Tlakové hrnce se vrací na scénu

Praha, 19. ledna 2012

Pro spoustu lidí je vaření v tlakovém hrnci alias papiňáku jen hluboko zasunutou vzpomínkou plnou divoce unikající páry. Přitom se tato kuchyňská vychytávka znovu vrací na scénu, paradoxně ve stejnou dobu, kdy na popularitě nabírají tzv. pomalé hrnce.

Zatímco pomalé hrnce jsou založeny na dlouhém dušení jídla při nízké teplotě, tlakové hrnce jsou tak trochu jejich opakem. Díky tomu, že se v nich potraviny vaří při vysokém tlaku, je celý proces výrazně rychlejší a energeticky úspornější. Vyšší tlak totiž umožňuje var vody při vyšší teplotě (okolo 130 °C), což přípravu jídla urychlí až o 70 %.

V papiňáku je možné připravit širokou škálu jídel. Třeba tužšímu masu, které by při normálním postupu jen těžko změklo, úprava v tlakovém hrnci vysloveně svědčí. Tlakový hrnec je často využívaný pro přípravu lustěnin, které při klasickém vaření měknou i několik hodin, ale třeba i obyčejných brambor, které jsou tak hotové za pár minut.

Tlakové hrnce frčí nejen v čím dál více českých domácnostech, ale i u slavných šéfkuchařů. Například takový Heston Blumenthal používá na vývary papiňák úplně běžně a tlakového hrnce využívá v řadě receptů i fenomenální kuchařka-bible Modernist Cuisine.

Není divu – vaření v „tlakáči” je nejen rychlé, ale rovněž šetrné k použitým surovinám, se zachováním živin a všech chutí. Navíc jsou moderní tlakové hrnce naprosto bezpečné a vymyšlené tak, aby s nimi nebylo nutné složitě manipulovat, jak to bylo u jejich předchůdců.

Tefal Clipso Control

Tlakový hrnec Tefal Clipso Control

Tlakový hrnec Tefal Clipso Control o objemu 6 l s odnímatelnou minutkou je vyroben z kvalitní nerezové oceli 18/10. Součástí balení je vitaminový košík, díky němuž zůstane zachováno až 85 % vitamínů v potravinách, a brožura s recepty. Je vhodný pro všechny typy sporáků včetně indukce.

Cena na MALL.CZ: 3 399 Kč

Tescoma Bio Exclusive+

Sada 2 tlakových hrnců Tescoma Bio Exclusive+

Souprava 2 nerezových hrnců 4,0 a 6,0 l Bio Exclusive+ s univerzální poklicí. Pro výrobu hrnců byla použita vysoce jakostní nerezová ocel 18/10. Jejich silné třívrstvé sendvičové dno se postará o úsporu energie – vaření probíhá výrazně rychleji i při nižším výkonu sporáku. Vhodný pro všechny typy sporáků včetně indukce.

Cena na MALL.CZ: 2 999 Kč

Další tlakové hrnce