Beta glukan

Beta glukan je unikátní přírodní polysacharid, schopný podporovat obranné reakce organizmu proti virům, bakteriálním a parazitárním chorobám.

První zprávy o biologických účincích polysacharidů jsou více než 60 let staré, nicméně první bližší znalosti pocházejí až ze šedesátých let, kdy se výzkumu věnovala především skupina vědců z New Orleansu. Glukany byly původně identifikovány jako součást zymozanu (což je hrubý extrakt buněčných stěn kvasinek), která je zodpovědná za aktivaci imunitního systému. Teprve později se přišlo na to, že právě glukan je zodpovědný za příznivé účinky na lidský organizmus. Za posledních dvacet let patří glukany mezi nejvíce studované imunomodulátory.

Více než padesát let výzkumu a tisíce studií prováděných mimo jiné na universitách v Harvardu, Bayloru, Tulane a Kentucky prokázaly, že denní konzumace beta glukanu optimálně stimuluje buňky imunitního systému a výsledkem je obranný systém vyladěný na nejvyšší výkon.

Imunostimulační účinky glukanů jsou jedním z nejobecnějších biologických účinků v celé živočišné říši a dosud nebyl nalezen biologický druh, u kterého by glukan nefungoval, což dále podtrhuje všeobecně prospěšné funkce beta glukanů. Žádný dosud testovaný biologický druh navíc neprojevil po aplikaci glukanu nějaké dlouhodobé škodlivé reakce.