Dětské postýlky a kolébky

Postýlka nebo kolébka nesporně patří k základnímu vybavení domácnosti s miminkem. Nejdůležitějšími faktory při výběru jsou bezpečnost, praktičnost a pohodlí postýlky. Na co dalšího se zaměřit při výběru vhodné postýlky?

Zobrazit více

Na co se zaměřit při výběru postýlky či kolébky:

 • Materiál, rozměry
 • Variabilita, bezpečnost

Postýlku nebo kolébku?

Kolébka

Jak již název napovídá, v kolébce je možné miminko kolébat. Kolébání ho uklidňuje a napomáhá snazšímu uspání. Většina kolébek je opatřena nebesy, matrací, hrací melodií, kolotoči, kolečky pro snadnou manipulaci a dalšími doplňky. Vyrobeny jsou obvykle z odolného, zdravotně nezávadného plastu, kovu nebo dřeva v kombinaci s textilem.

Výhody a nevýhody kolébky

+ vhodná pro miminka již od narození - menší rozměry, nutné později nahradit postýlkou
+ možnost kolébání - vyšší celkové náklady
+ příjemný a útulný vzhled
+ obvykle netřeba dokupovat další doplňky

Dětská postýlka

Dětská postýlka oproti kolébce nedisponuje možností kolébání. Je stabilní konstrukce, obvykle variabilní. Možnost nastavení polohy a výšky matrace šetří vaše záda při naklánění nad postýlkou. Materiálem je nejčastěji zdravotně nezávadný plast, překližka nebo dřevo.

Výhody a nevýhody postýlky

+ vhodná pro děti do tří let i více - nelze kolébat
+ dítě má výhled - obvykle se musí dokoupit doplňky zvlášť
+ bezpečná
+ variabilní
+ široký výběr designů a doplňků

Materiál a rozměry

 • Dřevěné postýlky – odolné, trvanlivé, použité dřevo nejčastěji tvrdý buk nebo měkčí borovice, opatřeny zdravotně nezávadným nátěrem pro případné okusování dítětem, vyšší cena
 • Postýlky z MDF desek či překližky – velmi rozšířené, opatřeny zdravotně nezávadným nátěrem, nižší hmotnost, méně odolné než dřevěné postýlky, nižší cena
 • Textilní postýlky – vhodné především na cesty, skladné, v kombinaci s kovovou či plastovou konstrukcí, nižší životnost
 • Kovové postýlky – na trhu nejsou již příliš rozšířené ani oblíbené, vyšší hmotnost
 • Kolébky – nejčastěji plastové, kovové nebo dřevěné konstrukce v kombinaci s textilem

→ Nejběžnější rozměry dětských postýlek jsou 120 × 60 cm. V případě, že chcete využívat postýlku déle a máte dostatek prostoru, jsou na trhu také rozměry 140 × 70 cm. Vnější rozměry kolébek jsou přibližně 90 × 70 cm.

TIP!

K dětským postýlkám lze dokoupit řadu dalších praktických doplňků, jako jsou kolečka, moskytiéry, nebo závěsné kolotoče. Neobejdete se také bez kvalitní přikrývky, polštáře a ložního prádla.

Typy postýlek pro děti

Na trhu existují postýlky několika základních typů:

 • Postýlka s polohovacím dnem

- dno lze polohovat nahorů a dolů pro snazší manipulaci s miminkem

 • Postýlka s pevnými bočnicemi

- obvykle nejlevnější typ, dítě se pokládá i zvedá přes pevné bočnice, což je méně praktické a příliš nešetří záda rodičů

 • Postýlka s vyndavacími bočnicemi

- lze ji užívat stejně jako typ s pevnými bočnicemi, výhodou je, že v případě potřeby lze bočnice vyndat (při manipulaci či vyšším věku dítěte)

 • Postýlka se stahovacími bočnicemi

- nejpraktičtější a nejoblíbenější, boky lze stahovat dle potřeby, šetří záda

 • Cestovní postýlky

– praktické, skladné a lehké, vhodné na cesty, obvykle kvalitou plně nenahradí klasické postýlky

→ Nezbytnou součástí každé postýlky je:

 • Rošt – musí být dostatečně odolný, s nosností odpovídající hmotnosti dítěte, obvykle je součástí postýlky, může být i nastavitelný
 • Matrace – zde se obzvláště doporučuje klást důraz na kvalitu, matrace je základem kvalitního spánku dítěte a ovlivňuje správný vývoj páteře, matrace je obvykle součástí postýlky

→ Všechny typy postýlek by měly být především bezpečné, s kvalitními bočnicemi, které dítěti zamezí prostrčit hlavu. Materiál musí být opracován tak, aby nedošlo ke zranění a ošetřen zdravotně nezávadným nátěrem.

Pro daný výběr nebyly nalezeny žádné nabízené výrobky.

Dětské postýlky a kolébky

Máte rozhodnuto, jaký typ kolébky či postýlky je vám nejbližší? Na Mall.cz nabízíme řadu kvalitních a cenově dostupných postýlek a kolébek pro děti!

Líbí se vám praktické dřevěné postýlky? Zaměřte se na značku COSING, Puppolina nebo Candide. Moderní textilní postýlky nabízí SHNUGGLE. Vybírejte také z dalších značek, jako jsou BaBy point, Sun Baby, CAM a mnoho dalších.

^ Zpátky nahoru

Nabídku nejlevnějších produktů seřazených podle ceny naleznete v kategorii levné dětské postýlky a kolébky.