Jak vybrat chytré hodinky

Chytré hodinky, známé také jako SmartWatch, skvěle doplňují a v některých případech již téměř nahrazují chytré telefony, usnadňují jejich ovládání a urychlují komunikaci. Při spárování s mobilním telefonem můžete využívat řadu užitečných funkcí. Jak se zorientovat v nabídce chytrých hodinek a jaké funkce by měly ovládat? To a mnoho dalších užitečných informací vám prozradíme v našem článku!


Co patří k základním schopnostem SmartWatch?

  • Spárování s chytrým telefonem, skrze hodinky lze ovládat hudební přehrávač. 
  • Realizovat skrze hodinky telefonní hovory, případně posílat SMS apod. 
  • Mají řadu sportovních funkcí – měří tep, počet kroků, ujetou vzdálenost apod. 
  • Propojení funguje skrze Bluetooth a Wifi připojení. 
  • Jsou vybaveny technologiemi NFC a ANT+ pro bezkontaktní platby a připojení příslušenství.
Jak vybrat chytré hodinky


WatchOS je určený pro chytré telefony iPhone

Operační systém WatchOS byl vyvinut pro zařízení iPhone. Pokud tedy vlastníte chytré telefony od firmy Apple, vyberte si chytré hodinky Apple Watch. V případě, že budete chtít spárovat tyto hodinky s mobilním operačním systémem Android, nebudete úspěšní.

  • luxusní provedení a nejmodernější funkce
  • ověřený výrobce a kvalitní technická podpora
  • elegantní a jednoduché ovládání
  • zdravotní funkce (detekce pádu, sledování krevního tlaku, okysličení krve apod.)
  • oproti jiným výrobcům vyšší cena zařízení
Prohlédnout nabídku

Univerzální SmartWatch jsou vybaveny vlastními operačními systémy

Výrobci univerzálních SmartWatch používají vlastní operační systémy, které jsou obvykle kompatibilní s iPhony i chytrými telefony s Androidem. Jedná se například o operační systémy GarminOS, Amazfit OS nebo Lite OS, Wear OS a další. Univerzální SmartWatch tedy můžete propojit s několika mobilními operačními systémy.

  • obrovský výběr modelů a designů
  • kompatibilní se systémy Android a iOS
  • obvykle nižší cena oproti Apple Watch
  • nejlevnější modely mají obvykle omezené funkce
Prohlédnout nabídku

Hybridní chytré hodinky si zachovávají klasický vzhled běžných hodinek

Většina chytrých hodinek má velmi moderní design a především displej místo ciferníku. Na trhu však najdete i modely, které si zachovávají tradiční vzhled hodinek a přitom nabízí řadu moderních funkcí SmartWatch. Tyto hodinky jsou ideální pro ty, kteří dávají přednost tradičnímu zpracování a eleganci.

Chytré hodinky pro děti

Na trhu najdete i dětské verze chytrých hodinek. Ty jsou obvykle levnější, velikost i design je přizpůsobený dětem a nedosahují takových kvalit, jako běžné chytré hodinky pro dospělé. Mají však několik velmi užitečných funkcí – GPS lokátor, který může pomoci nalézt ztracené dítě a S.O.S. tlačítko, kterým si děti v případě potřeby mohou přivolat pomoc.


S jakou výdrží baterie můžete u chytrých hodinek počítat? 

Důležitým parametrem u chytrých hodinek je výdrž baterie. Obvykle se u jednotlivých modelů uvádí pohotovostní počet hodin. Výdrž hodinek mimo jiné ovlivňuje také intenzita užívání funkcí a aplikací. Baterie obvykle vydrží na jedno nabití  1 – 5 dní. Poměrně významnou roli hraje také typ operačního systému: 

  • Otevřený operační systém – do hodinek lze instalovat další aplikace dle vlastního uvážení. Díky tomu se výdrž baterie obvykle zkracuje na 1 – 2 dny.  
  • Uzavřený operační systém – do hodinek již nelze instalovat další aplikace. Některé modely těchto hodinek vydrží na jedno nabití fungovat i déle než tři týdny. 

→ Dobití hodinek do plného nabití zabere cca 1 – 2 hodiny

→ Způsob dobíjení se může u jednotlivých modelů lišit, výrobci obvykle užívají nabíječky s vlastní (proprietární) technologií. Doporučujeme používat pouze originální příslušenství. Narazit můžete také na chytré hodinky s bezdrátovým nabíjením. 

Odolnost chytrých hodinek

Pokud se často pohybujete v prašném prostředí nebo u vody, zaměřte se také na stupeň voděodolnosti a prachotěsnosti hodinek. Odolnost hodinek se značí stupnicí IP, která udává, do jaké míry mohou přijít hodinky do kontaktu s vodou.  Od tohoto parametru se částečně odvíjí také cena hodinek, takže pokud je budete nosit maximálně v dešti, není nutné pořizovat hodinky, které vydrží ponor do několika metrů hloubky. 

Chytré hodinky a provedení displeje 

Nejčastěji se setkáte s IPS displejem, OLED nebo AMOLED displejem. První jmenovaný se běžně vyskytuje u levnějších modelů hodinek, má horší zobrazení barev, ale také menší spotřebu energie. OLED a AMOLED displej vyniká skvělou čitelností i na ostrém slunci, což pravděpodobně často oceníte, má také kvalitní zobrazení barev pod různými pozorovacími úhly, počítat však musíte s vyšší cenou hodinek. 


Funkce chytrých hodinek

  • Telefonování a notifikace SMS – levnější modely vás upozorní na příchozí zprávy, telefonní hovory nebo oznámení ze sociálních sítí, ale není možné skrze hodinky odpovídat, zprávy si lze pouze přečíst. Lepší verze hodinek umožňují přijímat telefonní hovory a odepisovat na zprávy, je však třeba, aby byly vybaveny reproduktorem a mikrofonem. 
  • Bezkontaktní platby – skrze NFC technologii za podpory platebních komunikačních standardů jako Google Pay, Garmin Pay, Samsung Pay a Apple Pay můžete provádět bezkontaktní platby. 
  • Přehrávání hudby – skrze hodinky můžete ovládat přehrávání hudby, hlasitost apod. 
  • Ovládání spouště mobilního fotoaparátu – můžete využít např. při focení selfie nebo skupinových fotografií.  
  • Kalendář – vás upozorní na plánované schůzky a další události, na které byste neměli zapomenout. 
  • Monitoring fyzické aktivity – díky funkcím, jako je krokoměr, výškoměr, GPS a podobně, které monitorují pohyb, vzdálenost, aktivitu a podobně hodinky vyhodnotí, kolik jste za den nachodili kroků, překonali převýšení, vzdálenost a podobně. Všechna data průběžně ukládá a vyhodnocuje pomocí aplikací. 
  • Měření srdečního tepu – chytré hodinky měří tep na zápěstí, ideální je tedy při měření mít ruku ve stabilní vodorovné pozici. Pokud vyžadujete přesnější měření například při běhu, doporučujeme pořídit modely s hrudním pásem. 
  • Měření okysličení krve – ukazuje saturaci kyslíku v krvi, může včas upozornit na zdravotní problémy. U běžného člověka bez zdravotních komplikací by měla hodnota dosahovat 95 - 99 %. 
  • Měření krevního tlaku – hodinky jsou schopny pomocí tlakového senzoru pravidelně měřit a kontrolovat tak váš krevní tlak. Tato funkce je velmi užitečná pro osoby s kolísajícím krevním tlakem nebo ty, které trpí potížemi se srdcem. 
  • Tachometr – zapisuje dosaženou vzdálenost. 
  • Teploměr – je schopen změřit aktuální okolní teplotu vzduchu.
  • Barometr – monitoruje atmosférický tlak, na jehož základě lze odhadovat vývoj počasí.  
  • G – senzor – slouží k přesnému sledování pohybu, reaguje na naklonění a zrychlení přístroje. 
  • Stopky – využijete především při sportu. 
  • LTE a Apple Watch Cellular – funkce, díky které můžete telefonovat, posílat zprávy i přistupovat na internet, aniž by byl váš telefon nablízku.
  • Díky aplikacím jako je Najít, můžete pomocí smartwatch vysledovat, kde se nachází například váš telefon, když už se domníváte, že je nadobro ztracen.

Pro sportovce jsou tu odolné sporttestery!

Pokud se pravidelně věnujete sportu, oceníte také sporttestery, které sice nejsou vybaveny chytrými funkcemi, ale snímají pohyb, srdeční tep, vzdálenost, převýšení a podobně. Výhodou sporttesterů je zvýšená odolnost proti nárazu, prachu nebo vodě. Jsou vhodné také pro nejrůznější outdoorové aktivity.

Pro sportovce jsou tu odolné sporttestery!

Chytré hodinky Samsung

Samsung nabízí řady chytrých hodinek Galaxy Watch4 a Galaxy Watch4 Classic . Tyto elegantní hodinky s velkým displejem a minimálním okolním rámečkem si můžete mimo jiné jednoduše přizpůsobit tak, aby ladily s vaším outfitem. Stačí jej vyfotit a hodinky si automaticky vytvoří tapetu, která se bude k oblečení perfektně hodit. Hodinky mají řadu funkcí, které vás budou informovat o vašem zdravotním stavu a fyzické aktivitě.

Chytré hodinky Xiaomi

Chytré hodinky Xiaomi řady Mi Watch, Mi Watch Lite nebo Mi Band vás překvapí bohatou výbavou, dlouhou výdrží baterie (až 9 dní), a zajímavým designem s hranatým nebo kulatým displejem. Většina modelů je vodotěsná do hloubky až 50 metrů.

Chytré hodinky Amazfit

Společnost Amazfit je proslulá výrobou chytrých hodinek a fitness náramků vynikající kvality a působivého designu. Jsou vybaveny operačním systémem Amazfit OS, který je kompatibilní s Androidem. Lze je ovládat i hlasově a některé modely mají více jak 70 sportovních režimů.

Chytré hodinky Garmin

Garmin vyniká mimo jiné svými hodinkami dedikovanými vybraným sportům. Kromě klasických sportovních hodinek si tak můžete vybrat i speciálně navržené pro běžce FORERUNNER®, kde využijete například mapy nebo hodinky pro golfisty APPROACH®, které mají předehraná golfová hřiště celého světa a zaměří, jak daleko je green nebo kde jsou jaké překážky.

Při výběru chytrých hodinek byste neměli přehlédnout ani další výrobce, jako jsou Huawei, Honor nebo Fitbit.


Nejčastěji kladené otázky při výběru chytrých hodinek

Jaký je rozdíl mezi chytrými hodinkami a fitness náramkem?

Chytré hodinky jsou určeny na běžné nošení, proto jsou obvykle větší, vyšší hmotnosti a můžete je pořídit v mnoha designech, které se hodí i pro společenské příležitosti. Oproti tomu fitness náramky jsou maximálně odlehčené a jsou vyrobeny z omyvatelných materiálů, kterým nevadí pot ani voda. Jsou často také výrazně levnější, než chytré hodinky.

Kolik stojí chytré hodinky?

Cena chytrých hodinek se nejčastěji pohybuje mezi 3 – 20 000 Kč, závisí na konkrétním modelu, operačním systému, množství funkcí, výdrži baterie a dalších faktorech. Ty nejlepší modely překračují hranici 30 000 Kč.

Jak je to s kompatibilitou u chytrých hodinek?

Chytré hodinky musí být kompatibilní s vaším chytrým telefonem. Pozor si dejte u chytrých hodinek od firmy Apple, které jsou obvykle kompatibilní pouze s iPhony.

Jak se chytré hodinky ovládají?

Většina hodinek je vybavena dotykovým displejem, některé modely mají navíc otočná tlačítka po bocích, která mohou sloužit také k zoomování a přepínání jednotlivých funkcí.