Mikroskop neboli drobnohled vám umožní zkoumat i ty nejmenší detaily. Existují profesionální, hobby mikroskopy, školní drobnohledy nebo mikroskopy pro děti, které chtějí poznat svět z jiné perspektivy.

Zobrazit více

Co je mikroskop a jak funguje?

Mikroskop je optický přístroj, díky kterému lze sledovat detaily nejrůznějších objektů ve zvětšeném měřítku. Optický mikroskop funguje na principu zvětšení zorného úhlu prostřednictvím zrcadel nebo čoček a osvětlení.

Info:

Na trhu jsou k dostání také kapesní monokulární dalekohledy, které jsou vhodné pro turistiku nebo při sportu.

Jak vybrat mikroskop?

Při výběru mikroskopu rozhodují tyto parametry: druh ostření, typ hlavice a max. zvětšení.

Způsob ostření u mikroskopu

 • Stereoskopické mikroskopy – s jejich pomocí vidíme obraz trojrozměrně
 • Prosvětlovací mikroskopy – slouží k pozorování tenkých objektů za pomoci vody, sklíčka a podsvícení

Tabulka typu mikroskopu a běžného druhu osvětlení:

Typ mikroskopu Druh osvětlení
Dětský mikroskop Žárovka nebo halogen
Školní nebo profesionální mikroskop LED diody

*Tabulka je orientační.

Druh hlavice mikroskopu

 • Monokulární hlavice – objekty pozorujeme jedním okem
 • Binokulární hlavice – objekty lze pozorovat oběma očima
 • Trinokulární hlavice – mikroskop má tři tubusy (pro oči a pro připojení chytrého telefonu)
TIP:

Pokud si vystačíte s nižšími hodnotami zvětšení, jsou pro pozorování v přírodě ideální lupy s max. zvětšením 1,5 – 60× dle konkrétního typu.

Max. zvětšení mikroskopu

Míra zvětšení závisí na druhu mikroskopu.

Druh mikroskopu Optimální zvětšení
Prosvětlovací mikroskop 400 – 800×
Stereoskopický mikroskop 10 – 40×

*Údaje v tabulce jsou pouze orientační .

Mikroskop pro děti

 • Dětský mikroskop je z plastu nebo kovu (odolnější). Obvykle ho najdete k dostání v sadách s bohatým příslušenstvím a vzorky ke zkoumání. Mikroskopy rozvíjí u dětí vědecké myšlení i poznatky a učí je pečlivosti.

Školní mikroskop

 • Školní mikroskop je obvykle výkonnější (se zvětšením min. 800×) a je vybavený křížovým stolkem, díky kterému se zkoumané předměty lépe fixují. Školní mikroskop lze obvykle napájet ze sítě i na baterie, a tak je možné vyrazit s ním i do terénu.

Profi vs. hobby mikroskop

 • Hobby mikroskop má obvykle jen základní funkce a omezené schopnosti. Hlavice je častěji monokulární (na jedno oko) a mikroskop má nižší maximální zvětšení, horší ostření a halogenové osvětlení.
 • Profesionální mikroskop má přesnější ostření, řadu doprovodných funkcí a je pro něj zajišťován profesionální servis v případě poruchy či v rámci pravidelné údržby. Do této kategorie spadají např. laboratorní mikroskopy nebo polarizační mikroskopy aj.
Info:

Děti milují hračky na pokusy a experimenty! Malým vědcům můžete domů pořídit dětskou laboratoř.

Levenhuk LabZZ M101 Moonstone
124x

Levenhuk LabZZ M101

1 090 Kč

Další nabídka za 794 Kč

Dětský mikroskop s až 640× zvětšením a vestavěným spodním LED osvětlením. Součástí je i experimentální sada pro první pokusy s pozorováním dějů v mikrosvětě.

Od prodejce MALL
Celestron mikroskop KIT, 28 dílů v jednom kufru (44120)
67x

Celestron mikroskop KIT, 28 dílů v jednom kufru (44120)

1 490 Kč
Doprava zdarma

Další nabídka za 917 Kč

Mikroskop v sadě pro jeho plné využití, objevování a poznávání světa, který nemůžeme vidět pouhým okem. Zvětšení snímané části až 1200×. Včetně příslušenství – 28 ks

Od prodejce MALL
Levenhuk LabZZ M1
7x

Levenhuk LabZZ M1

429 Kč
Poslední kus za tuto cenu!

Dětský mikroskop s až 300× zvětšením a vestavěným spodním LED osvětlením. Součástí je i experimentální sada pro první pokusy s pozorováním mikrosvěta.

Od prodejce MALL
Levenhuk DTX 500 Mobi
2x

Levenhuk DTX 500 Mobi

4 990 Kč
Doprava zdarma

Další nabídka za 4 092 Kč

Poslední kus za tuto cenu!

Digitální mikroskop s 20 až 500× zvětšením, 3,5" displejem a připojením k PC pomocí USB portu. Umožňuje pořizovat fotografie a videozáznamy pozorovaných preparátů.

Od prodejce MALL
Levenhuk LabZZ C12
18x

Levenhuk LabZZ C12

229 Kč

Sada hotových živočišných preparátů Levenhuk LabZZ C12 z oboru zoologie vhodné pro pozorování dětem od 3 let věku, stejně jako dospělým. Sada šetří čas s přípravou vlastních vzorků. Preparáty lze použít také pro zkoumání v oboru botaniky nebo entomologie. Vhodné ke zkoumání pod jakýmkoli druhem mikroskopu s nižším osvětlením.

Od prodejce MALL
Levenhuk LabZZ CP24
18x

Levenhuk LabZZ CP24

399 Kč

Sada hotových živočišných a rostlinných preparátů Levenhuk LabZZ CP24 z oboru zoologie a botaniky vhodné pro pozorování dětem od 3 let věku, stejně jako dospělým. Sada šetří čas s přípravou vlastních vzorků. Preparáty lze použít také pro zkoumání v oboru entomologie. Vhodné ke zkoumání pod jakýmkoli druhem mikroskopu s nižším osvětlením.

Od prodejce MALL
Bresser Biolux NV 20×-1280×
16x

Bresser Biolux NV 20×-1280×

3 990 Kč
Doprava zdarma

Šikovný biologický mikroskop se zvětšením až 1280× a zoomem je určený začátečníkům. Bresser Biolux NV 20×-1280× je opatřen HD kamerou s rozlišením až 1280×720 px, takže umožňuje pořizovat záznamy pozorovaných vzorků. Nechybí integrované osvětlení a praktický kufřík na přenášení.

Od prodejce MALL
Levenhuk G100, 100 ks
7x

Levenhuk G100, 100 ks

179 Kč

Krycí sklíčka Levenhuk G100, 100 ksvysoce kvalitního sklavysokým stupněm transparentnosti pro pozorování bez jakéhokoli druhu zkreslení. Tento druh krycích sklíček lze používat s libovolným typem optického mikroskopu. Sklíčka jsou určena k vlastnímu výzkumu a vhodná pro všechny druhy preparátů díky ideální tloušťce 0,13–0,17 mm.

Od prodejce MALL
-19%
Levenhuk Rainbow 2L PLUS Amethyst
4x

Levenhuk Rainbow 2L PLUS Amethyst

2 790 Kč
2 249 Kč
Doprava zdarma

Biologický mikroskop s až 640× zvětšením. Rozsáhlá sada s vzorky a přípravky pro první pokusy s mikroskopem.

Od prodejce MALL
Levenhuk N20 NG
4x

Levenhuk N20 NG

659 Kč
Posledních pár kusů za tuto cenu!

Sada preparátů k pozorování mikroskopem Levenhuk N20 NG využitelných pro obor biologie a fyziologie. Sada obsahuje již kompletní a hotové preparáty, které lze pozorovat pod kterýmkoli mikroskopem. Součástí setu je 20 připravených preparátů, 24 prázdných podložních a 40 krycích sklíček z vysoce průhledného skla. Sada je vhodná pro dospělé i děti.

Od prodejce MALL
Celestron preparační sklíčka v sadě 72ks (44416)

Celestron preparační sklíčka v sadě 72ks (44416)

150 Kč

Sada čistých skleněných preparačních sklíček pro tvorbu mikroskopických preparátů vás zásobí na intenzivní bádání. Celestron preparační sklíčka v sadě 72ks (44416) mají rozměry 25,4 × 76,2 × 1,2 mm a jsou vyrobená ze skla prémiové kvality s broušenými hranami. Sada obsahuje 72 kusů.

Od prodejce MALL
Levenhuk Rainbow 2L PLUS Orange
4x

Levenhuk Rainbow 2L PLUS Orange

2 990 Kč
Doprava zdarma

Biologický mikroskop s až 640× zvětšením. Rozsáhlá sada s vzorky a přípravky pro první pokusy s mikroskopem.

Od prodejce MALL

Mikroskopy

Mikroskopy pro děti i dospělé vyberete pohodlně a levně na Mall.cz. Nabízíme monokulární i binokulární mikroskopy se zvětšením až 1000×.

Digitální mikroskop

 • Digitální mikroskop můžete propojit s počítačem . Obraz z mikroskopu se tak promítá na obrazovku monitoru a lze s ním dále pracovat. Obvykle se s digitálním mikroskopem setkáte u vybavenějších hobby modelů, některých školních typů či profesionálních přístrojů.

Konfokální mikroskop

 • Konfokální mikroskop má oproti klasickému optickému mikroskopu vyšší rozlišovací schopnosti. Pracuje za pomoci laserového paprsku. Díky těmto lepším schopnostem je vhodný zejména na studium povrchových vlastností materiálů, jejich tvrdosti a ke studiu prostorových struktur buněk.

Elektronový mikroskop

 • Elektronový mikroskop je vylepšený světelný mikroskop, který využívá elektrony a elektromagnetické čočky. Elektronové mikroskopy mohou mít až 1 000 000× efektivnější zvětšení než klasické světelné mikroskopy.

Mohlo by vás dále zajímat

Nabídku nejlevnějších produktů seřazených podle ceny naleznete v kategorii levné Mikroskopy.
Nabídku našich zlevněných produktů naleznete v kategorii Mikroskopy výprodej.
Produkty v akci naleznete v kategorii Mikroskopy akce.