Kompostér je nádoba, ve které probíhá tlení biologického odpadu, a vzniká tak cenné hnojivo. Vybrat můžete menší domácí kompostér na terasu nebo velký zahradní kompostér v podobě kompostového sila. Při výběru je důležitý prostor, do kterého chcete kompostér umístit, objem a přívod vzduchu, která je důležitý k pravidelnému provzdušňování.

Zobrazit více

Jak funguje kompostér

  1. Po uložení odpadu se vlivem mikroorganismů kompost zahřívá, likvidují se zárodky chorob.
  2. Tlení trvá asi 2 měsíce, klesá teplota, objem se zmenšuje.
  3. Po ukončení procesu je kompost připraven k použití jako hnojivo.

Domácí kompostér

Domácí kompostér má obvykle menší objem. Slouží pro ukládání domácího odpadu a odpadu z kuchyně. Obvykle se umisťuje na balkon či terasu.

Kompostér do interiéru, vermikompostér

Interiérový kompostér (vermikompostér) má obvykle velmi malý objem. Skládá se z několika komor (přepážek) a rozklad probíhá s pomocí žížal. Ty produkují takzvaný žížalí čaj (kvalitní hnojivo). Kompostování je rychlé a bez zápachu. Vhodné pro zpracování kuchyňského odpadu, a následného hnojení pokojových květin.

Dvoukomorový kompostér

Má dvě oddělené sekce, někdy se nazývá rotačním kompostérem. V jedné sekci probíhá tlení, ve druhé sekci kompost přehazujete, aby se kompostovaná hmota okysličila. Jednotlivé vrstvy se rychle promíchávají.

Info:

Po dobu tlení biologického odpadu v kompostu můžete na zahradě používat kvalitní hnojiva. Některá dokonce urychlí přípravu kompostu (urychlovače kompostu).

Zahradní kompostéry

Slouží k ukládání zahradního odpadu jako jsou větvě, listí, posekaná tráva, trus zvířat (kromě psů a koček), hlíny, dřevního popela. Povětrnostním vlivům nejlépe odolává konstrukce z vysokohustotního polyetylenu.

Kompostové silo

Kompostové silo je častý způsob pro kompostování ve velkých domácnostech a na větších zahradách. Kompostování probíhá volně na hromadě za stálého přísunu vzduchu.

Dřevěný kompostér

Dřevěný kompostér nenápadně zapadne do každé zahrady. Údržba je však náročnější, je třeba jej pravidelně natírat, aby docházelo ke tlení uvnitř konstrukce, a ne samotné konstrukce.

Plastový kompostér

Je odolný a má dlouhou životnost. Doporučuje se jeho umístění ve stínu, aby nedocházelo k jeho přehřívání.

Zateplený kompostér

Zateplený kompostér je opatřený vnitřní vrstvou z polyethylenu. Zateplení urychluje tlení a zároveň umožňuje použití kompostéru po celý rok venku (pokračuje v procesu kompostování i při nízkých okolních teplotách).

Jak vybrat kompostér

  • Objem – na každých 100 m² je zapotřebí 100 l volné plochy v kompostéru.
  • Boční dvířka – pro rychlé odebírání humusu, praktická jsou dvířka z více stran.
  • Přívod vzduchu – počet otvorů pro provzdušňování, souvisí s velikostí a konstrukcí.
  • Ochrana – proti vniknutí hlodavců, ptačího trusu se doporučují kompostéry uzavřené.
  • Stabilita – doporučují se kompostéry s tloušťkou stěn alespoň 5 mm.
  • Barva – tmavé barvy jsou více odolné UV záření, méně blednou.
-45%
Jelínek - trading Kompostér S-900
380x

Jelínek - trading Kompostér S-900

1 999 Kč
1 098 Kč

Další nabídka za 1 511 Kč

Akce

Kompostovací Silo S 900 je cenově dostupná alternativa kompostování na volné hromadě. Obecně jsou kompostovací sila vhodná pro svůj objem do větších zahrad. Pomohou například při kompostování posekané trávy a při podzimním zpracování spadlého listí, ale lze je také použít na kompostování běžných odpadů a všech ostatních odpadů ze zahrady.

Od prodejce MALL
-29%
Jelínek - trading S-650
10x

Jelínek - trading S-650

1 390 Kč
979 Kč
Posledních pár kusů za tuto cenu!

Kompostovací Silo S 650 je cenově dostupná alternativa kompostování na volné hromadě. Obecně jsou kompostovací sila vhodná pro svůj objem do větších zahrad. Pomohou například při kompostování posekané trávy a při podzimním zpracování spadlého listí, ale lze je také použít na kompostování běžných odpadů a všech ostatních odpadů ze zahrady.

Od prodejce MALL
KETER Mega kompostér 650 L
191x

KETER Mega kompostér 650 L

1 790 Kč
1 630 Kč

Další nabídky od 1 215 Kč

Velký kompostér s automatickým otevíráním poklopu. Jeho speciální tvar umožňuje lepší cirkulaci vzduchu, která urychluje kompostování. Také jej snadno sestavíte bez použití nářadí.

Od prodejce MALL
Jelínek - trading Kompostér K 950 - černý
4x

Jelínek - trading Kompostér K 950 - černý

4 269 Kč
3 669 Kč

Nejnovější kompostér K 950 je vhodný pro pozemky o rozsahu 1 500 m2 a pomůže například při kompostování posekané trávy a při podzimním zpracování spadlého listí, ale lze je také použít na kompostování běžných odpadů a všech ostatních odpadů ze zahrady.

Od prodejce MALL
-18%
Jelínek - trading Kompostér K-350
3x

Jelínek - trading Kompostér K-350

1 349 Kč
1 099 Kč
Posledních pár kusů za tuto cenu!

Kompostér K 350 je navržen pro nenáročné zahrádkáře s menší zahradou. Kompostér je vyroben z recyklovaného plastu, nádoba kompostéru nemá dno (z důvodu volného styku s půdou a přístupu mikroorganismům, červů a žížal). Je opatřen víkem s otočným ventilem pro regulaci prostupu vzduchu, bočními dvířky pro vyjímání kompostu a otvory sloužícími k provzdušňování.

Od prodejce MALL
KETER E-kompostér 470L s podstavcem
88x

KETER E-kompostér 470L s podstavcem

1 125 Kč

Plastový kompostér o obsahu 470L s podstavcem. Speciální tvar zajišťuje cirkulaci vzduchu.

Od prodejce MALL
KETER Kompostér DECO 340 l (17196661)
118x

KETER Kompostér DECO 340 l (17196661)

1 225 Kč

Plastový kompostér DECO o obsahu 340L. Speciální tvar zajišťuje cirkulaci vzduchu urychlující rozkladný proces.

Od prodejce MALL
Jelínek - trading Kompostér K 1380 - černý

Jelínek - trading Kompostér K 1380 - černý

5 489 Kč
4 677 Kč
Poslední kus za tuto cenu!

Nejnovější kompostér K 1380 je vhodný pro pozemky o rozsahu 2 000 m2 a pomůže například při kompostování posekané trávy a při podzimním zpracování spadlého listí, ale lze je také použít na kompostování běžných odpadů a všech ostatních odpadů ze zahrady.

Od prodejce MALL
KETER Eco Composter 320L (219452)
169x

KETER Eco Composter 320L (219452)

745 Kč

Komposter plastový o obsahu 320L – speciální tvar zajišťuje cirkulaci vzduchu urychlující rozkladný proces.

Od prodejce MALL
Jelínek - trading Kompostér K-700
4x

Jelínek - trading Kompostér K-700

4 029 Kč
3 578 Kč
Posledních pár kusů za tuto cenu!

Kompostér K 700 se vyznačuje novou konstrukcí, velkým množstvím provzdušňovacích otvorů, estetickým designem a jednoduchou montáží. Je vyroben z recyklovaného plastu, nádoba kompostéru nemá dno (z důvodu volného styku s půdou a přístupu mikroorganismům, červů a žížal).

Od prodejce MALL
KETER ECO kompostér 470L
230x

KETER ECO kompostér 470L

999 Kč
880 Kč

Rychlejší kompostování je s tímto plastovým kompostérem hračka! Speciální tvar kompostéru umožňuje cirkulaci vzduchu, která urychluje kompostování.

Od prodejce MALL

Kompostéry

Kompostéry uskladní biologický odpad a po pár týdnech vám nabídnou kvalitní hnojivo. Oblíbené jsou velké dřevěné kompostéry o objemu 800 až 1 000 l nebo menší plastové kompostéry, které se snadno obsluhují.

Domácí kompostér do kuchyně

Vermikompostéry jsou přiklopeny víkem a tlení ve vnitřních komorách urychlují kalifornské žížaly. Kompost v domácnosti nijak nezapáchá. Nabízí možnost, jak likvidovat kuchyňský odpad šetrně k životnímu prostředí.

Domácí kompostér na terasu

Vermikompostéry můžete umístit i na terasu, je však vhodné umístit je do stínu. Změny teplot žížalám neprospívají. Na velkou terasu můžete použít i kompostéry plastové s objemem 150 až 200 l.

Kompostéry KETER

Oblíbenou značkou kompostérů je KETER. Naleznete kompostéry elegantního, moderního vzhledu se snadnou obsluhou. Vybrat můžete kompostéry menšího objemu okolo 300 l až po kompostéry pro velkou zahradu o objemu 650 l.