Granát, Turnov - stříbrný přívěsek 6481441

Granát, Turnov - stříbrný přívěsek 6481441

Partnerský prodej - cenu dopravy určuje partner
Originální granátový šperk z družstva umělecké výrovy Granát Turnov. Vyrobeno z porhodiovaného stříbra 925/1000 a osázeno pravým českým granátem. Ke každému šperku krabička a certifikát pravosti. Celý popis
2 090 Kč
Cena je uvedena včetně DPH.
Doprava zdarma

Skladem u partnera 3 kusy

23.9.2021 - 24.9.2021 při doručení na adresu
Možnosti doručení
 

Zboží partnera CeskeGranaty.cz

Prodej zastřešuje MALL.CZ včetně případné reklamace či vrácení zboží.
Partner odesílá zboží v samostatné zásilce.
Partner určuje způsoby a ceny doručení.

Záruka: 24 měsíců (IČ 24 měsíců) Kód: 100038118411

Popis

Český granát

české granátyČeský granát je pyrop, jenž patří do skupiny různě zbarvených křemičitanů, která se nazývá granáty. Do této skupiny patří dále almandin, spessartin, grosulár, andradit a uvarovit. Název granát je odvozen od latinského „granum“ (česky zrno), neboť tyto kameny se často vyskytují v podobě rovnoměrně vyvinutých zrn. Patří mezi minerály, které jsou zařazeny mezi drahokamy. Do skupiny drahokamů se zařazují vzácné kameny které musí mít tvrdost nejméně sedm na Mohsově stupnici tvrdosti. Měkčí kameny by byly zrnky prachu, který je tvořen převážně z křemene tvrdosti 7, brzy poškrábány a tak by ztratily mnoho ze svého vzhledu. Nejznámější a v přírodě nejrozšířenější granát je pyrop a almandin. Oba mají krásnou červenou barvu a hojně se používají ve šperkařství. Proto je v obecných představách spojen granát s červenou barvou, ačkoliv se vyskytuje i v jiných barvách (žluté, oranžové, hnědé, zelené).

Pyrop je nejznámější ze skupiny granátů. Název je odvozen od řeckého slova „pyropos“, což znamená ohnivý. Pro pyropy těžené u nás se vžilo označení český granát. Jeho temná, ohnivě prosvítající barva vynikne po vybroušení. Toto zbarvení vyvolává příměs oxidu chrómu. Dobře odolává kyselinám i louhům.

Český granát se vyskytuje v Českém středohoří, na ploše asi 70 kilometrů čtverečných u obcí Třebenice, Dlažkovice a Podsedice. Naleziště byla i v polabské nížině v okolí Kolína. U nás se granát těží z náplavů, převažují zrnka do 3 mm, zrnka větší než 7 mm jsou vzácné. Jsou tak vzácné, že třídící stroje jsou nastaveny na velikost kamene do 7 milimetrů.

Šperky z českých granátů jsou známy již ze 16. století. Granáty byly vždy v Čechách oblíbeny, například jako ozdoba na spony, knoflíky, hřebeny do vlasů, stuhy i čepce do lidových krojů. V době národního obrození, ve druhé polovině 19. století, se stal modním šperkem. Těžbou a zpracováním českého granátu se v té době živilo přes 10 000 obyvatel. Od roku 1953 se broušením a zpracováváním granátu zabývá družstvo Granát v Turnově. Převážná část suroviny se brousí na brusných strojích. Tvary výbrusů jsou převážně kulaté. Granátové šperky mají zcela typický charakter. Uplatňuje se pravidlo, že krása českého granátu nejvíce vynikne, je-li kámen součástí více granátů. Volí se proto husté osazení kameny, kdy kov tvoří jen podpůrnou konstrukci. Jako středový kámen je pak většinou použit almandin. který má stejnou barvu. To je dáno právě malou velikostí českých granátů.

Zlacené a rhodiované stříbro

Stříbrné granátové šperky, které prodáváme, jsou vždy povrchově upraveny. Tato úprava zabraňuje nežádoucí oxidaci stříbra – jeho černání. Dále také zlepšuje vzhled šperku, zvyšuje jeho lesk a snižuje otěr. Jedná se o úpravu zlacením a rhodiováním.

Šperky s českým granátem byly tradičně zlaceny. Zlacení stříbrných šperků je provedeno galvanickým pokovením. Jako pokovovací materiál je použito zlato. Stříbrný šperk tím získá žlutou barvu zlata. Je více odolný proti oxidaci. Ne však tolik, jako při použití rhodia. Protože se jedná pouze o povrchovou úpravu, časem může dojít k setření této vrstvy. I když družstvo Granát Turnov zlatí silnou vrstvou, jedná se o nezadržitelný proces. Hodně však záleží na tom, o jaký šperk se jedná. Nejdříve dojde k ztrátě zlaté vrstvy u prstenů. To může být už i za několik let. Naopak u náušnic nebo náhrdelníku je tato doba delší, třeba i několik desetiletí. V každém případě však lze šperk znovu pozlatit.

Nověji se granátové šperky pokrývají rhodiem. I zde se jedná o galvanické pokovení. Rhodiu je vzácný kov bílé barvy. Šperk tím získá výrazně kovový bílý lesk. Rhodium je navíc tvrdý a nealergenní prvek. To má za následek, že k setření povrchové úpravy dojde později než u šperků zlacených. Navíc takto upravený šperk je vhodný pro lidi, kteří mají alergickou reakci na stříbro nebo zlato. A pokud nedojde k setření rhodia, nedochází ani k černání šperků.

Zlato i rhodium použité při povrchové úpravě stříbra zvyšuje estetickou hodnotu šperku. U zlacení se jedná o tradiční metodu používanou při výrobě granátových šperků již mnoho desítek let. Rhodiovaný šperk tím získává zase velice moderní vzhled. Navíc, jak žlutá, tak bílá barva krasně ladí s tmavě rudou barvou českých granátů.

Puncovní značky

Puncovní značky

Video

video šperku