10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vyrobit adventní věnec? Stačí k tomu šišky nebo korkové zátky!

K období podzimu patří neodmyslitelně adventní věnec, který můžete koupit, nebo si ho také sami vytvořit, a zabavit se při dlouhých podzimních večerech. Podívejte se, jak vyrobit originální věnec, který nikdo jiný nemá.

Adventní věnec z chvojí je osvědčená klasika, která zdobí váš obývák každý rok. Jde to ale i jinak. Odvažte se a jděte letos do netradiční varianty. Jak na to?


Šiškový věnec

Máte-li rádi přírodu, je šiškový věnec jasná volba. Dodá vašemu domovu tu správnou přírodní atmosféru, a navíc byt krásně provoní vůní jehličnanů. Co budete na výrobu potřebovat:

Tipy na podzimní dekorace (nejen) na dveře

Postup:

 1. Nejprve si připravte korpus – použijte raději slámový. U něj nevadí, když nezakryjete celou plochu a kousek korpusu bude vidět. Nejprve na věnec přidělejte svíčky. K tomu se nejvíce hodí tavná pistole, ale použít můžete i speciální bodce, kterými svíčky do věnce zapíchnete.
 2. Na řadu přichází šišky, které budete pomocí tavné pistole opatrně lepit k věnci. Nezapomínejte ani na vnitřní stranu či boky, ať je věnec ozdobený opravdu celý. Dobře vypadá, pokud střídáte větší a menší šišky.
 3. Pokud chcete ještě nějakou dekoraci přidat, můžete použít sušené ovoce, ořechy nebo originální mašličky z lýka, které mezi šiškami vyniknou.


Jak vyrobit adventní věnec

Adventní věnec z formy

Jestli už se vám klasický věnec omrzel, nevadí – adventní tradici si užijete i bez něj. Sáhněte do domácích zásob a místo kulatého kupovaného korpusu použijte jako základ třeba starý hrnec, květináč nebo formu na bábovku, kterou už nepoužíváte. Co dál budete potřebovat?

 • Mech,
 • 4 svíčky a bodce,
 • dekorace.

Postup:

 1. Jestli se vám na starou bábovkovou formu doma jen práší, využijte ji alespoň v adventním čase. Naplňte ji mechem až po okraj.
 2. Svíčky připevněte na bodce a zapíchněte do mechu.
 3. Nakonec si jen originální „věnec” dozdobte podle svého. Přilepte kolem svíček třeba větvičky z jehličnatého stromu, posaďte na mech šišky nebo dřevěné hvězdičky.

TIP: Místo jedné velké formy můžete použít 4 menší hrnečky – každá svíčka bude mít svůj vlastní prostor. Nakonec je postavte na společný tác, a máte hotovo..


Advent s vůní kávy

Pro milovníky kávy nemůže být nic lepšího než adventní věnec z kávových zrn. Nebudeme nic zastírat – příprava takového věnce je sice trošku piplačka, ale výsledek stojí za to. A jak krásně voní! Nachystejte si:

 • zrnkovou kávu,
 • polystyrenový korpus na věnec,
 • 4 čajové svíčky,
 • tavnou pistoli.
Jak vyrobit adventní věnec

Postup:

 1. Použijte polystyrenový základ, který seženete běžně v papírnictví – na něj se vám budou zrnka lepit snáz, protože má hladký povrch.
 2. Zrnka lepte na věnec jedno vedle druhého. Tavnou pistolí vždy dejte trošku lepidla na plochou stranu zrnka a přitlačte ke korpusu. Pohlídejte si, ať jsou opravdu na těsno. Jen tak nebude prosvítat bílý korpus a věnec bude krásně zaplněný.
 3. Nakonec přilepte na věnec čajové svíčky – buď na jednu stranu všechny čtyři vedle sebe, nebo klidně pravidelně jakoby do čtverce. Chcete-li, ozdobte věnec mašličkou a máte hotovo.

TIP: Pokud se vám s malými zrnky kávy pracuje špatně a neudržíte je v rukou, vezměte si na pomoc pinzetu.

Jak vyrobit adventní věnec

Věnec z korkových zátek

Zbyly vám od svatého Martina doma ještě nějaké láhve od vína? Určitě je nevyhazujte – při tvoření adventního věnce se budou hodit. Tedy alespoň zátky. Takový vínový věnec totiž jen tak někdo nemá. Připravte si:

 • korkové zátky od vína,
 • polystyrenový
 • korpus na věnec,
 • tavnou pistoli,
 • lýko,
 • 4 čajové svíčky.

Postup:

 1. Abyste pokryli zátkami celý věnec, museli byste vypít opravdu hodně vína – obejděte proto sousedy nebo se poptejte kolegů v práci a uspořádejte si soukromou korkovou sbírku. Už jich máte dost?
 2. Zátky lepte pomocí tavné pistole přes sebe na věnec tak, aby zaplnily celou plochu.
 3. Máte-li hotovo, vezměte lýko a omotejte jím věnec po celé délce – vždy přes vnitřní stranu ven a zpátky. Na konci uvažte mašličku. Anebo klidně na věnec přilepte šišky a větvičky. Fantazii se při adventním dekorování meze nekladou.
 4. Nezapomeňte ani na svíčky. Bez nich si jen těžko užijete první adventní neděli se vším všudy. Malé čajové svíčky budou to pravé – dejte pozor, ať pro ně na věnci najdete tu správnou plochu. Musí pevně držet, abyste je mohli bez obav zapálit.
TIP: Korkovou dekoraci nemusíte využít jen jako adventní věnec, ale i jako ozdobu na dveře. Stačí vynechat v postupu svíčky a na vršek věnce přivázat provázek na zavěšení.

Adventní svícen ze sklenic

Ne každý věnec musí být zrovna klasický a dát spoustu práce. Pokud jste si nestihli nakoupit věncové korpusy ani další dekorace nebo se vám jednoduše do tvoření nechce, máme pro vás tip na super adventní „věnec” na poslední chvíli – vystačíte si jen s tím, co máte doma. Nachystejte si:

 • 4 sklenice na víno,
 • 4 svíčky,
 • dekorace podle libosti a podnos.
Jak vyrobit adventní věnec

Postup:

 1. Sklenky na víno postavte na podnos vzhůru nohama – tak, aby nahoře byla stopka a dole široké hrdlo. Klidně si nachystejte malé baňky, šišky nebo jiné dekorace, které skleničkou přiklopíte a vyplníte jimi širokou část – budou krásně prosvítat.
 2. Na placatý vršek vždy postavte čajovou svíčku. Máte-li bytelné skleničky, můžete si troufnout i na vyšší a tlustší svíčky, ty ale raději ke sklence přilepte tavnou pistolí, ať pořádně drží a nespadnou.
 3. A máte hotovo. Po Vánocích jen skleničky vypláchnete a můžete z nich znovu pít. A jestli jste použili tavnou pistoli, žádný strach – lepidlo zespodu skleničky snadno odloupnete.

Mohlo by se Vám hodit při výrobě dekorací


Další články

Tipy na podzimní dekorace (nejen) na dveře

Podzim přináší spoustu krásných barev. Spadané listí, kaštany, ořechy, sušené květy, jeřabiny...

Celý článek

Ptačí krmítko vyrobíte i doma

Vlaštovku kukačku nebo jiřičku u nás v zimních měsících nepotkáte, ale sýkorky či brhlíci u nás zůstávají i přes zimní měsíce...

Celý článek