O společnosti LEGO

Historie značky

Všechno to začalo v roce 1932.

V roce 1932 začal Ole Kirk Kristiansen, dánský tesař a truhlář, vyrábět dřevěné hračky.

Podnik, který založil, později přešel z otce na syna, a dnes vlastní společnost LEGO Group vnuk zakladatele, Kjeld Kirk Kristiansen, a jeho děti.

Godtfred Kirk Christiansen, syn Ole Kirka Kristiansena, učinil v roce 1958 rozhodnutí, které se později ukázalo jako nesmírně moudré. 28. ledna 1958, přesně ve 13:58, podal patentovou přihlášku pro kostičku LEGO®, která se stala – doslova – základním kamenem hračkářské pohádky. Na počátku nového milénia byla kostka LEGO prohlášena „Hračkou století“ – nejprve časopisem Fortune a později hračkářským sdružením British Association of Toy Retailers.

Byl to sám zakladatel Ole Kirk Kristiansen, kdo v roce 1934 vymyslel název LEGO. Vzal první dvě písmena dánských slov LEG GODT, která znamenají „dobře si hrát“, a spojil je – vůbec přitom nevěděl, že jeden z významů tohoto slova v latině je „dávám dohromady“. Až do dnešního dne je slovo „LEGO“ jak názvem, tak základním konceptem celé společnosti. Hraní je při rozvoji dětí zásadním prvkem a stimuluje představivost, nové nápady a tvořivost.

Smyslem produktů společnosti je „inspirace a rozvoj pro stavitele zítřka“ a všechny produkty jsou založeny na základní filozofii učení a rozvoje hrou. Filozofie společnosti LEGO říká, že „kvalitní hra“ obohacuje život dítěte a vytváří základy pro pozdější dospělý život.

V souladu s vlastním heslem „pouze to nejlepší je dost dobré“ společnost LEGO Group už od roku 1932 vyzdvihuje důležitost vysoké kvality. Právě díky tomuto přístupu se zákazníci k výrobkům LEGO stále znovu vrací. Systém LEGO zároveň zaručuje, že tisíce stavebních prvků lze jednoduše kombinovat na nespočet způsobů a právě tak jednoduše zase rozložit. Čím více kostiček LEGO máte, tím větší rozlet můžete dopřát své kreativitě; kostička LEGO vám přinese hodiny strávené hrou, které jinde nenajdete.

Lego panáček

Svět dětských her se neustále mění a oddělení vývoje produktů společnosti proto neustále systematicky pracuje na rozvíjení herních témat a produktových řad – zdrojem informací jsou průzkumy mezi dětmi a rodiči zaměřené například na herní zvyky, rodinné vzorce a podmínky bydlení. Kombinace strukturovaných systémů, logiky a neomezené tvořivosti navíc podporuje děti, aby se učily hrou, a to ve zcela jedinečném LEGO stylu. V době, kdy rostou nároky na vzdělávání dětí a jejich schopnost řešit složité problémy, je systém LEGO jako stvořený pro děti zítřka a bývá často uváděn mnoha předními organizacemi a osobnostmi jako mimořádně kreativní herní materiál, který je vhodné používat při výuce ve vzdělávacích zařízeních a školách po celém světě.

Dítě budoucnosti bude mít spoustu věcí na hraní. Spotřební elektronika je tradičním hračkám tvrdým soupeřem. Společnost LEGO Group ale nepochybuje, že kostička LEGO bude pro děti všech věkových kategorií i nadále důležitá. Pro jejich svět představivosti a naprostého zaujetí. Složit dvě kostičky LEGO k sobě je intuitivní a poskytuje to spontánní potěšení z tvoření, které lze doplnit – ale nikdy nahradit – virtuálním zážitkem.

Nápad a výroba

Vývoj konceptů a produktů se odehrává především v sídle společnosti v dánském městě Billund, společnost leGo Group má ale také pobočky v Mnichově, los Angeles a tokiu, kde sleduje nejnovější trendy. Kreativní jádro tvoří 164 designérů zastupujících 22 různých národností. Většina z nich získala vzdělání na designérských, uměleckých nebo architektonických školách v různých částech světa. Společnost leGo Group nicméně formálně nevyžaduje, aby její designéři měli podobné vzdělání; výběr je založen na skutečné práci a osobních pohovorech.

Kostky leGo® se vyrábí ve vlastních továrnách společnosti v Dánsku, Maďarsku, české republice a Mexiku. tyto lokality byly vybrány s ohledem na blízkost nejdůležitějším trhům společnosti leGo Group v evropě a Severní Americe. některé prvky a hotové produkty zajišťují také externí dodavatelé. V roce 2012 bylo vyrobeno více než 45 miliard prvků, což odpovídá přibližně 87 000 prvků za minutu – to je 1 450 prvků každou vteřinu. V sortimentu značky leGo existuje asi 3 200 různých prvků v 58 různých barvách. Každý prvek může být prodáván v pestré paletě různých barev a vzorů, čímž se celkový počet aktivních kombinací dostává zhruba k 9 000.

Jak se vyrábí kostičky LEGO®

Během lisovacího procesu se plast zahřeje na 230 až 310 °C, dokud konzistencí nepřipomíná těsto. potom se vstříkne do forem pod tlakem 25 až 150 tun, podle toho, který prvek se právě vyrábí. Zchlazení a vysunutí hotových prvků trvá v průměru pět až deset vteřin. Formy používané ve výrobě jsou přesné na pět my (= 0,005 mm) a díky přesnosti lisovacího procesu nesplňuje vysoké normy společnosti na kvalitu pouhých 18 prvků z milionu vyrobených. Všechny prvky leGo® jsou plně kompatibilní, bez ohledu na to, kdy v období od roku 1958 až doposud byly vyrobeny nebo v které továrně.

Lego kostky

Minifigurka

První minifigurka leGo® se objevila na trhu v roce 1978. Od té doby tato drobná žlutá figurka nabírá na síle. Za ta léta byly vyrobeny více než 4 miliardy postaviček – jedná se tedy o nejpočetnější národ na světě! Postava minifigurky se již objevila v mnoha podobách, například rytíře, astronauta, policisty, automobilového závodníka, válečníka Star Wars™, Harryho pottera, Santa Clause, Stevena Spielberga, obsluhy jeřábu, fotbalisty, průzkumníka, zdravotní sestry, basketbalisty, Spidermana, potápěče, lyžaře, hasiče, kostlivce, piráta, bruslaře, indiána či královny.

Když se minifigurka objevila poprvé, bylo rozhodnuto, že její tvář bude mít jedinou barvu: žlutou. A že výraz ve tváři postavičky bude buď šťastný, nebo neutrální. Postavička neměla mít žádné pohlaví, rasu nebo roli: to měla určit dětská představivost a hra. Až při uvedení řady leGo pirates v 80. letech vyvstala potřeba postavičky, která může být zlá nebo dobrá, šťastná nebo mrzutá.

Díky licencovaným produktům jako leGo® Star Wars™ a leGo® Harry potter™ se začala postavička objevovat v konkrétních rolích a s uvedením řady leGo Basketball v roce 2003 přejala i autentické barvy pokožky. V roce 2004 získala postavička leGo ještě širší paletu barev pokožky, když bylo rozhodnuto, že postavičky u licencovaných produktů by měly co nejvíce připomínat původní postavy. Postavičky v řadě leGo Harry potter™ se proto změnily ze žluté na autentičtější barvu pokožky.

Za ta léta byly vyrobeny více než 4 miliardy postaviček – jedná se tedy o nejpočetnější národ na světě!

Velké a malé kroky v historii minifigurky

1978: Jsou uvedeny první postavičky pro témata town, Space a Castle. Na začátku jich bylo sedm.

1978: Dva měsíce po uvedení prvních postaviček se na scéně objevuje první ženská minifigurka: nemocniční sestra.

1989: Minifigurky mění výrazy tváře. Mohou teď být zlé nebo hodné – a dokonce mohou mít i pásku přes oko! některé postavičky jsou vybaveny dřevěnou nohou a hákem.

1997: Minifigurka ožívá. V počítačové hře „panic on leGo® Island“ se poprvé objevuje jako animovaná postava. Uvedení hry předcházelo rozsáhlé experimentování při vývoji pohybů a jazyka postavičky.

1998: S novými postavami ze série Star Wars™ se postavičky poprvé objevují v konkrétních rolích. Zosobnění postavičky je později rozšířeno na řady leGo® Harry potter™, leGo Studios, leGo Basketball a další.

2000: V řadě leGo Football je minifigurka upevněna na pružinu a stává se tak funkčním prvkem. Další vývoj v tomto směru přináší řada leGo Basketball, kde je pružina použita k aktivaci pohybu kloubů postavičky.

2003: Poprvé v historii minifigurky je její žlutá barva tváře nahrazena autentičtější barvou pokožky. V řadě leGo Basketball jsou hráči jak tmavé, tak světlé barvy pokožky, s účesy vytištěnými na hlavu postavy.

2004: Licencované produkty leGo už nemají žluté tváře: mezi jinými i Harry potter získává přirozenější tón pokožky.

2010: Figurky jsou uvedeny jako sběratelské předměty. Každý minifigurka je zabalená v uzavřeném neprůhledném sáčku, takže nikdy nevíte, jakou postavičku dostanete. A můžete si vyměňovat minifigurky s jinými sběrateli, abyste získali úplnou kolekci.

2012: V roce 2012 byl nejvíce vyráběným prvkem leGo kruhový element o rozměru 1x1. Celkem bylo vylisováno 1,47 miliardy těchto kruhových elementů v různých barvách. Pokud bychom počítali i průhlednou verzi elementu, dosáhla by celková produkce čísla 2,4 miliardy.


Zábavná fakta o společnosti LEGO®

 • V roce 2012 bylo v továrně v dánském městě Billund vyrobeno přibližně 22 milionů prvků leGo, což odpovídá přibližně 2,5 milionům prvků za hodinu nebo 42 000 prvků za minutu.
 • V roce 2013 bude v továrně LEGO v Monterrey v Mexiku zabaleno každý týden přibližně 1,5 milionu sad, které budou obsahovat více než 480 milionů prvků leGo.
 • Až bude v roce 2013 uveden do provozu nový automatický zakladačový sklad v továrně leGo v Kladně v české republice, bude mít celkovou kapacitu přibližně 145 km policového prostoru, kam bude možné uskladnit přibližně 360 000 skladovacích krabic s prvky leGo. Automatizované jeřáby v tomto skladu budou moci transportovat přibližně 1 300 krabic za hodinu.
 • Každý den je v továrně LEGO v Maďarsku vylisováno 2,5 milionu prvků leGo® Duplo® – položené do řady za sebou by měřily 42 km.
 • V roce 2012 bylo vyrobeno přibližně 400 milionů minifigurek . pokud byste je poskládali do řady vedle sebe, táhla by se do délky 10 000 km, což je vzdálenost z Billundu v Dánsku do Singapuru v Asii.
 • Produkty LEGO® se prodávají ve více než 130 zemích.
 • Klub LEGO Club má na celém světě přibližně 4,7 milionu členů.
 • Každý člověk na Zemi vlastní v průměru 86 kostiček leGo.
 • Vzhledem k tomu, že v roce 2012 vyrobila 500 milionů pneumatik, je společnost leGo Group jedním z největších výrobců pneumatik na světě.
 • Kdyby se všechny sady LEGO prodané v roce 2012 poskládaly na sebe, vyplnily by plochu fotbalového hřiště (5 000 m2) do výšky 206 m, což odpovídá budově s 62 patry.
 • Každou vteřinu se prodá deset sad leGo. Během vánoční sezóny (49. až 51. týden) se prodá každou vteřinu 34 sad.
 • Pokud by se kostičky LEGO prodané v roce 2012 poskládaly za sebe, obtočily by zeměkouli více než 18krát.
 • Kdybyste postavili komín ze 40 miliard kostiček leGo, dosáhl by až na Měsíc.
 • Při výrobě kostiček LEGO je tolerance u výstupku 2 setiny mm.
 • V průběhu let už bylo vyrobeno 650 miliard prvků leGo.
 • V roce 2012 dosáhla společnost LEGO Group celosvětové produkce více než 45 miliard prvků, což odpovídá přibližně 87 000 prvků za minutu, neboli 1 450 prvkům za sekundu.

915 milionů možných kombinací šesti kostiček LEGO®

Když lidé dříve navštěvovali společnost leGo Group, jedna z věcí, které se dozvěděli, bylo, že existuje 102 981 500 možných způsobů, jak zkombinovat šest stejnobarevných kostiček leGo® s osmi výstupky.

Jednoho dne ale společnost kontaktoval profesor matematiky, který spočítal, že je toto číslo příliš nízké. S pomocí počítačového programu spočítal, že přesné číslo je 915 103 765.

Tato nesrovnalost vznikla tím, že původní metoda výpočtu počítala pouze s možnostmi, jejichž konečným výsledkem byl vždy sloupec o výšce šesti kostiček. Je ale samozřejmě také možné oněch šest kostiček sestavit například do tvaru o výšce tří kostiček.

Na začátku 70. let, kdy byl proveden původní výpočet, byl problém v tom, že nebyl k dispozici počítač, který by tento výpočet dokázal provést. Správný výsledek je tedy 915 milionů možných kombinací.