Jak založit bylinkovou zahrádku? Zvládnou to i nezkušení zahradníci


Vlastnoručně vypěstované bylinky poslouží jako zdravé koření, které dodá jedinečnou chuť a vůni připravovaným pokrmům. Můžete si z nich také připravit osvěžující limonády v horkých letních dnech nebo je nasušit na zimu nejen jako přísadu do pokrmů, ale i na přípravu bylinných čajů či koupelí. Bylinková zahrádka je navíc rájem na zemi nejen pro vás, ale svými květy a omamnými vůněmi láká včely, čmeláky či motýly a poskytuje jim tolik potřebnou potravu. Jak založit bylinkovou zahrádku, abyste si i vy vytvořili vlastní kousek ráje?

Bylinky se dají pěstovat různým způsobem. Můžete je pěstovat na terase či balkóně v květináčích nebo truhlících, kde se jim ale nebude dařit tolik, jako v přirozeném venkovním prostředí. Máte-li tedy k dispozici vlastní zahradu, rozhodně byste si měli založit bylinkovou zahrádku tam. Odmění se vám nejen bohatou úrodou aromatických a léčivých rostlinek, ale zároveň poskytne půvabné zátiší a útulné místo k odpočinku – stačí ji doplnit o pohodlné křesílko či lehátko.

Jak založit bylinkovou zahrádku? Zvládnou to i nezkušení zahradníci

Bylinky potřebují sluníčko

Většina bylinek, které se u nás standardně pěstují, pochází ze Středomoří (například levandule, tymián, oregano či rozmarýn), proto mají rády slunné stanoviště. Při výběru vhodného místa pro bylinkovou zahrádku proto zvolte takové, kde budou během dne co nejdéle vystaveny slunečním paprskům. Ideální je jižní, případně východní strana. Umístíte-li je do polostínu, bude se jim dařit taktéž, jen nedorostou takových rozměrům, jakých by dosáhly ve své domovině (ale například pro mátu a meduňku je polostín ideální). Obecně pak také platí, že čím více slunce mají, tím aromatičtější jsou.

TIP! Bylinky mají kromě sluníčka rády i místa chráněná před větrem, můžete je proto ochránit nízkým živým plotem – například z propletených větví lísky, které podtrhnou přírodní charakter záhonu. Okraj záhonku mohou tvořit i odolnější bylinky, jako je šanta kočičí či levandule.

Půda musí být propustná

Většina bylinek vyžaduje dobře propustnou půdu, která je bohatá na štěrk a písek. Nejsou náročné na živiny, nepotřebují pravidelné hnojení a zároveň nemají většinou rády přemokření – pak začnou uhnívat. Přesto se však najde pár výjimek, jako je máta, libeček či bazalka, které potřebují pravidelnou zálivku a také dostatek živin.

Než se pustíte do vysazování bylinek, je třeba půdu důkladně připravit:

  • Vezměte rýč a půdu zryjte. Odstraňte veškerý plevel, včetně nejrůznějších kořínků.
  • Těžkou půdu zlehčete drobným štěrkem nebo pískem a důkladně promíchejte.
  • U jílovitých půd bude potřeba provést drenáž.
  • Kvalitní podmínky pro růst bylin vytvoříte také přidáním dřevěného popela do půdy – neměli byste však překročit množství jednoho až dvou kyblíků na metr čtvereční.
  • Přidat můžete také trochu vápníku a malé množství dobře vyzrálého kompostu – ideálně z vlastního kompostéru.

Záhon vytvořte dle vašich priorit a možností

Bylinkové zákoutí můžete vytvořit různými způsoby a uzpůsobit jej svým potřebám i ploše, kterou máte na zahradě k dispozici. Možností, jak uspořádat bylinkovou zahradu je několik:

  • Máte-li rádi klasiku, vytvořte běžný záhon obdélníkového tvaru, kde vysázíte byliny do úseků v podobě čtverců a oddělíte je chodníčky či pouze vyšlapanými cestičkami. Od ostatních částí zahrady můžete bylinkovou část oddělit živým plůtkem – například ze zimostrázu, který budete pravidelně udržovat a zastřihovat zahradními nůžkami.
  • Patříte-li spíše k vyznavačům přírodního stylu, můžete zvolit záhony různých, přírodně působících tvarů propletené zvlněnými cestičkami a plné nepravidelností. Bylinky společně různě promíchejte, aby tvořily ucelený prvek a jejich květy se vzájemně mísily a vytvářely takzvané bylinné louky. Cestičky mezi jednotlivými částmi můžete vysypat štěrkem, kačírkem nebo plochými kameny, které podtrhnou celkový ráz.
  • Pokud v sobě máte tvůrčího ducha a chcete zahradu obohatit nejen o bylinky, ale i další přírodní prvky, vytvořte si bylinkovou skalku. K tomu je ideální, pokud máte na zahradě svažité místo, abyste ji nemuseli uměle vytvářet. Sežeňte si dostatek kamenů a vytvořte si skalku dle vašich představ. Kameny umisťujte na ležato či na stojato, prokládat je můžete dalšími přírodními prvky, jako jsou například kmeny stromů – zde buďte opatrní a vyhněte se jehličnanům, ty by půdu překyselovaly. Vždy sáhněte po listnatých, a ideálně ovocných, kmenech či větvích.
    → Výhodou skalek je pak také to, že kameny akumulují teplo a vyhřívají zeminu i během noci, což bylinkám velmi svědčí.
  • Velmi oblíbený je i další způsob pěstování bylin, a to bylinkové spirály, které jsou praktické a umožňují pěstování bylinek s různými požadavky. K jejich stavbě budete potřebovat placaté kameny nebo cihly, ze kterých vytvarujete spirálu. Výhodou této stavby je to, že z horních částí se splavuje voda do částí spodních, proto jsou horní části vhodné pro pěstování bylin, které mají rády spíše suchou půdu, a do spodních částí pak můžete nasázet rostliny, které potřebují ke správnému růstu vlhkost.
  • Dalším preferovaným způsobem pro pěstování bylin jsou vyvýšené záhony – ty jsou ideální především na menších zahradách nebo pozemcích s velmi nekvalitní, těžkou a jílovitou půdou. Vyvýšený záhon si můžete buď zakoupit již hotový nebo vlastnoručně vyrobit, naplnit jej vhodným substrátem (ideálně přímo určeným pro bylinky) a osázet.
CHYTRÁ RADA

Při vysazování bylin vždy myslete na to, že do zadních, vzdálenějších částí se vysazují vyšší rostliny, v předních částech by pak měly být rostliny nižší a půdokryvné. Stejné pravidlo platí také pro jednoletky a trvalky – jednoletky by měly být vždy umístěny na okraji záhonu či skalky.

Upřednostněte sazeničky

Jakmile máte připravené místo pro pěstování, můžete se pustit do přípravy plánu osázení – vždy je ideální rozkreslit si záhon na papír a dopředu naplánovat, jaké bylinky chcete pěstovat, kam je v záhonu umístíte vzhledem k jejich velikosti a nárokům na prostor.

To, jaké bylinky budete pěstovat, záleží především na vás a na vašich prioritách. Patříte-li k milovníkům polévek, vysaďte petržel, libeček či celer, máte-li rádi aromatické byliny, pak byste rozhodně neměli zapomenout na levanduli, mateřídoušku či rozmarýn.

→ Při zakládání bylinkové zahrádky doporučujeme navštívit zahradnictví a zakoupit si tam již předpěstované rostliny – urychlíte tak celý proces.

POZOR! Nekupujte si sazenice bylin v supermarketech s potravinami – ty jsou většinou určeny pouze k rychlé spotřebě, nikoliv k pěstování.

Rostliny si samozřejmě můžete také vypěstovat ze semínek, v takovém případě je ale třeba začít s dostatečným předstihem už v průběhu brzkých jarních měsíců – potřebovat k tomu budete výsevní substrát, místo v domě s dostatkem světla nebo skleník. Některé byliny, jako například levandule, jsou však na pěstování ze semínek v domácím prostředí velmi náročné.

Co vše je možné pěstovat?

Možností, jaké bylinky pěstovat na bylinkové zahrádce, je celá řada. V našich podmínkách se bude dařit běžným bylinám, ale i například různým exotičtějším, pokud je na zimu přesadíte do květináče a umístíte do chladnějších míst v domě. K nejběžněji pěstovaným bylinkám v našich podmínkách patří:

  • pažitka, majoránka, petržel, libeček, koriandr, kopr, bazalka, máta, meduňka, rozmarýn, mateřídouška, tymián, levandule, yzop, šalvěj či saturejka.

Pěstovat však můžete i celou řadu různých bylin, s kterými se setkáte ve volné přírodě, nebo které využijete na přípravu bylinných čajů, jako je:

  • třezalka, jetel, echinacea, divizna, srdečník, sléz, topolovka či měsíček.

Máte malou zahradu? Nevadí!

Pokud toužíte po bylinkové zahrádce, ale potýkáte se s nedostatkem prostoru, nemusíte vůbec zoufat. Spoustu bylin můžete totiž pěstovat společně se zeleninou, a navíc vám udělají ještě další službu. Mnohé aromatické bylinky totiž odpuzují mšice a nejrůznější škůdce, takže pěstování se zeleninou je nejen úsporné, ale i praktické, efektivní a vzhledově působivé.

Můžete vyzkoušet následující kombinace:

  • levandule podporuje růst jahod, jelikož odpuzuje mravence,
  • celer odpuzuje dřepčíky a chrání zelí před houbovými chorobami,
  • šalvěj si rozumí s květákem, brokolicí, kapustou či hráškem,
  • máta ochrání brambory před plísní,
  • kopr urychluje klíčení mrkve a chrání červenou řepu,
  • bazalka je skvělou volbou k paprikám a okurkám, jelikož podpoří jejich úrodnost,
  • měsíček ochrání jahody a brambory před háďátky,
  • majoránka pomůže s ochranou cibule před padlím,
  • heřmánek chrání pórek před červivostí,
  • hluchavku nemá ráda mandelinka bramborová, proto se skvěle hodí k bramborám.
RADA NA ZÁVĚR:

Na závěr tu pro vás máme ještě několik praktických rad, které vám pomohou vytvořit si působivou a prosperující bylinkovou zahrádku:

  • Bylinkovou zahrádku můžete doplnit nejrůznějšími prvky a dekoracemi a vytvořit si tak útulné místo, kde budete rádi odpočívat a trávit volný čas.
  • Velmi působivá je bylinková zahrádka v kombinaci s vodním prvkem, jako je zahradní jezírko, u kterého můžete vytvořit stinné místo pro vlhkomilné byliny.
  • Do prostoru k bylinkové zahrádce můžete umístit také hmyzí hotel, který bude nejen působivým, ale i praktickým doplňkem.
  • Nechce-li se vám bylinková zahrádka pravidelně plet, použijte mulč ze štěpky listnatých stromů nebo řezané slámy.
  • Na zimu je vhodné bylinky zakrýt chvojím, aby nevymrzly.

Ať se vám pěstování vlastních bylinek daří!


Další zajímavé články z naší dílny Hobby a zahrada

Jak rozvrhnout zahradu tak, aby byla funkční a lákala k relaxaci

Nezáleží na tom, zda se chystáte na vytvoření zcela nové zahrady, nebo plánujete kompletně renovovat... celý článek

Hydroponický systém aneb domácí zahrádka

Hydroponický systém pěstování přináší rychlejší a mohutnější růst rostlin, zelenina má více vitamínů, je čistá... celý článek

Praktické tipy, jak založit skalku

Rozkvetlé skalky jsou nedílnou součástí mnoha českých zahrad. Známe je od našich babiček a svou oblibu si zachovávají... celý článek