Rady a tipy, jak správně pečovat o psí zuby

Stejně jako nás, i naše psí mazlíčky může bolest zubů pořádně potrápit – především s narůstajícím věkem přibývá plak, záněty dásní a další komplikace. Zuby jsou pro psy nezbytné pro přijímání potravy, hraní a také pro komunikaci s dalšími psy i lidmi. U dnešních psů mohou být problémy způsobeny nevhodnou potravou i genetikou, kdy vlivem křížení ras ztratil psí chrup funkci samočištění – proto je velice důležitá prevence. V našem článku vám prozradíme, jak nepříjemným komplikacím psího chrupu účinně předcházet, i jak řešit již vzniklé problémy.

Jak poznat, že psa bolí zuby

Jelikož naši psí kamarádi nám o bolesti jednoduše říct nemohou, je třeba pozorně sledovat jejich chování. Dle jakých příznaků poznáte, že psa trápí bolest zubů nebo dásní?

  • Vycházející zápach z tlamy prozradí, že něco není v pořádku.
  • Sledujte, zda nedochází ke krvácení dásní např. během krmení nebo při hře.
  • Při krmení je vidět, že kousání psovi dělá problémy, či způsobuje bolest.
  • Pes nemá chuť k jídlu, je podrážděný a bez nálady.
Rady a tipy, jak správně pečovat o psí zuby
Rady a tipy, jak správně pečovat o psí zuby

Zuby pravidelně kontrolujte již od štěněcího věku

Protože je vždy lepší problémům předcházet, dbejte na prevenci od chvíle, kdy si psího parťáka přinesete domů. Již při přezubování mléčných zubů a tvorbě dospělého chrupu psa, což bývá v závislosti na rase psa mezi 5. – 8. měsícem života, může veterinář odhalit možné komplikace do budoucna. Myslete proto, během pravidelné návštěvy veteriny, také na kontrolu zubů.

Zuby kontrolujte pejskovi i doma. Naučte jej, že šetrné otevírání tlamy a kontrola zubů je normální věc, při které se nemusí zneklidňovat. Za spolupráci psa nezapomeňte odměnit zdravým pamlskem!

Na stav psího chrupu má základní vliv strava

Účinně předcházet komplikacím psího chrupu můžete vhodně zvolenou stravou. Psi naštěstí příliš netrpí na zubní kazy, plak a zubní kámen je však častým problémem, který může později vést k dalším zdravotním komplikacím. Jaké suroviny jsou psím zubům prospěšné, a které naopak mohou uškodit?

  •  Čerstvé maso (barf strava)
  •  Velké kosti a klouby (pouze syrové, nikdy ne vařené!)
  •  měkké pamlsky
  •  piškoty s obsahem cukru

Zatímco šlachovité maso, které pes trhá, pomáhá odstranit zubní plak a usazeniny, měkké pamlsky zůstávají v dutinách zubů a hrozí tak šíření bakterií. Pokud psa krmíte především granulemi, buďte s podáváním čerstvého masa a okusem kostí velmi opatrní, náhlá změnu mu nemusí udělat dobře na zažívání. Vždy je lepší se proto poradit s veterinářem, jakým způsobem nové suroviny do jídelníčku zařadit.

I psům byste měli čistit zuby

Jak už jsme zmínili, vlivem genetického šlechtění nových ras a změnou jídelníčku ztratil chrup mnoha psích plemen funkci samočištění. Z toho důvodu zůstává péče o psí zuby na nás. Existuje však hned několik způsobů, jak o psí chrup pravidelně pečovat.

Vezměte si na pomoc zubní kartáček pro psy

Na trhu je k dostání řada psích kartáčků nejrůznějších tvarů, některé připomínají běžné kartáčky pro lidi, jiné můžete navléct na prsty a zuby psa pohodlně vyčistit. Této péči byste se měli věnovat alespoň 2× týdně – efektivně tak odstraníte zubní plak, který zabrání vzniku zubního kamene a zánětu dásní.

POZOR! Nikdy nepoužívejte zubní pastu pro lidi – pro psy je svým složením nevhodná. Nezapomeňte proto pořídit zubní pastu pro psy s lákavou příchutí, která mazlíčka motivuje k tomu, aby při čištění spolupracoval.

Vyzkoušejte dentální hračky, které pečují o chrup, a navíc psa zabaví

Pokud pes čištění zubů kartáčkem nemá zrovna v oblibě, a vy máte problém s udržením pravidelnosti, můžete čištění chrupu vyřešit pořízením dentální hračky. Vybírat lze z bohaté nabídky speciálně tvarovaných gumových hraček s nejrůznějšími výstupky a členěním, díky kterým si pes při okusování zároveň čistí chrup – účinně odstraňují zubní plak a masírují dásně.

Nabídněte mu dentální pamlsky pro psy

Dalším způsobem, jak přirozeně a pravidelně pečovat o psí chrup, je podávání dentálních pamlsků. Ty jsou navíc drtivou většinou psů vřele vítány. Tyto psí pamlsky jsou podobně jako hračky tvarovány tak, aby psovi během okusování odstraňovaly ze zubů plak. Při jejich výběru dbejte především na kvalitní složení – vyhněte se obilovinám, a naopak upřednostněte prospěšné látky, jako je například kyselina hyaluronová, která zklidňuje podrážděné dásně.

Prevence nestačila? Je čas na návštěvu veteriny!

Pokud ani pravidelná péče nestačí, a u psa se objeví problémy se zuby nebo dásněmi, na nic nečekejte a navštivte veterináře! To samé platí u starších psů, kteří se přes veškerou snahu mohou vlivem vysokého věku potýkat se zubním kamenem, záněty dásní a dalšími komplikacemi, které mu znepříjemňují každodenní život. Veterinář po odborné prohlídce rozhodne, zda je čas na čištění zubů ultrazvukem nebo dentální hygienu pod narkózou.

TIP! Stejně jako o zuby byste měli pravidelně pečovat také o psí srst a drápky!

Další zajímavé články

Jak pečovat o stárnoucí pejsky

Naši psí kamarádi stárnou několikanásobně rychleji než my. Proto se dříve nebo později musíte připravit na život se psím seniorem... celý článek

Jak vybrat granule pro psa

Pokud chcete, aby byl váš pes zdravý a dobře prospíval, je volba kvalitních granulí naprosto zásadní. ... celý článek

Jak naučit psa poslouchat? Buďte důslední a trpěliví

Přivedli jste si domů štěňátko nebo staršího pejska z útulku a nevíte, jak začít s výcvikem? Nemusíte hned na cvičák... celý článek