10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Co vysazovat v dubnu a květnu, abyste se dočkali bohaté úrody?

Duben i květen jsou měsíci, kdy už o sobě dává jaro vědět plnými doušky. Pro zahrádkáře začíná období, ve kterém je třeba začít se důkladně starat o zahradu, aby se odvděčila bohatou úrodou. Zároveň se však nesmíme nenechat zmást slunečními paprsky, které už sice mají velkou sílu, přesto ale hrozí, že nás ještě v dubnu potrápí přízemní mrazíky. Co tedy v tomto měsíci, případně v květnu, vysazovat, abychom nic nepodcenili a zároveň také neuspěchali?


Ne nadarmo se počasí v dubnu nazývá aprílovým. Často nás toto počasí potrápí i v květnu. Právě v tyto měsíce jsou výkyvy počasí většinou nejvýraznější. A i když teploty přes den mnohdy šplhají přes 20 °C i výše, ty noční dokážou spadnou až k nule – a mnohdy dokonce i pod ni. Proto bychom se v tomto období měli zaměřit na výsev a výsadbu pouze těch rostlin, které případné mrazíky zvládnou – rozhodně tedy zatím musíme zapomenout na teplomilné rostliny, jako rajčata, papriky, melouny, fazole, tykve či lilky – ty zatím ponechte doma za oknem nebo ve skleníku.

Co vysazovat v dubnu a květnu, abyste se dočkali bohaté úrody?

Duben je ideální čas pro výsadbu keřů a stromů

Duben je ideální čas pro výsadbu keřů a stromů

Pokud jste nezvládli vysázet ovocné stromy a keře na podzim, přichází jejich druhá šance právě v dubnu či začátkem studenějšího května. V hobby marketech nebo online zahradnictvích můžete touto dobou zakoupit sazenice nejrůznějších stromů, ale i keřů. Chcete-li si vytvořit jedlou zahradu, pak si právě nyní vysaďte rybízy, maliny, angrešty, josty, ostružiny, borůvky či brusinky. Sáhnout můžete i po speciálních a velmi chutných odrůdách, jako jsou muchovníky či dříny. Než se však pustíte do sázení zakoupených sazenic, nezapomeňte nejprve namočit jejich kořenový bal alespoň na 12 hodin do kbelíku s vodou, aby důkladně nasál vodu. Pokud byste totiž rostlinu zasadili rovnou do země, nemusela by být schopna nasát vodu z půdy a její pěstování by přišlo na zmar.


Cibuloviny do země, které nepohrdnou ani větší zimou

Duben je také ideální měsícem pro sázení cibulovin, které kvetou v létě, a hlíznatých okrasných rostlin. Můžete tak sázet jiřiny, mečíky, dosny, montbrécie a další okrasné cibuloviny. Nezapomeňte před výsadbou doplnit do záhonu dostatečnou zásobu kompostu, aby se rostlinám dařilo a v létě vás odměnily bohatými květy. Pokud nemáte vlastní kompost z kompostéru, můžete použít i kupovaná hnojiva.


Tip pro květy až do podzimu: Obzvláště oblíbenou cibulovinou jsou mečíky. Pokud si chcete jejich květů užívat až do pozdního podzimu, vysazujte jejich cibulky postupně – začněte na začátku dubna a pokračujte po částech každý týden až do konce května. Později vysazené cibule budou vykvétat později a budete se z nich moci těšit až do prvních podzimních mrazíků.

Vysévání květin a bylin v aprílovém počasí

Pokud si chcete ušetřit práci s předpěstováním rostlin, nebo jste je nestihli včas vyset, je duben vhodným obdobím pro výsev semen některých druhů rostlin přímo do záhonu či vyvýšeného záhonu. Vysévat můžete nejrůznější letničky i byliny, jako jsou aksamitníky, hrachory, černucha, měsíček, meduňka, máta, levandule, okrasný mák, slunečnice či krásenky.

Co vysazovat v dubnu a květnu, abyste se dočkali bohaté úrody?

Předpěstované sazenice chraňte:

Máte-li bylinky a letničky předpěstované, můžete je vysázet na záhon taktéž – je však třeba hlídat předpověď počasí a v případě, že budou hrozit mrazíky, je nutné rostliny zakrýt netkanou textilií.


Otužilá zelenina může na záhon

V průběhu dubna můžete také přemístit na záhony předpěstovanou sadbu zeleniny z domu či pařníku – a to kedlubny, hlávkový salát, květák, pórek, špenát, kapustu, chřest, roketu či zelí. Od druhé poloviny dubna můžete přímo do záhonu vysévat ředkvičky, kopr, hrách, bob, ředkev, mrkev, řepu, libeček, celer, petržel či pastinák.


Tip pro případ malé zahrádky:

Nemáte-li dostatek prostoru na záhonech, můžete si kopr (jakož i další bylinky) vypěstovat i v květináči či truhlíku. Semínka nasypte přímo na povrch substrátu a nezapomeňte je pravidelně rosit, aby nezaschla.


Nezapomeňte na brambory

Nejpozději do 1. května by také měly být v zemi brambory. Pokud se tedy chystáte na jejich pěstování, je duben tím správným obdobím. Brambory musí být pro výsadbu řádně naklíčené, pokud očka ještě nejsou dostatečně velká, dejte brambory na pár dní do tepla a nechte je ještě více naklíčit. Teprve pak je sázejte do brázd.



Jako je poslední nadějí pro česnek

Ideálním obdobím pro výsadbu česneku je sice podzim, ale pokud jste tento termín promeškali, nemusíte zoufat – ještě do poloviny dubna můžete situaci napravit a česnek si zasadit. Musíte však počítat s tím, že se nedočkáte tak velkých palic, jako kdybyste dali sadbu do země už na podzim.

Rozkvetlé balkony můžete mít již brzy na jaře 

Pokud chcete mít po celé léto krásně rozkvetlé balkony a terasy, pak je v dubnu ten pravý čas pro vysazení rostlin do truhlíků – vsadit do nich můžete nejrůznější květiny, které zakoupíte v zahradnictví, mezi klasiky pak patří muškáty, petúnie či fuchsie. Pro nasazení květů je třeba myslet na pravidelnou zálivku a také pravidelné přihnojování.


Tip – nezapomeňte na otužování: Když zakoupíte nové rostliny v zahradnictví, jsou již zvyklé na venkovní prostředí. Pokud však přemisťuje ven rostliny, které jste měli přes zimu doma, nezapomeňte je nejprve postupně otužovat a zvykat na sluníčko. Začněte tak, že jim doma začnete nejprve důkladně větrat a teprve pak je postupně začnete přesouvat ven. Zároveň je třeba je zpočátku chránit před přímým sluncem.


Duben a květen jako šance pro obnovu trávníku

V neposlední řadě byste v dubnu měli dopřát péči také vašemu trávníku – kromě vyhrabání suché trávy a mechu je tento měsíc nejvhodnější pro výsev trávy. Pokud tedy chcete založit nový trávník, nebo máte v tom stávajícím místa, kde tráva uschla, pohoďte na daném místě travní směs a nezapomeňte na pravidelné zavlažování. Dané místo můžete také přihnojit.