10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Zdravé zuby a dásně jsou nejlepší prevencí bolestivosti a častých návštěv zubaře. Kromě vypilované techniky čištění zubů však k dentální hygieně potřebujete i správné nástroje. Pokud chcete svůj zubní kartáček povýšit na novou úroveň, vyberte si elektrický typ. Pomůžeme vám s výběrem i častými otázkami ohledně nákupu nového elektrického zubního kartáčku.

Proč elektrický zubní kartáček?

Klasické kartáčky na zuby byste měli pořizovat s malou čisticí hlavicí a měkkými a rovně střiženými vlákny. U elektrických kartáčků je to podobné, ale samotný proces čištění zubů je díky nim jednoduší. Místo kmitání vlastní rukou pohybuje kartáčkem malý motor. Vy pak jen přikládáte kartáček na hranu dásně a zubu. Mezizubní prostory je poté potřeba dočistit mezizubními kartáčky, nití nebo ústní sprchou.

Elektrické kartáčky se musí jednou za čas nabít v nabíječce nebo musíte ručně vyměnit baterie. Časem se opotřebují i hlavice – snadno však koupíte náhradní v různých typech a tvrdosti. Hlavice doporučujeme měnit nejpozději po 3 měsících užívání. Elektrické kartáčky obecně existují v několika typech, které se liší způsobem pohybu hlavice.

Typy elektrických zubních kartáčků

Váháte mezi nákupem rotačního (oscilačního) a sonického zubního kartáčku? Zde vám představíme výhody a nevýhody obou typů.

Rotační (oscilační) zubní kartáček

Rotační (oscilační) zubní kartáček využívá k čištění rotační pohyby kulaté hlavice. Tímto způsobem se stírá zubní plak a po hygieně budou vaše zuby perfektně čisté. Díky malé hlavici můžete vyčistit každý zub zvlášť ze všech stran. Tento typ kartáčku se však nehodí pro osoby s onemocněním dásní nebo citlivostí zubních krčků. Rotační zubní kartáčky bývají levnější než ty sonické.

Sonické zubní kartáčky

Sonické zubní kartáčky naopak čistí zuby jemným vibračním nebo pulzačním pohybem. Hlavice sonických kartáčků jsou podélné a více připomínají klasické kartáčky na zuby. Můžete je používat, i když trpíte na krvácení nebo bolest dásní. Díky jinému typu pohybu hlavice vyčistíte snadno i těžko přístupná místa (mezizubní prostory, hranu přiléhající dásně k zubu apod.). Pro někoho může být nevýhodou vyšší pořizovací hodnota.

Jaké technické parametry sledovat při výběru elektrického kartáčku?

Počet kmitů

U každého elektrického kartáčku najdete počet kmitů za minutu, jinak také počet stěrů za minutu. Tento údaj vás informuje o rychlosti pohybu kartáčku – čím je číslo vyšší, tím je čištění efektivnější. Rotační kartáčky většinou dosahují rychlosti od několika tisíc až po 62 000 pohybů za minutu. Sonické zubní kartáčky čistí zuby rychlostí od 8 800 až po 62 000 pulzů za minutu.

Jaké by měl mít elektrický kartáček funkce?

  • Časovač bývá většinou nastaven na 2 minut, jako doporučení, jak dlouho si čistit zuby. Některé modely i po 30 vteřinách vydají zvuk, aby se mohlo přejít k jiné oblasti.
  • Senzor tlaku vás včas upozorní, pokud na kartáček moc tlačíte. Přílišným tlakem poškozujete jemné dásně.
  • Díky indikátoru nabití baterie budete mít přehled o dostatečném nabití.
  • Čisticí režimy často obsahují program na denní čištění, funkci bělení, která redukuje skvrny na zubech, a funkci masáže dásní, jež napomáhá správnému prokrvení. Některé novější typy kartáčků můžete propojit se smartphonem pomocí Bluetooth a kontrolovat tak svou dentální hygienu dlouhodobě a zlepšovat se v technice.
  • Příslušenství, které ke kartáčku dostanete, většinou obsahuje stojan s nabíjecí stanicí, pouzdro na cesty, náhradní hlavici a úchyt kartáčku na zeď. Obsah balení se však u jednotlivých produktů může lišit.

Tipy na závěr

Elektrické kartáčky pro děti byste měli svým potomkům pořizovat až od 3 let věku. Označují se jako dětské a mívají menší hlavici a jemnější režim čištění. Zhruba od 10 let pak již vaše děti mohou používat dospělé verze elektrických zubních kartáčků s jemnými hlavicemi a programem citlivého čištění.

Pokud nosíte rovnátka, je lepší si zuby čistit sonickým zubním kartáčkem. Při čištění na něj musíte vyvíjet menší tlak než u rotačního typu, a tak nepoškodíte ani samotná rovnátka.

Jestliže máte dentální problémy, raději se před koupí elektrického kartáčku poraďte se svým zubním lékařem. Obecně jsou k zubům a dásním šetrnější sonické zubní kartáčky, které čistí spíše pohybem než tlakem.

Doplňte další pomůcky ústní hygieny

Kromě elektrických kartáčků nabízíme i další bohaté příslušenství pro ústní hygienu – náhradní kartáčky, trysky k elektrickým kartáčkům a ústním sprchám nebo sonické škrabky na jazyk a další produkty, které vám napomohou k zářivému úsměvu.