Lyžařské boty jsou nedílnou součástí lyžařské výbavy. Jejich konstrukce musí odpovídat vašim zkušenostem na sněhu a typu lyží, na kterých jezdíte. Vyberte si perfektně padnoucí lyžáky pro děti i dospělé, se kterými si na svahu užijete spoustu zábavy! 

Zobrazit více

Co je stěžejní při výběru lyžařských bot? 

  • Zkušenosti lyžaře – jste začátečník, pokročilý nebo závodní jezdec? Od toho se bude odvíjet konstrukce i tuhost (flexe) boty. 
  • Velikost chodidla – při výběru je třeba zohlednit přesnou délku, šířku chodidla i výšku nártu tak, aby byly lyžáky pohodlné po celý den. 
  • Lyžařské boty vybírejte s ohledem na terén, ve kterém budete nejčastěji jezdit – dáváte přednost upraveným sjezdovkám nebo hlubokému sněhu?

INFO:

Lyžařské boty by měly korespondovat s typem lyží – lyžařskou úrovní a určením terénu.


Jak vybrat lyžáky?

Tuhost (flexe) lyžařských bot/ Flex index

Lyžáky můžeme dělit do 3 základních kategorií, dle toho, pro jakou lyžařskou úroveň jsou určeny. Jednotlivé druhy lyžařských bot se liší konstrukcí, polstrováním i indexem flexe, který udává tuhost skeletu. 

  • Rekreační lyžařské boty kladou velký důraz na komfort – jsou měkké, s pohodlnou a výrazně polstrovanou vnitřní botičkou. Skelet dosahuje nejnižší tuhosti s hodnotou 60 – 80. Boty mají širší konstrukci pro pohodlnou jízdu po celý den. 
  • Lyžařské boty pro sportovní lyžaře nabízí optimální vyvážení mezi přenosem síly a komfortem při jízdě. Index flexe se u těchto modelů pohybuje mezi 80 – 150, mají také užší konstrukci pro přesnější ovladatelnost lyží.  
  • Závodní lyžařské boty – u těchto modelů je kladen maximální důraz na výkon, který je vykoupen nižším komfortem při jízdě. Tyto lyžařské boty jsou nejtvrdší, dosahují flexe 150 – 170, a jsou velmi úzké pro rychlé a přesné ovládání lyží.  

→ Přehledová tabulka flex indexu u lyžařských bot a jejich využití:

Flex index Využití lyžařských bot*
40 – 60 Pro děti a nenáročné rekreační lyžaře s vysokými nároky na komfort.
60 – 80 Ideální pro běžné rekreační lyžaře s nižší hmotností – ženy.
80 – 100 Pro rekreační lyžaře s vyšší hmotností – muže.
100 – 120 Vhodné pro sportovní lyžaře.
130 - 150 Určené náročným sportovním lyžařům.
150 – 170 Vhodné pro profesionální závodní lyžaře.

*Tabulka je orientační. 


Jak vybrat správnou velikost lyžáků?

Pro pohodlnou a efektivní jízdu na lyžích je výběr správné velikosti lyžáků naprosto zásadní – hlavní roli zde hraje délka a šířka chodidla. Pozor, nevybírejte lyžáky větší, než je vaše běžná velikost – po sešlápnutí vnitřní botičky by vám v nich mohla noha nepříjemně klouzat. 


Jak správně změřit chodidlo? 

Délku a šířku chodidla měřte raději večer, kdy je noha po celodenní námaze mírně nateklá. Vezměte si čistý papír ve formátu alespoň A4 a postavte se na něj chodidlem, které je třeba rovnoměrně zatížit vlastní vahou. Poté vy, nebo asistent zakreslete místa špičky nejdelšího prstu a paty. Kolmým spojením těchto bodů získáte „mondopoint“ neboli délku chodidla v nejdelším místě. Na základě této hodnoty pak vyberte odpovídající velikost lyžáků dle tabulky konkrétního výrobce. 

→ Stejným způsobem změřte šířku chodidla a to v místě, kde je chodidlo nejširší. Při výběru lyžáků zohledněte také výšku nártu. 


Čím se liší dětské, dámské a pánské boty na lyže? 

Dámské a pánské lyžařské boty se liší tvarováním, které vychází z odlišné anatomie u žen a mužů – především v oblasti lýtka. Dámské lyžařské boty mají také obvykle silnější izolační vrstvu z důvodu horší tělesné odolnosti vůči mrazům. Dětské lyžařské boty kladou maximální důraz na pohodlí a správnou fixaci nohy, jsou také nadstandardně zatepleny. 


Zohledněte u lyžáků také počet přezek 

U lyžařských bot se můžete setkat s 1 – 4 přezkami. 1 – 2 přezky najdete u většiny dětských lyžáků, z důvodů menších rozměrů boty a nižším nárokům na fixaci drobné nohy. Lyžařské boty pro dospělé mohou mít 3 nebo 4 přezky, přičemž klíčové je jejich správné rozmístění tak, aby chodidlo perfektně fixovaly. 


TIP!

Abyste si lyžařské boty při transportu nepoškodili, pořiďte si na ně speciální vaky.


Tipy na nákup!

→ Lyžařské boty pro sportovně-rekreační lyžaře pořídíte u Dalbello

→ Výrobou závodních lyžařských bot se zabývá společnost Head.

→ Kvalitní lyžáky s dlouhou životností najdete u společnosti Salomon.


Nejčastěji kladené otázky při výběru lyžařských bot


1️⃣ Jak vybrat lyžařské boty?

Lyžařské boty byste měli vybírat s ohledem na vaše lyžařské zkušenosti, terén, ve kterém nejčastěji jezdíte, a velikosti i tvaru chodidla. Od toho se odvíjí tuhost boty (tzv. flex index) i její konstrukční provedení.

2️⃣ Jak vybrat lyžáky pro děti?

Lyžáky pro děti vybírejte s ohledem na věk dítěte – nejmenším dětem pořiďte měkké lyžáky s nižším komínem (s 1 – 2 přezkami), těm starším můžete zakoupit tužší boty s vyšším kotníkem (se 3 – 4 přezkami). Zásadní je volba správné velikost – vyvarujte se koupi příliš velkých bot, ve kterých by dětem mohlo chodidlo „plavat“, což by komplikovalo osvojení správné lyžařské techniky. Max. nadměrek by neměl být větší, než 1 cm.

3️⃣ Jak vybrat velikost lyžařské boty?

Pro výběr správné velikost lyžařských bot je třeba znát rozměry chodidla – a to především jeho délku v mm (od paty po nejdelší prst – tvz. Mondo Point) a šířku (v oblasti nártu). Boty je ideální vyzkoušet, pokud však tuto možnost nemáte, zvolte odpovídající velikost dle velikostních tabulek výrobce. Pozor – nepořizujte si lyžařské boty o číslo větší – po slehnutí vnitřní botičky by vám v nich mohla noha nepříjemně prokluzovat.

Buďte
a nakupujte s dopravou ZDARMA
0
měsíčně
Upřesnit parametry
Atomic Hawx Magna PRO GW Tecnica Charged Commit TR3 3023703 EUR 45,5
Atomic Hawx Magna PRO GW

Pánské pohodlné lyžáky s širší botičkou vhodné pro středně zkušené lyžaře.  MP 310–315 šířka 102mm hliníkové přezky ALU 6000-Series 40mm Strap pásek na suchý zip Memory fit – je dalším krokem v boot fittingu. Skelet i vnitřní botička lze upravit na míru během pár minut. 3M™ THINSULATE™ - zateple…

můžete mít 25.4. - 29.4.

Elan Amphibio GTX + EL 10,0 21/22 Tecnica Charged Commit TR3 3023703 EUR 45,5
Elan Amphibio GTX + EL 10,0 21/22

Elan Amphibio GTX jsou pánské univerzálky vhodné pro pokročilé až sportovní lyžaře. Jedna z nejlepších voleb pokud hledáte všestrannou lyži na celodenní ježdění po sjezdovkách. Funguje skvěle ráno i odpoledne. Technologicky vychází z top modelu Amphibio 18, ale jsou o něco měkčí a tak je v poho…

můžete mít 25.4. - 29.4.

Tecnica Charged Commit TR3 3023703 EUR 45,5 Tecnica Charged Commit TR3 3023703 EUR 45,5
Tecnica Charged Commit TR3 3023703 EUR 45,5

Lehký, maximálně prodyšný svršek ze síťoviny s texturovanými překryvy. Dvojitá, externí výztuž paty pro lepší uzamčení chodidla ve správné pozici a stabilitu. Kožené panely ve střední části boty zajišťují komfortní podporu. Polstrovaná stélka se přizpůsobí tvému chodidlu, eliminuje skluz a poskyt…

Produkt se již neprodává

Tecnica Charged Bandit TR 2 3024186 EUR 45,5 Lyžáky Roces IDEA UP bílo-červeno-černé EUR vel. 30-35
Tecnica Charged Bandit TR 2 3024186 EUR 45,5

Pánská běžecká obuv s odolnou podeševí s hrubým vzorkem pro maximální trakci na jakémkoliv terénu. Podrážka z odolné gumy proti oděru. Mezipodešev z Charged Cushioning pěny pro vysoký tlumící efekt a prodyšný svršek boty přináší běžcům vysoký pocit pohodlí.

Produkt se již neprodává

Head Vector 130S RS MP 280 Lyžáky Roces IDEA UP bílo-červeno-černé EUR vel. 30-35
Head Vector 130S RS MP 280

Lyžařské boty Head VECTOR 130S RS je sportovní řada  určená pro experty, trenéry a sportovní jezdce. Model je vybaven dvěma double přezkami pro snazší sepnutí, vnitřní botička umožňuje dodatečnou úpravu obuvi Liquid Fitem (parafín v hustotě pasty vyplňuje hluché prostory v oblasti kotníků).

můžete mít 25.4. - 29.4.

Lyžáky Roces IDEA UP bílo-červeno-černé EUR vel. 30-35 Lyžáky Roces IDEA UP bílo-červeno-černé EUR vel. 30-35
Lyžáky Roces IDEA UP bílo-červeno-černé EUR vel. 30-35

Roces Idea 6v1 jsou první lyžařské boty Italského výrobce, které rostou s dětmi. Pomocí patentované technologie 6v1 je možné nastavit velikost boty v obou směrech.

můžete mít 22.4. - 23.4.

Lyžáky Roces IDEA UP bílo-modré (teal) EUR vel. 30-35 Lyžáky Roces IDEA UP bílo-modré (teal) EUR vel. 30-35
Lyžáky Roces IDEA UP bílo-modré (teal) EUR vel. 30-35

Roces Idea 6v1 jsou první lyžařské boty Italského výrobce, které rostou s dětmi. Pomocí patentované technologie 6v1 je možné nastavit velikost boty v obou směrech.

můžete mít 22.4. - 23.4.

Atomic Hawx Magna PRO W GW Lyžáky Roces IDEA UP bílo-modré (teal) EUR vel. 30-35
Atomic Hawx Magna PRO W GW

Dámské pohodlné lyžáky s širší botičkou vhodné pro středně zkušené lyžařky.   šířka 102mm hliníkové přezky ALU 6000-Series 40mm Strap pásek na suchý zip Memory fit – je dalším krokem v boot fittingu. Skelet i vnitřní botička lze upravit na míru během pár minut. 3M™ THINSULATE™ - zateplení udrží …

můžete mít 25.4. - 29.4.

Atomic Hawx Prime PRO 100 GW Lyžáky Roces IDEA UP bílo-modré (teal) EUR vel. 30-35
Atomic Hawx Prime PRO 100 GW

Pánské allmountain lyžáky pro sportovně založené lyžaře.   šířka v nártu 100 mm Sole Flex: velmi pružná část skeletu v oblasti klenby pro přirozenou pružnost a tím i lepší pocit při lyžování tepelně tvarovatelný skelet Memory Fit: skelet boty po speciálním natvarování tak přesně padne na Vaši no…

můžete mít 25.4. - 29.4.

Atomic Hawx Prime PRO 95 W GW Atomic Redster J2 + vázání C5 GW
Atomic Hawx Prime PRO 95 W GW

Dámské lyžáky pro pokročilé sportovně založené lyžařky.   šířka v nártu 100 mm  Sole Flex: velmi pružná část skeletu v oblasti klenby pro přirozenou pružnost a tím i lepší pocit při lyžování Cuff alignment - nastavení osy komína tepelně tvarovatelný skelet Memory Fit: skelet boty po speciálním…

můžete mít 25.4. - 29.4.

Atomic Livefit 70 W Atomic Redster J2 + vázání C5 GW
Atomic Livefit 70 W

Dámské velmi lehké lyžáky Atomic Livefit 70 W pro rekreační lyžařky preferující pohodlí a komfort.

 

Popis a vlastnosti:

-šířka v nártu 102 mm

- LiveFit Performance Technologie: měkká zóna na vnější ipřední části skeletu pro přizpůsobení na šířku chodidla

– skelet i manžeta z Polyethyle…

můžete mít 25.4. - 29.4.

Atomic Redster J2 + vázání C5 GW Atomic Redster J2 + vázání C5 GW
Atomic Redster J2 + vázání C5 GW

Dětské sjezdové lyže ATOMIC Redster J2 jsou určeny pro nejmenší lyžaře. Lyže disponují Race Rockerem a strukturovanou povrchovou úpravou, která zvyšuje odolnost a prodlužuje životnost lyží. Díky boční stěně Dura Cap a konstrukci Densolite Core nabízí skvělou přilnavost hran, stabilitu a tlumení v…

můžete mít 25.4. - 29.4.

Mohlo by vás dále zajímat

Nabídku nejlevnějších produktů seřazených podle ceny naleznete v kategorii levné Lyžařské boty.
Nabídku našich zlevněných produktů naleznete v kategorii Lyžařské boty výprodej.
Produkty v akci naleznete v kategorii Lyžařské boty akce.

Nejčastěji kladené otázky při výběru lyžařských bot

Kolik přezek mají mít lyžařské boty?

U lyžáků pro dospělé se vyskytují nejčastěji 3 nebo 4 přezky. Lyžařské boty se čtyřmi přezkami patří k nejrozšířenějším, v poslední době však na trhu začaly vynikat třípřezkové lyžařské boty. Díky nové technologii upnutí lépe tlačí na patu nohy a zabraňují nepříjemnému nadzvedávání během jízdy.

K čemu slouží tepelná úprava skeletů?

Pokud chcete, aby vám lyžařské body padly na míru, můžete využít moderní technologie, díky které lze skelet tepelně upravit tak, aby se dokonale přizpůsobil vaší noze. Boty je možné taky přibrousit nebo mírně natáhnout tak, aby vás nikde netlačily.

Jak vybrat dětské lyžařské boty?

U dětí je stejně jako u dospělých zásadní správná velikost boty. Nevyplatí se vybírat boty příliš velké s tím, že do nich dítě v příští sezoně doroste. Stélka dětské lyžáky by měla být max. o 1 cm delší, než je dětské chodidlo.