Společenské romány

Pod termín „společenský román“ lze zařadit ledacos. Psychologické drama, neotřelé osudy, občas i něco o vztazích a lásce. Jednu vlastnost ale tyto knihy mají společnou – nejde o prvoplánovou spotřební literaturu. Postavy obvykle překračují hranice černobílého moralizování, mají uvěřitelnou motivaci a na poslední stránce knihy se s nimi budete loučit jen neradi. Nejen proto, že definice společenského románu je opravdu volná, zde najdete celou řadu žánrů, které sahají od thrilleru až po romantiku.

Evžen Boček: Aristokratka u královského dvora

Evžen Boček: Aristokratka u královského dvora

279 Kč
251 Kč

Již v pátém dílu ze série mimořádně úspěšných humoristických románů o „poslední aristokratce“ mimo jiné dojde k následujícím událostem: Marie Kostková se rozzuří na Maxe Launa, zorganizuje výpravu do Nizozemského království.

Patrick Taylor: Doktore, to se teda povedlo!

Patrick Taylor: Doktore, to se teda povedlo!

258 Kč
232 Kč

Dlouho předtím, než se doktor Fingal Flahertie O’Reilly poprvé představil v úspěšném románu Patricka Taylora Doktore, fofrem, jde o život! (česky nakladatelství Leda, 2009), rozveseloval čtenáře v humoristických sloupcích kanadského časopisu pro lékaře.

-32%
Volání divočiny

Volání divočiny

278 Kč
189 Kč

Inteligentní a sebevědomý Buck, kříženec bernardýna a skotské ovčačky, si žije v rodině kalifornského soudce královsky – jenže v časech zlaté horečky je po silných psech sháňka, a zloděj Bucka zašantročí překupníkovi, který dodává psy na Daleký sever ..

Partner: LIBRISTO
-31%
Tajná cesta

Tajná cesta

289 Kč
197 Kč

Smyslný milostný příběh s ozvěnou skotské klanové i královské historie. Lady Marsi Cargillová se odmítá provdat za muže, který prahne po jejích pozemcích více než po její lásce. V přestrojení za služebnou doprovází svého malého bratrance – budoucího ..

Partner: LIBRISTO
-19%
Mornštajnová Alena: Listopád
11x

Mornštajnová Alena: Listopád

369 Kč
298 Kč

Ptali jste se někdy sami sebe, jaký by byl váš život, kdyby v listopadu 1989 dopadlo všechno jinak? Jaké by byly naše osudy, kdyby komunismus neskončil a my zůstali za železnou oponou oddělující nás od světa i jeden od druhého?

Partner: BOOKTOOK
-24%
Houbařka

Houbařka

249 Kč
187 Kč
Poslední kus za tuto cenu!

Co všechno se dá najít v lese? Mladá Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si obuje letité pohorky, popadne
košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do ..

Partner: LIBRISTO
-19%
Řeháčková Věra: Mládí nevybouřené

Řeháčková Věra: Mládí nevybouřené

259 Kč
209 Kč

Kniha líčí osudy hrdinky Lidky, a to od jejího dětství přes první a zároveň osudovou lásku až do chvíle, kdy již jako zralá žena poznává skutečnou lásku.

Partner: BOOKTOOK
-19%
Keleová-Vasilková Táňa: Modrý dům

Keleová-Vasilková Táňa: Modrý dům

329 Kč
266 Kč

Příběh se odehrává na samotě, v modrém domě, kde se na Vánoce setkává velká rodina. Postupně se před námi odvíjejí nejen osudy, ale i charaktery lidí, které spojuje osobitá a silná osobnost – jejich matka.

Partner: BOOKTOOK
-19%
Keleová-Vasilková Táňa: Cukr a sůl

Keleová-Vasilková Táňa: Cukr a sůl

329 Kč
266 Kč

Doposud idylické manželství Luboše a Nory zaznamenává trhliny. Dcery Dominika a Veronika jsou ve věku, kdy už nepotřebují chůvu a Nora se chce začít realizovat ve své profesi. Její manžel je však zásadně proti.

Partner: BOOKTOOK
-19%
Keleová-Vasilková Táňa: Rodinné klubko

Keleová-Vasilková Táňa: Rodinné klubko

329 Kč
266 Kč

V každé rodině to vře a klokotá… láskou, ale i situacemi, které přináší sám život. Rodina je jako klubko. Klubko svázané láskou, co narůstá s přibývajícími společnými roky, prožitými událostmi, co skrývá malá i větší tajemství, bolesti i prohry.

Partner: BOOKTOOK

Psychologický román

Tradici komorních dramat se nedávno podařilo oživit Paule Hawkins. Její Dívka ve vlaku se stala mezinárodním bestsellerem a byla následována celou řadou více či méně úspěšných napodobitelů (mezi ty nejlepší patří například Shari Lapena nebo Sarah Pinborough. Schéma poutavého příběhu s omezeným počtem postav, nespolehlivým vypravěčem a postupným rozplétáním děsivého tajemství si od ní rádi vypůjčují i autoři jiných žánrů – např. úspěšný thriller Na dostřel od Taylora Adamse si vystačil se dvěma postavami a vzdáleným přízrakem psychopatického odstřelovače. Pomyslný předěl mezi psychologickým dramatem a romány zaměřenými na mezilidské vztahy tvoří knihy Jodi Picoultové, Joy Fieldingové nebo Sandry Brown. Nejvíce se vymyká asi právě Sandra Brown, která svou tvorbu dělí mezi společenské romány a thrillery.

Vztahová dramata

Podobně jako se občas jen stěží najde hranice mezi společenským románem a thrillerem, šlo by i celou řadu společenských románů zařadit mezi romantickou literaturu. Na hlubokém sondování mezilidských vztahů stojí třeba díla Liane Moriarty, Jojo Moyesové nebo Barbary Woodové (ta si zamilovala i zasazování svých příběhů do více či vzdálených historických epoch). Pozadu ale nezůstávají ani známé české autorky jako je Alena Mornštajnová, Kateřina Tučková nebo Radka Třeštíková. Jejich knihy se staly na tuzemském knižním trhu fenoménem a každá další novinka je netrpělivě očekávaná.

Erotické romány

I tady se společenské romány překrývají s romantikou; vášnivé a svůdné čtení je však daleko častěji řazeno právě mezi ně. Pokud hledáte nějakou žhavou literaturu pro chvíle oddechu, nehledejte dále! Z psané erotiky vytvořila mainstream především E. L. Jamesová se svou veleúspěšnou vášnivou sérií Padesát odstínů šedi. Po ní následovala celá řada lepších i horších autorů s vlastní tvorbou z různorodého prostředí. Mezi ty nejlepší patří třeba Sylvia Day, Alice Clayton, Jasinda Wilderová nebo Christina Lauren.
Recenze

Jedna z nejlepších autorek přes erotické romány Sylvia Day a její sága Crossfire – série 1, Crossfire – série 2, Crosfire – série 3

^ Zpátky nahoru

Přečtěte si více v naší literární kavárně