10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak na akné a maskné? Pomáhá retinol, vitamíny i kyseliny

Akné trápí nejen dospívající, ale i řadu dospělých. Výskyt je podpořen nadměrným stresem i nošením roušek. Základem péče je čištění pleti, pravidelná hydratace i změna jídelníčku. Poradíme vám, jak správně pečovat o problematickou pleť a jaké přípravky jsou pro pleť s akné nejlepší.

Akné: co to je a kde se bere?

Akné, drobounké vřídky, se nejčastěji vyskytuje na čele, na bradě, tvářích, u kořene nosu, ale i na krku nebo na zádech. Zvýšený výskyt akné je spojován s obdobím dospívání a hormonálními změnami, ale řeší jej i spousta dospělých.

Příčinou vzniku akné je ucpaný pór tzv. komedon. Ten vzniká, jakmile se v kůži nahromadí kožní buňky a maz nemůže vycházet ven. Tento problém však obvykle vymizí sám. Jestliže však imunitní systém začne reagovat na přítomné bakterie (Propionibacterium acnes), objeví se pod kůží mikrozánět. Zvýšená produkce kožního mazu vede k projevům akné na pokožce.

Jak na akné a maskné? Pomáhá retinol, vitamíny i kyseliny

Akné bývá spojováno s těhotenstvím, menstruací, ovulací, menopauzou, ale i zvýšenou mírou stresu, životním stylem nebo užíváním léků.

Druhy akné

Existují různé druhy akné dle projevů, závažnosti i následků. Některé druhy vymizí samy, jiné je nutné řešit s dermatologem, popř. zahájit léčbu.

Acne comedonica

Tento druh akné je nejmírnější. Obvykle se s ním můžete setkat v pubertě, později v období menstruace, hormonálních změn, těhotenství či v menopauze. Je to méně závažná forma akné, která se dá léčit vhodnou kosmetikou, zmírněním stresu a zdravou stravou. Jen málokdy se po vyléčení objevují jizvičky nebo zvýšená pigmentace.

  • Černé tečky – ucpané póry (obvykle nečistotami) s malou černou tečkou na povrchu.
  • Bílé papuly (pupeny) – vyvýšené léze s bílou čepičkou.
  • Komedony – vyvýšené uzavřené léze se zarudnutím a malým množstvím hnisu uvnitř.
Acne papulopustolosa

Středně závažný až závažný druh akné se objevuje především na obličeji a krku, vzácně i na zádech. Následkem tohoto akné mohou být jizvičky i zvýšená pigmentace v místě akné. Tuto formu doporučujeme řešit s dermatologem, používat vhodnou kosmetiku na aknózní pleť a změnit jídelníček.

  • Papula – uzavřené větší pupeny s hnisem uvnitř.
  • Postula – dutina vyplněná hnisem.
Acne conglobata

Nejzávažnější druh akné je méně častý a lze ho řešit pouze s kožním lékařem. Jedná se o řadu zanícených ložisek, papul a postul, které se mohou slévat a tvořit cysty a uzly, které jsou velmi bolestivé. Tento druh akné se vyskytuje nejčastěji na obličeji, krku a zádech. Léčba onemocnění probíhá pomocí antibiotik či systémově pomocí isotretinoinu, léky může předepsat pouze kožní lékař. Následkem tohoto onemocnění jsou jizvy i zvýšená pigmentace v místě postižení.

Jak se zbavit akné

Zbavit se akné není lehkým úkolem, a pokud jsou na vině hormony, pak ho lze mnohdy jen mírnit. Základem je použití vhodné kosmetiky, která neucpává póry, a navíc je pomáhá čistit. Pleťová kosmetika na akné využívá sílu vitamínu (především vitamínu A a vitamínu C), kterou kombinuje (nikoliv v jedné péči) se zinkem, niacinamidem a kyselinami. Kosmetika je často označovaná jako „nekomedogenní“.

Dalším důležitým krokem je změna jídelníčku. Vyvarujte se čokolády, ořechů a rafinovaného cukru. Tyto potraviny přispívají k tvorbě akné. Zaměřte se na pitný režim a zdravý pohyb.

→ Pokud se akné zhoršuje nebo nemizí, kontaktujte dermatologa.

Péče o aknózní a problematickou pleť

Péče o problematickou pleť začíná u prevence výskytu akné a vyléčení stávajících problémů na pleti. Kosmetika v péči o tento druh pleti výrazně pomáhá a předchází vzniku nových výsevů.

Ranní kosmetická rutina

  1. Ráno je nutné pleť vyčistit. Použijte čisticí gely nebo emulze, které nanesete na vlhký obličej a řádně rozmasírujete. Věnujte se nejvíce postiženým místům. Poté pleť opláchněte. Nečistěte pleť oleji ani přípravky s obsahem olejů, vyhněte se hutným emulzím a mlékům.
  2. Pleť dočistěte tonikem bez alkoholu. Tonikum také pomáhá v lepším vstřebání dalších produktů do pleti.
  3. Naneste sérum, ideálně čisticí, nemastné.
  4. Naneste pleťový krém s SPF ochranou. Vyhněte se krémům s oleji.

Večerní kosmetická rutina

  1. Pleť důkladně odličte pomocí micelární vody nebo odličovacího gelu. Nepoužívejte odličovací oleje a hutná mléka.
  2. Následně pokračujte v čištění gelem, který jste použil/a ráno.
  3. Použijte tonikum ke kompletnímu dočištění pleti.
  4. Naneste čisticí sérum nebo sérum s retinolem.
  5. Vmasírujte noční krém s retinolem.

CHYTRÁ RADA

Nepoužívejte přípravky s alkoholem. Pleť tím dehydratujete, přesušíte, a produkce mazu se naopak zvýší. Také se pupínky nikdy nesnažte vymačkávat!

Účinné látky v kosmetice na aknózní pleť

Přípravky na akné s retinolem

Retinol patří mezi retinoidy, tedy formy vitamínu A, které jsou ceněné nejen v boji s akné, ale také s vráskami. Retinol podporuje obnovu buněk, pomáhá předcházet akné, zmírňuje pigmentové skvrny a zabraňuje ucpávání pórů. Retinol můžete najít v různých koncentracích a úpravách. Jedná se však o velmi silnou látku, kterou doporučujeme používat obezřetně a dodržovat pravidla.

  1. Přípravky s retinolem používejte pouze večer a v období jeho používání se vyhýbejte slunečnímu záření.
  2. Na den jsou nezbytné přípravky s vysokou SPF ochranou i v zimním období. V opačném případě riskujete výskyt pigmentových skvrn a poškození pokožky.
  3. Na přípravky s retinolem zvykejte pleť postupně dle požadavků výrobce.
  4. V případě velkého podráždění pleti přestaňte retinol používat.

Kyseliny

Zatímco retinol pomáhá s obnovou pokožky zevnitř, ve svrchních vrstvách působí slabé kyseliny (obvykle AHA/ PHA/BHA). Kyseliny, jako je kyselina mléčná či salicylová, pomáhají narušovat vazby mezi zrohovatělými buňkami, které odstraňují. Fungují tedy jako chemický peeling. Činí pleť prostupnou pro další účinné přípravky, likvidují zánětlivá ložiska, zmírňují produkci mazu, ničí bakterie způsobující akné a předchází vzniku akné.

Dalšími kyselinami jsou kyselina glykolová, salicylová, azelaová, diová atp., které mají silné antibakteriální a protizánětlivé účinky, redukují tvorbu mazu, ničí bakterie způsobující akné a předchází vzniku akné.

Další účinné látky

  • Niacinamid (vitamín B3) – zabraňuje ucpávání pórů a tvorbě černých teček.
  • Vitamín C – projasňuje pleť, napravuje hyperpigmentaci po akné.
  • Černé uhlí – odstraňuje z pleti přebytečný maz.
  • Tee tree olej – vysušuje pupínky, přispívá k rychlejší léčbě.

Nový typ akné – maskné. Jak vzniká a jak na něj?

V souvislosti s pravidelným a častým nošením roušek a respirátorů se objevil poměrně nový typ problémů pleti, tzv. maskné (mask + acne). Z roušky a respirátorů se tvoří nejrůznější vyrážky, objevují se na bradě, v okolí úst, na čelisti a tvářích. Materiál se tře o obličej a nutí potní žlázy ke zvýšené činnosti. Pod rouškou vzniká teplo a vlhkost a množení mikroorganizmů je podpořeno. U tohoto typu akné platí stejná pravidla péče o pleť. Čištění, hydratace, vnitřní výživa. Vzhledu pleti pomůže i zvýšená dávka kolagenu. Roušku pravidelně vyvařujte či měňte.


Další zajímavé články

Jak účinně chránit pleť před sluncem?

Hezky dohněda zbarvená pleť je atraktivní, zároveň ale vypadá unaveně, rychleji stárne a jsou na ní více vidět vrásky... celý článek

Bojujte proti padání vlasů! Pomáhá změna jídelníčku i správná kosmetika

Vypadávání vlasů trápí muže i ženy. Zatímco muži se mnohdy již od dvacátého roku života trápí s lokálním vypadáváním... celý článek

Jak vybrat fén na vlasy, který je šetrný a nezničí vaši kštici?

Chráníte vlasy během koupele, v ostrém slunci nebo před deštěm? Jistě ano. Možná ale zapomínáte na to, že... celý článek