Na internetu Valentýn netáhne

Praha, 10. února 2013

Zatímco v Americe je sv. Valentýn svátkem zamilovaných i obchodníků, v internetových obchodech ve střední a východní Evropě je jeho popularita podstatně menší. Vyplývá to ze statistik internetové nákupní galerie MALL.CZ, která kromě Česka provozuje intenetové obchody také na Slovensku, v Maďarsku, Polsku a Slovinsku.

Podle studie americké National Retail Federation utratí letos průměrný Američan za valentýnské dárky 130 dolarů, tedy bezmála 2 500 Kč. Celkově se v USA díky svátku utratí přes 18 miliard dolarů. Více než čtvrtina zákazníků dárky nakoupí online.

Zákazníci v zemích Visegrádské čtyřky a ve Slovinsku, kde MALL.CZ působí, mají ke svátku zamilovaných podstatně vlažnější vztah. Aspoň co se internetových nákupů týče. „Svatý Valentýn je pro země V4 okrajových svátkem. Odhadujeme, že tu zákazníci utratí maximálně polovinu toho co Američané,” komentuje situaci Marek Liška, generální ředitel MALL.CZ.

„Svátek zamilovaných měl v posledních letech u nás jen minimální vliv na poptávku. Nárůst v prodejích byl patrný v podstatě jen u dámské či pánské kosmetiky a parfémů. O něco více se prodávalo také růžové a červené zboží, například sluchátka, oblečení nebo plyšáci,” dodává Marek Liška.

Obdobná situace je i v dalších zemích. V Maďarsku se před Valentýnem více prodávají potřeby pro kutily spíš než kosmetika, naopak je to na Slovensku. Zde byly prodeje kosmetiky a parfémů před Valentýnem dvojnásobné oproti povalentýnskému týdnu. Zákazníky v Polsku a Slovinsku nechává romantický svátek úplně chladnými.