10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Krimi a detektivky

Detektivní román a detektivní povídka, lidově detektivka, je jedním z nejoblíbenějších žánrů zábavné literatury. Název pochází z latinského slova detegere = odkrývat, odhalovat. Zápletka detektivních příběhů je založena na zločinu (nejčastěji vraždě), po jehož pachateli, detailech způsobu provedení nebo motivu pátrá detektiv.

Buďte
a nakupujte s dopravou ZDARMA
0
měsíčně
Upřesnit parametry
Mayne Andrew: Vrah andělů Vlastimil Vondruška: Katův odkaz - Letopisy královské komory
Mayne Andrew: Vrah andělů

Jessica Blackwoodová doufá, že její kariéra iluzionistky už je minulostí… Jenže vrah se zdánlivě nadpřirozenými schopnostmi ji donutí znovu si všechny triky a kouzla připomenout! Na hřbitově je nalezena mrtvola dívky.

můžete mít 11.12. - 12.12.

Novinka
Vlastimil Vondruška: Katův odkaz - Letopisy královské komory Vlastimil Vondruška: Katův odkaz - Letopisy královské komory
Vlastimil Vondruška: Katův odkaz - Letopisy královské komory

Na královského písaře Jiřího Adama z Dobronína se obrátí jedna ze staroměstských měšťanek a stydlivě přizná, že se její sestra Adelheida před lety provdala za berounského kata. Nedávno její muž zemřel a odkázal jí cosi podivného.

můžete mít 8.12. - 11.12.

Novinka
Karel Fořt: Případy šumavského policejního rady Vlastimil Vondruška: Katův odkaz - Letopisy královské komory
Karel Fořt: Případy šumavského policejního rady

Vystoupili z auta a prostor ke dveřím motorestu U Kadrnožky doslova přeběhli. „Kruci, ta okna jsou skutečně rozstřílená!“ utrousil příslušník a okamžitě sáhl po zbrani. Natáhl závěr pistole do zadní polohy a pustil. Zbraň byla nabita.

můžete mít 8.12. - 11.12.

Novinka
Felix Francis: Vinen či nevinen Felix Francis: Vinen či nevinen
Felix Francis: Vinen či nevinen

Bill Russell je zrovna na dostizích, kde působí jako dobrovolný stevard, když mu policie oznámí, že se jeho nejhorší noční můra stala skutečností – jeho milovaná žena byla nalezena mrtvá.

můžete mít 8.12. - 11.12.

Bryndza Robert: Tíživé ticho Felix Francis: Vinen či nevinen
Bryndza Robert: Tíživé ticho

Maggie je úspěšnou lékařkou a s manželem Willem žijí přesně takový život, jaký si vysnili. Jednoho dne však k ní do nemocnice přivezou postřeleného muže v povědomém oblečení. Maggiin život se nejprve zastaví a pak obrátí naruby.

můžete mít 11.12. - 12.12.

Ahndoril Alex: Až najdu klíč Felix Francis: Vinen či nevinen
Ahndoril Alex: Až najdu klíč

Lars Kepler přichází s napínavou detektivní sérií — pod novým pseudonymem!

Soukromá vyšetřovatelka Julie Starková přijímá u sebe v kanceláři neohlášenou návštěvu.

můžete mít 11.12. - 12.12.

Christie Agatha: Velká kniha detektivek - Zdánlivě nemožné zločiny Christie Agatha: Velká kniha detektivek - Zdánlivě nemožné zločiny
Christie Agatha: Velká kniha detektivek - Zdánlivě nemožné zločiny

Kabina lanovky, turecké lázně, anglické panství, uzavřený trezor – zločin není nikde nemožný. Velká kniha zdánlivě nemožných zločinů je originálním dárkem pro všechny, kteří mají rádi kvalitní detektivní příběhy.

můžete mít 11.12. - 12.12.

Štoček Jan, Bechynková Lucie,: Vrah je v každém z nás 2 Christie Agatha: Velká kniha detektivek - Zdánlivě nemožné zločiny
Štoček Jan, Bechynková Lucie,: Vrah je v každém z nás 2

Vyšetřování na ostří nože – pokračování true crime bestselleru Zločin nikdy nespí a teď přinese řadu bezesných nocí i vám!

můžete mít 11.12. - 12.12.

Deaver Jeffery: Čas lovu Christie Agatha: Velká kniha detektivek - Zdánlivě nemožné zločiny
Deaver Jeffery: Čas lovu

Najdi ji, než oni najdou tebe. Čtvrtý případ Coltera Shawa. Colter Shaw je ostřílený specialista na hledání lidí, ale Allison Parkerová a její dcera jsou oříškem i pro něj.

můžete mít 11.12. - 12.12.

Francis Felix: Vinen, či nevinen Mach Jiří, Hlaváček Zdeněk: Kriminální případy z Orlických hor 2
Francis Felix: Vinen, či nevinen

Bill Russell je zrovna na dostizích, kde působí jako dobrovolný stevard, když mu policie oznámí, že se jeho nejhorší noční můra stala skutečností – jeho milovaná žena byla nalezena mrtvá.

můžete mít 11.12. - 12.12.

Štoček Jan, Bechynková Lucie,: Vrah je v každém z nás Mach Jiří, Hlaváček Zdeněk: Kriminální případy z Orlických hor 2
Štoček Jan, Bechynková Lucie,: Vrah je v každém z nás

Policejní práce bez cenzury v rozhovoru s elitním kriminalistou Legendární detektiv pražské mordparty Jan Štoček stojí za vyřešením zásadních tuzemských kriminálních případů, mezi které patří sériový vrah Ivan Roubal nebo Orlické vraždy.

můžete mít 11.12. - 12.12.

Mach Jiří, Hlaváček Zdeněk: Kriminální případy z Orlických hor 2 Mach Jiří, Hlaváček Zdeněk: Kriminální případy z Orlických hor 2
Mach Jiří, Hlaváček Zdeněk: Kriminální případy z Orlických hor 2

Po úspěšném vydání Kriminálních případů z Orlických hor následuje druhá knížka s touto tématikou. Šestnáctiletá zkušenost bývalého šéfa rychnovské kriminálky plk. JUDr. Zdeňka Hlaváčka pro ni poskytla dostatek podkladů.

můžete mít 11.12. - 12.12.

Klasická detektivka

Za zakladatele klasické detektivky je považován Edgara Allan Poe, v jeho hádankovém stylu pokračuje A. C. Doyle, jeho slavný Sherock Holmes a mnoho dalších.

Později se na žebříčcích usazuje Agatha Christie se slečnou Marplovou a později s Herculem Poirotem, vraždami z dostihového prostředí se zabýval Dick Francis.

Historická detektivka

Příběh s detektivní zápletkou, který se odehrává v minulosti. Lze ji tedy považovat za subžánr detektivního románu i historického románu. Na počátku byla silně ovlivněna tzv. "gotickým románem" a jinými mysteriózními díly. Robert van Gulik začal vydávat knihy zasazené do staré Číny, je známý především svým hlavním hrdinou soudcem Ti.

V současnosti zmiňme např. Christiana Jacqa, jehož romány jsou zasazeny do starověkého Egypta. Další skvělá autorka Ellis Petersová píše historické detektivky ze středověké Anglie.

Mezi nejoblíbenější české autory určitě patří Vlastimil Vondruška, Jan Bauer, Kateřina Tučková atd.

Drsná škola

Zrod drsné verze detektivního příběhu je spojen s časopisem Černá a se jménem recenzenta detektivek a bývalého detektiva Pinkertonova detektivního ústavu v Chicagu Dashiella Hammetta. V této souvislosti nesmíme zapomenout na Raymonda Chandlera.

V současnosti se tímto žánrem zabývá např. Graham Masterton, Michael Conelly, Michael Koryta, …

Mezi úspěšné české autory patří Martin Goffa.

Severská krimi

V posledních letech jeden z nejžádanějších žánrů. Velkou roli na oblibě hraje severská vlna krimi, jejímž průkopníkem byl Stieg Larsson. Jeho první detektivní román Muži, kteří nenávidí ženy, odstartoval přímo skandinávský boom. Na této vlně se veze mistr pera Jo Nesbo, vtipný a ironický Jussi Adler-Olsen, královna norské krimi Karin Fossumová, manželská dvojice píšící pod pseudomymem Lars Kepler a mnoho dalších.

Česká detektivní tvorba

Zakladateli a průkopníci české detektivky byli Karel Čapek a Emil Vachek. Další velmi výkonný autor Eduard Fiker psal detektivky v období druhé světové války a vydal jich více než tři desítky. Po válce tento žánr zaznamenal velký úpadek. V 60. letech přichází na detektivní literární scénu Jan Zábrana a Josef Škvorecký.

Do současné české detektivní tvorby zařaďme např. Michaelu Klevisovou, Michala Sýkoru či Nelu Rywikovou.

^ Zpátky nahoru