10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Hydroponický systém aneb domácí zahrádka na malém prostoru

Hydroponický systém pěstování přináší rychlejší a mohutnější růst rostlin, zelenina má více vitamínů, je čistá a bez plísní. S domácí zahrádkou si snadno ohlídáte množství zálivky a automatické systémy se o rostliny postarají i během vaší dovolené. Líbí se vám představa čerstvé zeleniny vypěstované v malém bytě? Máte k ní jen krůček.

Hydroponní pěstování slaví úspěchy

Už od starého Egypta jsou známy hydroponní systémy, které si získávají stále větší oblibu i v moderních domácnostech. Hydroponie je rostlina, která je pěstována v roztoku vody a živin (bez půdy). Hydroponicky můžete pěstovat bylinky, zeleninu i pokojové květiny. Rostliny vyžadují minimum péče, pěstování je nenákladné a plody jsou zcela čisté, což zejména u zeleniny jistě oceníte. Hydroponické pěstování je vhodné i pro alergiky. Rostlina je čistá, bez alergenů, plísní a bez prachu.

Rostlinky můžete pěstovat od semínka nebo vybrat speciální kapsle s rostlinou. Jednotlivé nádoby můžete uspořádat horizontálně nebo vertikálně. Vertikální hydroponie může vytvořit přirozenou zelenou stěnu ve vašem domově.

TIP! Některé moderní smart květináče využívají také hydroponního systému.

Pro hydroponii potřebujete nejen vodu

Rostlina neroste primárně z půdy, ale z určitých látek, které půda obsahuje. Proto pro pěstování nestačí jen voda, ale také značné množství živin z hnojiva. Rostliny jsou efektivně vyživovány, nikdy netrpí nedostatkem. Daří se jim dobře, za to vás odmění větším množstvím vitamínů a minerálů.

Při hydroponním pěstování si vystačíte s minimem místa, rostliny nebudou zarůstat plevelem a výskyt chorob je minimální. Hydroponie vám dovolí odjet i na dlouhou dovolenou, o rostliny se postará automatické zavlažování s časovačem. Fyzické zalévání a doplňování roztoku bude nutné například jen jednou na 14 dní.

Výhody hydroponního pěstování

  • Rostliny rostou rychleji, lépe, zelenina má vyšší obsah vitamínů.
  • K rostlinám je efektivně dodáváno hnojivo.
  • Pěstujete s minimálními náklady na prostor.
  • Rostlinky jsou dobře vyživeny po celou dobu.
  • Kořeny rostlin jsou zdravější, máte minimální riziko škůdců a chorob.
  • S hydroponií můžete pěstovat rostliny v domácí zahrádce i na balkóně.

Jak vypadá hydroponie

Nádoba pro hydroponické pěstování se skládá z vnitřní nádoby s otvory různých velikostí a vnější ozdobné nádoby. Do vnější části se nalévá voda s roztokem, kořeny prorůstají z vnitřní části do živného roztoku. Hydroponie může být doplněna o speciální lampu nahrazující sluníčko bez škodlivého UV záření.

Jak vyrobit nádobu pro hydroponii

Pokud si chcete pěstění jen vyzkoušet a nehledíte na estetickou stránku, můžete si první hydroponie vyrobit svépomocí. Použijete menší a větší kelímek, do horního kelímku vyvrtáte otvory. Rostlinu umístíte do substrátu v horním kelímku a spodní kelímek naplníte roztokem. Roztok by měl sahat 2 cm pod dno horního (vnitřního) kelímku. Kořenový krček bude nad vodou a kořeny se zapustí do roztoku. U systému budete muset vyřešit vzduchování, je možné použít vzduchování z akvária. U hydroponie vyrobené svépomocí vám bude chybět čerpadlo, osvětlení a časovač pro zavlažování.

INFO

Pasivní hydroponie – bez elektřiny, časových spínačů, čerpadel. Funguje přes gravitaci z nádrže.

Aktivní hydroponie – cirkulační čerpadlo zajistí přísun živin po několik dní.

Jak vybrat hydroponii

Hydroponické systémy mohou být různých rozměrů i kapacity. Některé jsou dokonce flexibilní. Hydrosystémy jsou vybaveny zásobníkem na vodu, proto se o bylinky nemusíte starat a například odjet na dovolenou.

  • Kapková hydroponie – má zabudovaný časovač a čerpadlo. Zálivka se dodává v kapkách. Systém je univerzální jak pro hydroponie, tak pro kokos nebo zeminu.
  • Hydroponie NTF – systém Nutrient Film Technique s využitím speciálních kostek a recirkulačního čerpadla. Pomalý pohyb živného roztoku kolem kořínků zajistí neustálý přísun kyslíku. Rostlina si odebírá tolik vody a živin, kolik potřebuje. Kořeny jsou skryty před světlem a lépe chráněny.
  • Funkční zavlažovací systémy – univerzální použití pro substráty. V systémech můžete pěstovat s květináči nebo bez květináčů.

Jak začít s hydroponií

  1. Začínejte od semínek, uložte je na měkkou podložku, zalijte vodou a hnojivem pro klíčení.
  2. Jakmile rostlinky vyklíčí, přesaďte je do hydroponických nádob.
  3. Při přesazení z květináče properte kořeny a odstraňte poškozené části.
  4. Kořeny hydroponie upevněte sterilním substrátem (štěrk, říční štěrk, písek, perlit, vermikulit).
  5. Vnější nádobu zalijte vodou s roztokem.
  6. V prvních dnech umístěte rostlinu mimo slunce.
  7. Hnojte předepsaným živným roztokem, postupujte podle návodu.
  8. Namísto slunce je možné použít speciální osvětlení.
CHYTRÁ RADA

Pro osvěžení rostlin je můžete mezi hnojeními zalít čistou vodou (pouze na 2 až 3 dny).

Pečujte o recirkulační systém

V recirkulačním systému je nutné udržovat optimální pH a EC (elektrická vodivost), pro měření můžete použít EC a pH metry s vyznačenou optimální mírou. Také je třeba hlídat teplotu živného roztoku.

Optimální hodnota pH roztoku je 5 až 6. Optimální EC se pohybuje mezi 2 až 5.

Další zajímavé články z naší dílny Dům a zahrada

Pořiďte si domů rostliny, které čistí vzduch

Čistý vzduch je dnes spíše vzácností, a to i na menších vesničkách v přírodě. Řešením může být čistička... celý článek

Jak správně přesazovat pokojové rostliny

Toužíte po bujné zeleni, ale vašim pokojovkám se nechce růst? Tak je trochu popožeňte přesazením do nové zeminy... celý článek

Pořiďte si domů rostliny, které čistí vzduch

Čistý vzduch je dnes spíše vzácností, a to i na menších vesničkách v přírodě. Řešením může být čistička... celý článek