Prodeje čteček a tabletů trhaly v závěru roku rekordy

Praha, 14. ledna 2013

Prodeje tabletů a čteček překonaly o Vánocích všechny dosavadní rekordy. Chytrá elektronika, která se měla stát hitem mezi dárky, tak potvrdila očekávání obchodníků. Prosincové prodeje tabletů byly oproti začátku roku 10násobné, u čteček dokonce 20násobné. Vyplývá to z čísel internetové nákupní galerie MALL.CZ.

Zatímco do října 2012 se prodeje tabletů pohybovaly na MALL.CZ měsíčně ve stovkách kusů, Vánoce vše změnily - v listopadu a prosinci už se jednalo o tisíce kusů. O prudký nárůst poptávky se postarala kombinace Vánoc a nabídky stále levnějších modelů, jejichž ceny se pohybují v řádech tisíců korun. Díky nim se tablety staly dostupnými pro širší spektrum zákazníků.

Že byly levné modely tahounem zájmu, dokládá fakt, že ačkoliv renomované značky jako Apple a Samsung tvoří více než polovinu obratu za tablety prodané v roce 2012, v počtu prodaných kusů už je situace jiná. Na počtu prodaných kusů se tyto dvě značky podílejí necelými 40 %.

„O Vánocích se prodávaly prakticky všechny modely, které u nás byly skladem,” popisuje Marek Liška, generální ředitel MALL.CZ. „V roce 2013 očekáváme další silný nárůst v prodejích tabletů. Na trhu o sobě začnou dávat více vědět tradiční výrobci notebooků, pro které tento segment začíná být mimořádně zajímavý. Je jisté, že tyto značky nabídnou cenově velmi přístupné modely, například ještě v lednu přijde na trh tablet Acer s koncovou cenou pod 3 500 Kč,” dodává.

Ještě dramatičtější vývoj prodělal loni zájem o čtečky elektronických knih. První nárůst přišel s dovolenými, kdy prodeje oproti začátku roku vzrostly o zhruba 300 %. Druhá vlna zájmu přišla s vánočními nákupy, díky kterým se prodeje dostaly na dvacetinásobek stavu z ledna 2012. Na MALL.CZ mezi čtečkami jasně dominoval Amazon Kindle, který se na obratech i počtech prodaných kusů podílel z 90 %.

„Nabídka elektronických knih v češtině je čím dál větší a začíná být zajímavá pro široké spektrum čtenářů. Proto i u čteček knih očekáváme v roce 2013 další výrazný nárůst poptávky,” říká Marek Liška.