Historické romány

Historický román je román, jehož děj se odehrává v minulosti, kterou autor sám nezažil. Je to příběh, který podává svědectví o minulých událostech, často bývá zasazen do období významných historických změn.

-19%
Penner Sarah: Zmizelá apatykářka

Penner Sarah: Zmizelá apatykářka

299 Kč
242 Kč

Do malého bylinkářského krámku, dobře skrytého v křivolakých uličkách Londýna v 18. století, míří vskutku neobvyklá klientela.

Partner: BOOKTOOK
-19%
Gortner C. W.: První herečka

Gortner C. W.: První herečka

399 Kč
322 Kč

První herečka je další z historických románů amerického autora C. W. Gortnera, který představuje skutečnou a výraznou ženskou postavu. Tentokrát jde o dodnes uctívanou francouzskou herečku Sarah Bernhardtovou (1844–1923).

Partner: BOOKTOOK
-19%
Jacobsová Anne: Panský dům. Návrat

Jacobsová Anne: Panský dům. Návrat

399 Kč
322 Kč

NÁDHERNÝ PANSKÝ DŮM – BOUŘLIVÁ DOBA – LÁSKA, KTERÁ PŘEKONÁ VŠECHNY PŘEKÁŽKY. Augsburg 1930.

Marie a Paul Melzerovi jsou šťastní a jejich láska je silnější než kdy jindy. Navíc je korunována třetím dítětem, v té době čtyřletým Kurtim.

Partner: BOOKTOOK
-19%
Follett Ken: Zima světa
1x

Follett Ken: Zima světa

499 Kč
403 Kč

První román Kena Folletta z plánované trilogie Století nazvaný Pád titánů se stal mezinárodní senzací nadšeně přijímanou jako strhující a fascinující kniha, která dokáže čtenáře pohltit na celé dny či týdny.

Partner: BOOKTOOK
František Niedl: Návrat mistra

František Niedl: Návrat mistra

289 Kč
260 Kč

Pán Milána Gian Galeazo Visconti se nevzdává snahy získat vévodskou korunku, kterou mu však může udělit jenom Václav IV., král český a římský. A tak se musí Lukáš znovu vrátit do Čech, už jako vážený milánský mistr.

-19%
Follett Ken: Ohnivý sloup
1x

Follett Ken: Ohnivý sloup

599 Kč
484 Kč

Po Pilířích země a Na věky věků, celosvětově oblíbených historických ságách od bestselleristy Kena Folletta, přichází Ohnivý sloup, třetí rozvětvený příběh zasazený do anglického městečka Kingsbridge, příběh mocných panovníků i jejich nepostradatelný

Partner: BOOKTOOK
-19%
Jacobsová Anne alias Bach Leah: Nebe nad Kilimandžárem

Jacobsová Anne alias Bach Leah: Nebe nad Kilimandžárem

499 Kč
403 Kč

Charlotta Harmsenová sní o dalekém světě a cestách do exotických zemí a nijak nepospíchá s manželským svazkem. Je jí dvaadvacet let, když dostane nabídku k sňatku od mnohem staršího Christiana Ohlsena.

Partner: BOOKTOOK
-19%
Pötzsch Oliver: Mistr

Pötzsch Oliver: Mistr

499 Kč
403 Kč

CESTA KE SVĚTLU VEDE TEMNOTOU. Zlatavý podzim roku 1518 končí. Uplynulo šest let od doby, kdy věhlasný mág Johann Georg Faustus uprchl z Norimberka.

Partner: BOOKTOOK
-19%
Welch James: Ten, který obelstil Vránu

Welch James: Ten, který obelstil Vránu

399 Kč
322 Kč

V okolí Řeky dvou medicín na území dnešní Montany žijí odvěkým způsobem Osamělí jedlíci, nepočetná tlupa Černonožců. Muži loví a vyrážejí na výpravy proti svým nepřátelům. Ženy činí kůže, našívají korálky a vychovávají děti.

Partner: BOOKTOOK
Brána Irkally

Brána Irkally

402 Kč
382 Kč

Pokračovanie úspešnej knihy Strážcovia Varadína o dobrodružstvách kapitána Báthoryho. Píše sa rok 1662. Po dvoch rokoch na tureckých galejach je z Kornela Báthoryho sotva tieň muža, ktorým kedysi bol. Zdá sa, že bezmenného otroka čaká už len smrť. Po ..

Partner: LIBRISTO

Románové biografie

Biografie (z řeckého bios – život a grafen – psát) je rekonstrukce života významné osobnosti (umělec, politik, sportovec apod.), a to na základě archivních materiálů, osobních znalostí či vzpomínek. Románová biografie vychází rovněž částečně z historicky doložených pramenů, autor má ale možnost popustit uzdu svojí fantazii a vylíčit děj, jak by podle něho mohl probíhat, či jak se mu hodí jako pozadí pro hlavní linii vyprávěného příběhu. V této kategorii nelze opomenout nejúspěšnější román finského spisovatele Miky Waltariho – Egypťan Sinuhet. Děj knihy je zasazen do starověkého Egypta. Hlavním hrdinou je Egypťan jménem Sinuhet, jehož život sledujeme od dětství, přes studium lékařství a jeho cestování po mimoegyptských zemích až po stáří. Mezi nejlepší životopisné knihy poslední doby považujeme např. románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety Dánská dívka; hluboce dramatický příběh z období války Nabarvené ptáče.

Historické detektivky

Historická detektivka je příběh s detektivní zápletkou, který se odehrává v minulosti. Lze ji tedy považovat za podskupinu detektivního i historického románu. Mezi ostatními žánry historická detektivka zakotvila teprve v sedmdesátých letech 20. století. Hlavní zásluhu na tom měly zejména detektivní příběhy Ellis Petersové. Její série detektivních příběhů bratra Cadfaela zavádí čtenáře do raně středověkého pomezí Anglie a Walesu, kde vraždy řeší stárnoucí mnich, bývalý veterán z křížových výprav. V současné době Cadfaelovy příhody znovu u nás začíná vydávat nakladatelství Mystery press. Mezi historickou detektivku část kritiků řadí i Jméno růže Umberta Eca. Pro jiné je dílo žánrově velmi těžko zařaditelné.

Historické romance a rodinné ságy

Historická romance = podmanivý milostný příběh plný vášní, zrady a intrik. Romantický náboj ale může mít i obsahově náročnější dílo, kde se čtenář seznamuje i s několika generacemi v období daleko rozsáhlejším, než zabere jeden lidský život – pak se jedná o rodinnou ságu. V období předrevolučního Československa byly zřejmě nejčastěji vydávány půvabné osudy Eugénie Desireé Claryové, která byla Napoleonovou první láskou. V 11. století se odehrává rozsáhlý román Ranhojič Noaha Gordona, z novějších např. Lovci knih Dirka Husemanna nebo některé z románů britského prozaika Kena Folletta. Zajímavým a hojně vyhledávaným tématem historických románů je také využití prolínání více dějových rovin, které často najdeme u Barbary Erskinové, Daphne Du Maurier či Diany Gabaldon, mezi českými autory např. u Hany Marie Körnerové. Desítku historických romancí má na kontě i slovenská autorka Jana Pronská.

Historická fantasy

Jedná se o podžánr fantasy. I zde objevíme základní znaky (přítomnost magie, výskyt fantastických bytostí), avšak inspirace vychází z historie. Někdy se příběhy odehrávají během určitého historického období našeho světa, jindy se jedná o jiný svět, který určité historické období našeho světa velmi silně připomíná. Příkladem mohou být romány Juraje Červenáka o černokněžníku Roganovi, Riordanova série o Percym Jacksonovi nebo Píseň ledu a ohně Georga R. R. Martina.

Alternativní historie

První knihou z oboru alternativní historie, která vyšla česky, se v roce 1992 stala jedna z klasik, a to slavný román Otčina Roberta Harrise. Odehrává se v Berlíně 1964. Německo neprohrálo válku a připravuje se na oslavu 75. narozenin Hitlera… Román Dallas 63 (námětem střelba na prezidenta Kennedyho a vize, co by se stalo, kdyby šly změnit dějiny) pro změnu kombinuje to nejlepší ze Stephena Kinga: sugestivní napínavé vyprávění a epickou šíři záběru.

Český historický román

Největšího rozvoje dosáhl historický román v díle Aloise Jiráska, Václava Beneše Třebízského a Zikmunda Wintera ve 2. polovině 19. a počátkem 20. století. Po druhé světové válce vznikají románové kroniky, převládá zaměření na domácí dějiny, např. Václav Kaplický, F. Kubka. Této tendenci se však vymykají např. romány Jarmily Loukotkové nebo Vladimíra Neffa. Od 90. let 20. století do oblasti české historické prózy vstupuje řada nových autorů; popularitu si získaly další varianty historického románu, jako historická detektivka, historická science fiction nebo fantasy. Velká část současné produkce spadá do populárního proudu. K nejčastěji vydávaným českým autorům kromě Ludmily Vaňkové patří Vlastimil Vondruška, Jan Bauera Hana Whitton.

Vondruška začal sérií Hříšní lidé Království českého. Ta je větší měrou zasazena do 13. století – případy vyšetřuje královský prokurátor Oldřich z Chlumu. Cyklus detektivních povídek Letopisy královské komory s hlavní postavou písaře královské komory Jiřího Adama z Dobronína se odehrává v 16. století. Období Velkomoravské říše se věnuje Stanislav Češka, Jan Bauer naopak zasazuje své detektivky do 14. století. Úspěšnými autory české historické prózy současnosti jsou i Zuzana Koubková, Pavel Hrdlička, Jiří Bílek, František Kalenda. Převážně životopisným románům se věnuje Oldřiška Ciprová.

^ Zpátky nahoru

Nabídku nejlevnějších produktů seřazených podle ceny naleznete v kategorii levné knihy - historické romány.