10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak proměnit dětský pokoj na studentský

Školní léta jsou pryč a je čas zařídit dětský pokojíček tak, aby vyhovoval potřebám dospívajících potomků. Teenageři jsou proměnliví jako aprílové počasí, zařízení studentského pokoje nebude snadné. Poradíme vám, jak zařídit studentský pokoj, aby sloužil dlouhá léta, a aby jej bylo možné pravidelně obměňovat.

Jak proměnit dětský pokoj na studentský

Kdy je čas na změnu pokojíčku

Není to tak dávno co jste zařizovali pokoj pro novorozené miminko. Upravili jste ho na dětský pokoj a pokoj pro školáka nebo školačku. Ani ten už nevyhovuje potřebám dospívající ratolesti a je třeba opět sáhnout k úpravám a změnit pokoj tak, aby byl dostatečně pohodlný a motivující pro čerstvého studenta nebo studentku.

Dospívání vyžaduje jiné uspořádání pokoje

Je samozřejmé, že v průběhu dospívání se mění potřeby a nároky na zařízení pokoje. S dospíváním se u dětí mění i vkus, záliby nebo způsob, jak je pokoj využívaný. V pokoji nesmí chybět velký psací stůl, příjemné místo pro učení, místo pro uložení elektroniky a samozřejmě koutek pro relaxaci a odpočinek.

S plánováním zařízení a vizualizací vám pomůže celá řada dostupných aplikací. Můžete si vytvořit kompletní návrh zařízení včetně zvolených barev.

Kdy zařídit studentský pokoj

Studentský pokoj byste měli začít zařizovat na druhém stupni základní školy. Ačkoliv dítě ještě nesplňuje věk pro označení student, poslední ročníky základní školy už se nesou ve znamení příprav na přijímací zkoušky. Dítě bude trávit mnohem více času studiem, a proto je změna pokoje víc než vítaná.

TIP! V holčičím pokoji nesmí chybět místo na šperky a doplňky. V klučičím pokoji bude třeba uložit mnoho sportovních potřeb a pomůcek.

Soustřeďte se na tři zóny studentského pokoje

→ Zařízení pokoje vybírejte ve spolupráci s potomkem. Ladění barev i jednotlivé doplňky si musí vybrat budoucí student či studentka.

Místo pro studium

Důležitým prvkem studentského pokoje je pracovní kout. Na vybavení si dejte záležet. Myslete na to, že pracovní kout bude vašeho potomka provázet nejen po střední školu, ale třeba i přes vysokou školu a dost možná i po první roky pracovní kariéry.

Pracovní kout by měl být umístěný v blízkosti okna a v dostupnosti elektrické zásuvky. Velký pracovní stůl je základním požadavkem, měl by obsahovat pracovní plochu a plochu odkládací. Studium se neobejde bez notebooku, kromě notebooku musí na stole zůstat i místo na psaní poznámek. Volte stůl s dostatečnou šířkou.

O pohodlí při studiu se postará pracovní židle. Vyberte opravdu kvalitní kus, židli, která ctí zásady ergonomie při práci a má možnost nastavení výšky sedáku, sklonu zádové opěrky a polohy područek. V blízkosti stolu by měl být dostatečný počet zásuvek, knihovna a další úložné prostory. Nesmí chybět stolní lampa pro noční studium.

Nezbytné vybavení studentského pokoje

  • Pracovní stůl – minimální rozměr 150 × 85 cm.
  • Pracovní židle – s možností polohování.
  • Stolní lampa – s nastavitelnou výškou a sklonem.
  • Postel – v rozměru pro dospělou osobu doplněná roštem a matrací.
  • Šatní skříň – volte rozměr až ke stropu místnosti.


Místo pro spánek

Postel vybírejte pohodlnou a s dostatečnou délkou. U mužů je známo, že se jim výška může změnit i po dvacátém roce života, postel pořiďte v minimální délce 200 cm. Běžně seženete postele s prodlouženou délkou, 220 cm nebo postele s atypickými rozměry. Postel by měla být zhotovena z masivu, ten je zárukou dlouhé životnosti.

Přesto, že to asi neradi slyšíte, váš potomek si pravděpodobně časem přivede i prvního partnera. Počítejte s tím, a pokud máte možnost, volte postel o šířce 120 cm.

K posteli nezapomeňte pořídit kvalitní matraci a rošt. Celek doplňte o velký počet relaxačních a dekoračních polštářů. Mnoho hodin studia se bude odehrávat právě v posteli.

Místo pro relaxaci

Pokoj není jen o spánku a studiu. Určitě by neměl chybět malý relaxační koutek. Teenageři mají spoustu zálib. Relaxační koutek může být doplněný pohodlným křeslem, sedacím vakem nebo třeba malou rozkládací pohovkou pro přespání kamarádů. Do relaxačního koutku může patřit i audio a video technika.

Jak proměnit dětský pokoj na studentský

Důležité doplňky

Teenageři bývají proměnliví jako jarní počasí. Nesmí pro vás být překvapením, že budou často měnit zájmy a vkus. Základní vybavení volte v neutrálních barvách a aktuální náladě a rozpoložení přizpůsobte doplňky. Může to být kusový koberec, výrazná tapeta v jednom místě pokoje, velkoformátová samolepka na skříni, taburety nebo barevné polštáře.


TIP NA ZÁVĚR: Úklid nebývá silnou stránkou dospívajících. Nemějte strach, toto období brzy odezní. Do pokoje pořiďte velké množství nejrůznějších háčků a věšáků nebo například němého sluhu. Na pracovní židli se opravdu nedá naskládat vše.

Mohlo by vás také zajímat

Vylaďte interiér svého domova do podzimních barev!

S příchodem podzimu stále více trávíme dny v teple domova. Nechte se inspirovat kouzlením přírody a oživte interiér... celý článek

Jak si zařídit pohodlnou pracovnu pro home office?

V posledních letech se práce na home office stává přirozenou součástí našich životů. Ačkoliv má mnoho nesporných výhod... celý článek

Jak zútulnit domov během mrazivých zimních dnů?

Zimní dny jsou nejkratší v celém roce. Tma přichází brzy a my tak často trávíme večery v teple domova. Přemýšlíte... celý článek