Romantika a romány o lásce

Love story – loučení – rodinné ságy - intimita – slzy štěstí i smutku, nová přátelství i konflikty, to vše obsahují romány pro ženy. Základním kamenem romantické prózy jsou vztahy. Zamilované i životem zklamané postavy hrají prim v každém romantickém příběhu.

-18%
Chase Nichole: Princezna
1x

Chase Nichole: Princezna

279 Kč
226 Kč

Catherine je vzorná korunní princezna. Skromná, milá, usedlá – ale především si drží od těla muže.

Partner: BOOKTOOK
-19%
Chase Nichole: Princ

Chase Nichole: Princ

299 Kč
242 Kč

Maxwell James Trevor, princ Lilarie, své vladařské povinnosti nenávidí. Před veřejným zájmem se skrývá ve svém malířském ateliéru a veškerým oficiálním událostem se svědomitě vyhýbá.

Partner: BOOKTOOK

Klasická romance

Jednou z prvních žen na poli romantické literatury byla např. anglická spisovatelka Jane Austenová s díly jako je Rozum a cit nebo Pýcha a předsudek. Za důležitou romantickou prózu můžeme považovat i dílo Jana Eyrová od Charlotte Brontëové, které dnes již řadíme ke klasickým dílům anglické literatury. Už dávno se ale nejedná o literaturu psanou pouze ženami.

Recenze

Přečtěte si recenzi z jednoho nejslavnějších románů Jane Austenové Pýcha a předsudek nebo Rozum a cit

Největší hvězdy romantiky

Zlomená srdce najdete i v knihách současníků Danielle Steelové nebo Nicholase Sparkse, dvou dlouhodobých ikon romantického žánru. Steelová je jedním z nejčastěji překládaných a vydávaných autorů světa a její romány se zpravidla odehrávají v lepší společnosti. Sparkse proslavil především poutavý milostný román Zápisník jedné lásky. Tento příběh o ztracené a znovu nalezené lásce byl jako jeden z mnoha i úspěšně zfilmován. Romantika je vůbec často zdrojem a inspirací pro filmové tvůrce.

Romantika v tuzemsku

Z českých autorů si zvláštní pozornost zaslouží např. nejprodávanější český spisovatel Michal Viewegh - mimo jiné držitel prestižní Ceny Jiřího Ortena z roku 1993 nebo Magnesia Litera (2005). Výborné jsou ale i silné knihy Aleny Mornštajnové o vyrovnávání s minulostí, romány Lenky Lanczové, které dospívaly se svými čtenářkami nebo dramatické příběhy plné zvratů z pera Kláry Janečkové.

Moderní světová romantika

Královnami současné romantiky lze nazvat Noru Roberts, Jodi Picoult nebo Jojo Moyes. Poslední jmenovaná je jedním z mála autorů, kteří hned dvakrát získali cenu pro nejlepší romantický román roku. Mezi její nejznámější díla patří Poslední dopis od tvé lásky a Než jsem tě poznala.

Občas rozčeří stojaté literární vody i nějaký úspěšný debutant (Nicola Harrison, L.J.Shen, Sarah Mitchell) nebo nový žánr – v poslední době např. LGBT knihy, kde se láska neomezuje jen na muže a ženu (Muffin a čaj; Já, Simon; Wil Grayson, Will Grayson a další).

Recenze

Přečtěte si recenzi z filmovaného románu od Jojo Moyes Než jsem tě poznala.

Erotická literatura

Okruh ženských románů je opravdu rozmanitý a chuť na romantický příběh (příp. knihu s větší či menší špetkou erotiky) má ve většině případů někdy každý z nás. Průkopnicí moderní erotické literatury se stala bezesporu E. L. Jamesová se svou veleúspěšnou vášnivou sérií Padesát odstínů šedi. Po ní následovala celá řada lepších i horších autorů s vlastní tvorbou. Mezi ty nejlepší patří třeba Sylvia Day, Alice Clayton nebo Christina Lauren.

Historická romance

Nemalou část literatury pro ženy zahrnují i historicko-romantické knihy. Tato široká oblast zahrnuje nejen čistě historické příběhy, ale i velmi oblíbené téma prolínaní dvou časových rovin – viz např. kolekce Barbary Erskinové či Diana Gabaldon. Velkou popularitu si získaly také knihy ze světa anglické aristokracie. Pohledné uhlazené lordy, vášnivé i cudné dámy a občas i nějakého nespoutaného skotského šlechtice najdete třeba v knihách od Hannah Howell, Callen Gayle nebo Amy Jarecki.

^ Zpátky nahoru

Přečtěte si více v naší literární kavárně