tipy pro snadné čištění trouby

Aby bylo čištění trouby ještě snazší, přinášíme pár dalších tipů, jak při čištění trouby postupovat a čemu se případně vyhnout.

 • Při čištění trouby speciálními chemickými přípravky dbejte na dostatečnou dobu působení, vyhněte se oblasti ventilátoru a na závěr troubu otřete hadříkem namočeným v čisté teplé vodě.
 • Při čištění neužívejte ostré nástroje a nečistoty z povrchu neseškrabujte silou, mohli byste trvale poškodit povrch trouby.
 • Vždy je lepší provádět čištění ve chvíli, kdy je trouba ještě vlažná – usazeniny se vlivem tepla lépe uvolní.
 • Při čištění používejte ochranné úklidové rukavice, některé chemické přípravy mohou dráždit pokožku.
 • Pokud je to možné, nechte přípravky působit ideálně celou noc, dosáhnete tak obvykle lepších výsledků.

 • Jak předcházet silnému znečištění trouby? Čistěte ji po každém pečení.

  Pokud chcete předcházet silnému znečištění trouby, k jehož odstranění je zapotřebí dostatek času a energie, čistěte troubu průběžně – ideálně po každém pečení. Čištění provádějte za pomoci mokrého hadříku nebo houbičky namočené v běžném čistícím přípravku předtím, než trouba úplně vychladne a nečistoty zaschnou a ztvrdnou. Díky pravidelné péči bude vaše trouba stále jako nová!

  Nejčastěji kladené otázky při čištění trouby

  Jak vyčistit troubu tabletou do myčky?

  S čištěním trouby od mastnoty může pomoci také tableta do myčky. Jednoduše ji rozpustíte v teplé vodě, aby vznikla kašička (podobně jako při čištění kypřícím práškem nebo sodou). Poté nanesete na znečištěné plochy, necháte chvíli působit a setřete.

  Jak vyčistit mezisklo u trouby?

  Nečistoty v meziskle lze odstranit pouze tehdy, když sklo ze dvířek trouby demontujeme. Práce není nijak náročná, stačí odšroubovat šrouby, které drží horní kryt dvířek, vyjmout jej a poté opatrně vytáhnout a důkladně vyčistit sklo. Zpětná montáž zabere pouze pár minut.

  Jak vyčistit mřížku v troubě?

  Mřížku z trouby můžete jednoduše vyčistit tak, že ji vložíte na dno velké nádoby. Poté ji zalijte směsí horké vody (cca 1 litr), jedlé sody (3 lžičky) a peroxidu vodíku (2 lžičky) a nechte v nálevu minimálně dvě hodiny. Nakonec mřížku opláchněte pod čistou vodou.