Trápí vás mravenci ve skleníku? Poradíme vám, jak na ně!

Mravenci jsou ze své podstaty užitečný hmyz – jsou výkonnými sběrači, lovci i staviteli. Dokážou ulovit velké množství škůdců a obohacují a provzdušňují chudé lesní půdy. Jejich domovy, tedy mraveniště, představují jednu z nejdokonaleji organizovaných pospolitostí. Pokud se nám však mravenci nastěhují do skleníku, nadšení z jejich aktivit opadá a hledáme cesty, jak se jich zbavit. Pokud i vy bojujete ve svém skleníku s těmito nevítanými osadníky, poradíme vám, jak na ně.

Mravenci sami o sobě nejsou až tak velkými škůdci – pokud jich je ale velké množství, mohou škodit podrýváním kořenů rostlin a vynášením půdy na povrch. Ještě větší nebezpečí však představuje jejich „kamarádství“ s ostatním hmyzem, a to především jejich symbióza s mšicemi. Mravenci si cení mšic pro jejich sladkou látku, takzvanou medovici, která pro ně představuje bohatý zdroj energie, a tak si mšice chrání, pečují o ně a přenášejí je na místa, kde budou mít dostatek potravy – a takovým místem se právě mohou stát rostliny ve vašem skleníku.

Trápí vás mravenci ve skleníku? Poradíme vám, jak na ně!

Skleník – ideální prostředí

Mravenci vyhledávají teplé a vlhké prostředí, proto je pro ně pobyt ve skleníku naprosto ideální. Mají zde navíc dostatečné množství potravy v podobě olejnatých semen nebo nektaru z rozkvetlých rostlin, a proto si zde rádi budují promyšlený systém chodeb, do kterého ukládají potravu a kladou vajíčka – z těch se líhnou larvy, které se zakuklí, a z kukly se pak vylíhne dospělý mravenec. V ideálním prostředí, kterým skleník je, se rozmnožování mravencům nadmíru daří, a tak se postupně dočkáte mravenčí invaze.

Buďte rychlejší než mravenci

I v případě mravenců platí, že kdo je připraven, není překvapen. Mravenci se do vašeho skleníku začnou stěhovat ze zahrady – proto pokud v blízkosti skleníku objevíte mraveniště, zakročte dřív, než bude pozdě. Mravenci nemají rádi vůni kávy, a tak obsypte skleník kávovou sedlinou nebo lógrem z kávovaru. Stejně tak se jim nelíbí aroma jedlé sody, soli, pepře nebo pivovarských kvasnic. Je ale třeba myslet na to, že vůně těchto látek brzy vyprchá, proto je budete muset často obměňovat.

Svůj skleník můžete chránit také tím, že okolo něj vysázíte bylinky, které mravenci nemají rádi, a přes které do skleníku neproniknou. Patří mezi ně například levandule, máta, rozmarýn, tymián, bazalka, česnek, cibule či oregano.

Přírodní zásah ve skleníku

Pokud mravenci byli přeci jen rychlejší a už se vám do skleníku nastěhovali, je třeba se jich zbavit co nejrychleji. Byť to možná zatím nevypadá, že by nějak závažně škodili rostlinám, dříve či později začnou ničit kořínky sazenic a také mohou začít nosit do skleníku mšice. Než však sáhnete po chemických přípravcích proti hmyzu, zkuste přírodní alternativu, která je šetrnější i k pěstovaným rostlinám. Pojďme se společně podívat na to, jak se zbavit mravenců ve skleníku přírodní cestou.

Kávový lógr

Jak už jsme zmínili výše, mravenci nemají rádi vůni kávy. Lógr tedy můžete použít nejen kolem skleníku, ale i přímo v něm. Navíc vám poslouží jako přírodní hnojivo. Stačí jím posypat zeminu kolem rostlin.

Celerové plátky

Další odpuzující aroma představuje pro mravence celer. Nakrájejte jej na tenké plátky, posypte solí a případně skořicí a rozmístěte kolem míst, kde se mravenci vyskytují.

Hřebíček, skořice, majoránka, pepř, pálivá paprika

To jsou další vůně, které mravencům nedělají dobře. Stačí toto koření rozemlít a nasypat do mravenčích stezek.

Soda s cukrem

Další přírodní cestou, jak se zbavit mravenců bez chemie, je kombinace jedlé sody a cukru. Mravenci se sice jedlé sodě instinktivně vyhýbají, ale kombinace s cukrem je zmate a jakmile ji pozřou, tak je soda zahubí. Touto směsí můžete posypat mravenčí cestičky nebo ji nasypat po okrajích záhonů.

Proso

Méně známým, dodnes neobjasněným, ale přesto účinným způsobem při boji s mravenci je obsypání záhonů prosem. To mravencům možná zapáchá, nebo ucpává po nabobtnání jejich cestičky, každopádně je účinně likviduje.

Kůra citrusů

Citrusy obsahují ve své kůře limonen, látku, která dráždí dýchací aparát mravenců a vede k jejich zadušení. Stačí, když oloupanou kůru rozmístíte po záhonech nebo v bezprostřední blízkosti mraveniště.

Droždí s medem

Tato kombinace je pro mravence obzvláště lákavá a rádi si ji začnou nosit do mraveniště. Jakmile se však napijí vody, kvasnice v nich nabobtnají a zahubí je.

TIP! Účinným způsobem, jak se zbavit mravenců ve skleníku, je výplach vodou. Stačí pravidelně prolévat mraveniště a cestičky, dejte však pozor, abyste si nevyplavili rostliny. Voda musí být vždy studená – vroucí vodou byste spálili zeleň!

Přírodní postřiky

Na mravence můžete použít také zbraň v podobě postřiků. Výroba přírodního repelentu proti mravencům není nijak složitá, vystačíte si se surovinami, které máte běžně doma. Jedním z účinných postřiků je kombinace obyčejného 8% octa s vodou v poměru 1:1, který nalijete do rozprašovače a postříkáte jím mravenčí cestičky. Využít můžete také jarovou vodu. Smíchejte v rozprašovači jednu čajovou lžičku přípravku na nádobí (ideálně ekologického) a litru vody. Tuto směs pak nastříkejte nejen na cestičky, ale i samotné rostliny.

Přírodní repelent na mravence si vyrobíte i z esenciálních olejů. Smíchejte půl decilitru vody s půl decilitrem vodky nebo jiného čistého alkoholu (alkohol podporuje rozpouštění olejů ve vodě) a přidejte 30 kapek esenciálních olejů. Ideální je tea tree, mátový, hřebíčkový, pomerančový olej či olej z cedrového dřeva. Tyto oleje můžete i různě nakombinovat. Po vytvoření repelentu s ním nastříkejte okraje záhonů a místa, kterými se mravenci mohou dostávat do skleníku.

Mravenčí bufety a další prostředky

Pokud se vám nepodaří zničit mravence přírodní cestou, přichází na řadu další možnosti. Velmi oblíbenou a poměrně dobře účinnou metodou likvidace mravenců je takzvaný mravenčí bufet. Jedná se o návnadovou dózu, která obsahuje přírodní insekticid. Ten je pro mravence velmi lákavý, takže si jej nanosí do mraveniště, kde jím krmí dělnice, larvy i královnu, a postupně tak během několik dní vyhubí celé mraveniště. Výhodou je, že bufety jsou poměrně bezpečné a můžete je umístit kdekoliv, ideálně však v blízkosti mraveniště nebo hlavních cestiček.

Velmi účinné jsou také přípravky ve formě granulí, které fungují podobně jako mravenčí bufety. Mravenci si nanosí granulovaný přípravek do hnízda, kde se jím krmí celá kolonie. Granule sypte přímo do hnízda nebo na cestičky.

TIP! Pokud máte ve skleníku zavedenou elektřinu, můžete použít i lapače hmyzu, resp. ultrazvukové odpuzovače škůdců. Ty způsobují jemné vibrace země a mravence vyhánějí.

Chemická záchrana

Neuspějete-li s žádnou z přírodních cest, nezbývá nic jiného, než sáhnout po chemických přípravcích pro likvidaci mravenců. Existuje celá řada nejrůznějších přípravků, ať už ve formě gelů, prášků či sprejů. Ty se aplikují buď přímo do mraveniště, mravenčích cestiček nebo na rostliny. Vždy je třeba postupovat přesně podle návodu výrobce a zároveň být obezřetní, abyste nepoškodili rostliny. Velmi opatrní buďte i tehdy, pokud máte domácí zvířata nebo malé děti.



RADA NA ZÁVĚR

Pro maximální prevenci proti mravencům je ideální skleník před začátkem sezóny povápnit. Použijte hašené vápno, které nasypte na zeminu ve skleníku a nechte reagovat s půdní vlhkostí. Tento proces je ale třeba provést minimálně dva až tři týdny před prvním setím nebo výsadbou rostlin, jinak by došlo k jejich spálení. Vápno můžete aplikovat i v prostoru kolem skleníku.
Přejeme vám, ať je váš boj s mravenci úspěšný a pěstování ve skleníku vám přináší jen radost.


Další zajímavé články z naší dílny Hobby a zahrada

Jak založit skleník, aby se rostlinám dařilo

Pěstování ve skleníku přináší zahrádkářům nové možnosti. Díky němu můžete pěstovat ovoce...celý článek

Jak správně přesazovat pokojové rostliny

Toužíte po bujné zeleni, ale vašim pokojovkám se nechce růst? Tak je trochu popožeňte přesazením do nové zeminy... celý článek

Založte si kompost a přeměňte bioodpad na hnojivo!

Odumřelé rostliny ze zahrádky, zbytky úrody nebo organický odpad z kuchyně jsou ideálním materiálem pro kompostování... celý článek