Syruček Milan, Svoboda Josef: Proč zmizely insignie Karlovy Univerzity - 70 let pátrání po 700 let s

Značka: Náš kód: 100000347151
 Syruček Milan, Svoboda Josef: Proč zmizely insignie Karlovy Univerzity - 70 let pátrání po 700 let s

Partnerský prodej

Syruček Milan, Svoboda Josef: Proč zmizely insignie Karlovy Univerzity - 70 let pátrání po 700 let s

Již sedmdesát let probíhá pátrání po ztracených nebo ukradených insigniích Karlovy univerzity. Univerzitní žezla, medaile, zakládací listiny a archiválie zmizely na konci druhé světové války. Celý popis

212

212 Kč včetně DPHMaloobchodní cena: 249 Kč, Ušetříte 37 Kč (14 %)
Již se neprodává

Popis

Popis produktu

Již sedmdesát let probíhá pátrání po ztracených nebo ukradených insigniích Karlovy univerzity. Univerzitní žezla, medaile, zakládací listiny a archiválie zmizely na konci druhé světové války. Dosud se ani nepodařilo zjistit, jestli jsou sedm set let staré symboly, neodmyslitelně patřící k imatrikulacím nebo promocím, ještě na světě.

Zveme vás na dobrodružnou pouť pátrání po jejich stopách. Pouť, jejímž cílem možná zatím nebude jejich znovunalezení, ale může jím být alespoň výzva, aby se v bádání pokračovalo. Než se však vydáme na složitou cestu, podobnou hledání jehly v kupce sena, seznámíme se blíže s univerzitou a její historií. Bez pochopení toho, jak vznikla a vyvíjela se, kolika úskalími musela projít, jaké tvrdé boje sváděla o svou existenci, by nám unikl nedozírný význam jejích symbolů a důkaz, že Karlova univerzita je skutečně naší, českou univerzitou.

Z posudku profesora Zdeňka Beneše:

Kniha se zabývá osudy historických dokumentů a zejména insignií Karlovy univerzity v Praze, které zmizely na konci druhé světové války. Tuto historii vřazuje do širších souvislostí jak dějin vzdělanosti a univerzit, tak i politických podmíněností tohoto vývoje. Pozornost pochopitelně soustřeďuje na období okupace republiky a zejména roku 1945 a odvážení univerzitních archiválií z Prahy; zde uvádí řadu nových či dosud obecně neznámých faktů. A protože je psána jako kniha s převážně populárně naučným cílem, je třeba ji právě proto přivítat i jako vítanou informaci obecně kulturního a navíc dnes také aktuálního dosahu.

Prof. PhDr. Zdeněk Beneš, CSc.

Ústav českých dějin Filozofické fakulty a Ústav dějin křesťanského umění Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy

  • počet stran: 200
  • produkt: Vázaný
  • datum vydání: 10.7.2015
  • šířka: 150mm
  • výška: 15mm
  • hmotnost: 363g
  • ISBN: 978–80–247–5723–0

Parametry

Parametry produktu %1% %2%

Autor Syruček Milan, Svoboda Josef
Typ(vazba) Vázaný
Vydavatel Grada