10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Historické romány

Historický román je román, jehož děj se odehrává v minulosti, kterou autor sám nezažil. Je to příběh, který podává svědectví o minulých událostech, často bývá zasazen do období významných historických změn.

Buďte
a nakupujte s dopravou ZDARMA
0
měsíčně
Upřesnit parametry
Jacobsová Anne: Venkovské sídlo 2: Bouřlivé časy Jacobsová Anne alias Lamballe Marie: Ateliér Rosen
Jacobsová Anne: Venkovské sídlo 2: Bouřlivé časy

Staré venkovské sídlo, svatba a množství vzpomínek, v nichž ožívají minulé časy.

můžete mít DNES

Od MALL
nebo
200Kč kupón za registraci na Allegro
Jacobsová Anne alias Lamballe Marie: Ateliér Rosen Jacobsová Anne alias Lamballe Marie: Ateliér Rosen
Jacobsová Anne alias Lamballe Marie: Ateliér Rosen

Kassel, 1830. Dvacetiletá Elisa Rosenová provozuje se svou matkou a babičkou malý modistický ateliér v Tržní uličce. Její kloboukové kreace jsou velice žádané a otvírají jim dveře do nejvyšších společenských kruhů.

můžete mít 3.10. - 4.10.

nebo
Objevte širší nabídku na Allegro
Lacrosse Marie: Kavárna ve Vídni. Pohnutá doba Jacobsová Anne alias Lamballe Marie: Ateliér Rosen
Lacrosse Marie: Kavárna ve Vídni. Pohnutá doba

Vídeň, konec 19. století. Mladá Žofie z Werdenfelsu často utíká z pochmurné atmosféry rodičovského domu do nádherné kavárny svého měšťanského strýce. Tady pozná Richarda von Löwenstein, osobního přítele korunního prince Rudolfa.

můžete mít 3.10. - 4.10.

nebo
Objevte širší nabídku na Allegro
Štěpán Javůrek: Sudetský dům II - Září 1947 - květen 1950 Štěpán Javůrek: Sudetský dům II - Září 1947 - květen 1950
Štěpán Javůrek: Sudetský dům II - Září 1947 - květen 1950

V podhorské vesnici Skláře se po válce zabydlují české rodiny. Mezi nově příchozími je i rodina mladé dívky Jarmily Lukešové. Maminka jí zemřela za války, a tak se Jarmila musí postarat o dva malé bratry, ale také o otce, který rodinné úspory prohrává v kartách.

můžete mít 3.10. - 4.10.

nebo
200Kč kupón za registraci na Allegro
Vaňková Ludmila: Jan Lucemburský - Vězení pro krále Štěpán Javůrek: Sudetský dům II - Září 1947 - květen 1950
Vaňková Ludmila: Jan Lucemburský - Vězení pro krále

Vězení pro krále uzavírá jako 21. román řadu královských ság Přemyslovců a Lucemburků, které začínají v roce 1169 Příběhem mladšího bratra ve svazku Zrození království.

můžete mít 3.10. - 4.10.

nebo
200Kč kupón za registraci na Allegro
Vaňková Ludmila: Lucemburkové - Rozděl a panuj Štěpán Javůrek: Sudetský dům II - Září 1947 - květen 1950
Vaňková Ludmila: Lucemburkové - Rozděl a panuj

Historická kronika o osudech mladých lucemburských králů Václava a Zikmunda a jejich bratra Jana.

můžete mít 6.11. - 9.11.

nebo
200Kč kupón za registraci na Allegro
Anatomie: Příběh lásky - Dana Schwartz Arlen Tessa: Královská guvernantka - Ve službách Jejího Veličenstva
Anatomie: Příběh lásky - Dana Schwartz

Hazel Sinnettová je dívka, která víc než po manželství touží po studiu chirurgie.

můžete mít 9.10. - 11.10.

nebo
200Kč kupón za registraci na Allegro
Anne Jacobsová: Venkovské sídlo 2: Bouřlivé časy Arlen Tessa: Královská guvernantka - Ve službách Jejího Veličenstva
Anne Jacobsová: Venkovské sídlo 2: Bouřlivé časy

Staré venkovské sídlo, svatba a množství vzpomínek, v nichž ožívají minulé časy Na sídle Dranitz zvoní svatební zvony. Franziska a Walter jsou po dlouhých letech konečně svoji. Všechno mohlo být krásné nebýt rodiny, která se odmítá usmířit.

můžete mít 5.10. - 6.10.

nebo
Levněji na Allegro od 319 Kč
Arlen Tessa: Královská guvernantka - Ve službách Jejího Veličenstva Arlen Tessa: Královská guvernantka - Ve službách Jejího Veličenstva
Arlen Tessa: Královská guvernantka - Ve službách Jejího Veličenstva

Píše se rok 1931 a mladičká Marion Crawfordová se vydává na zatím svou nejdelší cestu – z drsného Skotska ji vlak odveze daleko na jih, do královského sídla Royal Lodge, kde má celé léto sloužit jako guvernantka dvou mladých princezen – Lilibet a Mar

můžete mít 3.10. - 4.10.

nebo
200Kč kupón za registraci na Allegro
Elena Hell: Sisi 2 - Touha a zrada Elena Hell: Sisi 2 - Touha a zrada
Elena Hell: Sisi 2 - Touha a zrada

Touha a zrada, štěstí a zoufalství, láska a nenávist. Takhle si novomanželka a císařovna Sisi svůj život po boku milovaného muže nepředstavovala. Císařské sídlo se jí stalo vězením, často i doslova.

můžete mít 3.10. - 4.10.

nebo
200Kč kupón za registraci na Allegro
Geniální přítelkyně Elena Hell: Sisi 2 - Touha a zrada
Geniální přítelkyně

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie, která už uchvátila čtenáře bezmála na celém světě a vzbudila zaslouženou pozornost literární kritiky (poslední díl byl mj. nominován na italskou cenu Strega a dostal se mezi šestici k ..

můžete mít 12.10. - 17.10.

nebo
200Kč kupón za registraci na Allegro
Hilary Mantelová: Předveďte mrtvé Elena Hell: Sisi 2 - Touha a zrada
Hilary Mantelová: Předveďte mrtvé

V románu Předveďte mrtvé, jenž je pokračováním oceňované knihy Wolf Hall (Man Booker Prize za rok 2009, česky vydalo Argo v roce 2010) Hilary Mantelová zkoumá jednu z nejtajemnějších a nejděsivějších epizod anglických dějin: zkázu Anny Boleynové.

můžete mít 9.10. - 11.10.

nebo
Levněji na Allegro od 334 Kč

Románové biografie

Biografie (z řeckého bios – život a grafen – psát) je rekonstrukce života významné osobnosti (umělec, politik, sportovec apod.), a to na základě archivních materiálů, osobních znalostí či vzpomínek. Románová biografie vychází rovněž částečně z historicky doložených pramenů, autor má ale možnost popustit uzdu svojí fantazii a vylíčit děj, jak by podle něho mohl probíhat, či jak se mu hodí jako pozadí pro hlavní linii vyprávěného příběhu. V této kategorii nelze opomenout nejúspěšnější román finského spisovatele Miky Waltariho – Egypťan Sinuhet. Děj knihy je zasazen do starověkého Egypta. Hlavním hrdinou je Egypťan jménem Sinuhet, jehož život sledujeme od dětství, přes studium lékařství a jeho cestování po mimoegyptských zemích až po stáří. Mezi nejlepší životopisné knihy poslední doby považujeme např. románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety Dánská dívka; hluboce dramatický příběh z období války Nabarvené ptáče.

Historické detektivky

Historická detektivka je příběh s detektivní zápletkou, který se odehrává v minulosti. Lze ji tedy považovat za podskupinu detektivního i historického románu. Mezi ostatními žánry historická detektivka zakotvila teprve v sedmdesátých letech 20. století. Hlavní zásluhu na tom měly zejména detektivní příběhy Ellis Petersové. Její série detektivních příběhů bratra Cadfaela zavádí čtenáře do raně středověkého pomezí Anglie a Walesu, kde vraždy řeší stárnoucí mnich, bývalý veterán z křížových výprav. V současné době Cadfaelovy příhody znovu u nás začíná vydávat nakladatelství Mystery press. Mezi historickou detektivku část kritiků řadí i Jméno růže Umberta Eca. Pro jiné je dílo žánrově velmi těžko zařaditelné.

Historické romance a rodinné ságy

Historická romance = podmanivý milostný příběh plný vášní, zrady a intrik. Romantický náboj ale může mít i obsahově náročnější dílo, kde se čtenář seznamuje i s několika generacemi v období daleko rozsáhlejším, než zabere jeden lidský život – pak se jedná o rodinnou ságu. V období předrevolučního Československa byly zřejmě nejčastěji vydávány půvabné osudy Eugénie Desireé Claryové, která byla Napoleonovou první láskou. V 11. století se odehrává rozsáhlý román Ranhojič Noaha Gordona, z novějších např. Lovci knih Dirka Husemanna nebo některé z románů britského prozaika Kena Folletta. Zajímavým a hojně vyhledávaným tématem historických románů je také využití prolínání více dějových rovin, které často najdeme u Barbary Erskinové, Daphne Du Maurier či Diany Gabaldon, mezi českými autory např. u Hany Marie Körnerové. Desítku historických romancí má na kontě i slovenská autorka Jana Pronská.

Historická fantasy

Jedná se o podžánr fantasy. I zde objevíme základní znaky (přítomnost magie, výskyt fantastických bytostí), avšak inspirace vychází z historie. Někdy se příběhy odehrávají během určitého historického období našeho světa, jindy se jedná o jiný svět, který určité historické období našeho světa velmi silně připomíná. Příkladem mohou být romány Juraje Červenáka o černokněžníku Roganovi, Riordanova série o Percym Jacksonovi nebo Píseň ledu a ohně Georga R. R. Martina.

Alternativní historie

První knihou z oboru alternativní historie, která vyšla česky, se v roce 1992 stala jedna z klasik, a to slavný román Otčina Roberta Harrise. Odehrává se v Berlíně 1964. Německo neprohrálo válku a připravuje se na oslavu 75. narozenin Hitlera… Román Dallas 63 (námětem střelba na prezidenta Kennedyho a vize, co by se stalo, kdyby šly změnit dějiny) pro změnu kombinuje to nejlepší ze Stephena Kinga: sugestivní napínavé vyprávění a epickou šíři záběru.

Český historický román

Největšího rozvoje dosáhl historický román v díle Aloise Jiráska, Václava Beneše Třebízského a Zikmunda Wintera ve 2. polovině 19. a počátkem 20. století. Po druhé světové válce vznikají románové kroniky, převládá zaměření na domácí dějiny, např. Václav Kaplický, F. Kubka. Této tendenci se však vymykají např. romány Jarmily Loukotkové nebo Vladimíra Neffa. Od 90. let 20. století do oblasti české historické prózy vstupuje řada nových autorů; popularitu si získaly další varianty historického románu, jako historická detektivka, historická science fiction nebo fantasy. Velká část současné produkce spadá do populárního proudu. K nejčastěji vydávaným českým autorům kromě Ludmily Vaňkové patří Vlastimil Vondruška, Jan Bauera Hana Whitton.

Vondruška začal sérií Hříšní lidé Království českého. Ta je větší měrou zasazena do 13. století – případy vyšetřuje královský prokurátor Oldřich z Chlumu. Cyklus detektivních povídek Letopisy královské komory s hlavní postavou písaře královské komory Jiřího Adama z Dobronína se odehrává v 16. století. Období Velkomoravské říše se věnuje Stanislav Češka, Jan Bauer naopak zasazuje své detektivky do 14. století. Úspěšnými autory české historické prózy současnosti jsou i Zuzana Koubková, Pavel Hrdlička, Jiří Bílek, František Kalenda. Převážně životopisným románům se věnuje Oldřiška Ciprová.

^ Zpátky nahoru

Nabídku nejlevnějších produktů seřazených podle ceny naleznete v kategorii levné knihy - historické romány.