10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat hokejku

Aby váš výkon v hokeji byl co nejlepší, neobejdete se bez kvalitní hokejky. Jak vybrat hokejovou hůl tak, aby vám perfektně padla a odpovídala vašim požadavkům? Zvolit musíte správnou délku, která se odvíjí od výšky postavy, důležitý je také typ zahnutí a flexe hokejky i materiál použitý při výrobě nebo tvrdost hokejky. V následujícím článku si projdeme všechny parametry, které výběr hokejky ovlivňují!

Je lepší dřevěná nebo kompozitová hokejka?

Úplně na začátku můžeme rozdělit hokejky dle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Projedeme si jejich klady i zápory a dozvíte se, která pro vás bude vhodnější.

Dřevěné hokejky jsou levné a vhodné pro rekreační hráče!

Dřevěné hokejky vyhledávají spíše rekreační hráči. Dnes už se však dřevěné hokejky nevyrábí v takové míře jako kdysi, postupně je nahrazují kompozitové hokejové hole.

  • odolnost materiálu
  • nízká pořizovací cena
  • snadná ovladatelnost puku
  • jsou těžké
  • hůře odolávají vlhkosti a degradují
  • mají sklony se lámat

Kompozitové hokejky vynikají odolností a nízkou hmotností!

Drtivá většina současných hokejových holí je vyrobena ze sklolaminátového kompozitu v kombinaci s karbonovým vláknem a dalšími materiály, které dělají hokejku pružnou a zároveň velmi odolnou. Tyto hokejky se hodí především pro aktivní a profesionální hráče, nebo zkrátka ty, kteří si chtějí dopřát kvality kompozitové hokejky.

  • nízká hmotnost
  • vynikající odolnost
  • neabsorbují vlhkost
  • vyšší cena
  • hokejky mohou časem změknout

Při výběru se zaměřte na shaft i čepel hokejky!

Hokejky můžeme dělit na 2 části :

  • Shaft – neboli tělo či násada, za kterou se hokejka drží
  • Čepel – spodní zahnutí hole, kterým se ovládá hokejový puk

Při výběru hokejky se postupně zaměříme na obě části, u shaftu je důležitá jeho tvrdost a délka, u čepele zase prohnutí a tvarování.


TIP: Hokejku můžete zakoupit jednoduše jako celek, nebo si ji složit z čepele a shaftu vybraných přesně na míru!

Jak určit správné zahnutí hokejky? Napoví vám pozice rukou!

Jedna z prvních věcí, kterou byste měli při výběru hokejové hole řešit, je zahnutí čepele. K dostání jsou hokejky s pravým a levým zahnutím čepele. Jak ale poznat, která pro vás bude ta pravá? Je to jednoduché. Pro většinu praváků jsou vhodné hokejky s levým zahnutím čepele, pro leváky jsou zase přirozenější hokejky s pravým zahnutím čepele.

Pokud si však před koupí chcete správnost tohoto tvrzení ověřit, máme pro vás rychlý trik! Uchopte smeták, nebo jakoukoliv tyč, představte si, že je to hokejová hůl a zaujměte přirozenou pozici rukou. Zahnutí hole určuje ruka umístěná níže – pokud je to levá ruka, vyberte hůl s levým zahnutím, pokud se jedná o ruku pravou, vyberte si hokejku s pravým zahnutím!


Vybírat můžete také tvarování a zahnutí čepele!

Když máte vyřešené zahnutí čepele, můžete se zaměřit na její tvarování a míru zahnutí. To ovlivňuje chování puku na holi a celkový styl hry. V tomto ohledu každému vyhovuje něco trochu jiného, a proto je třeba zkoušet a hledat tvar, který vám bude nejvíce vyhovovat. Každý výrobce užívá také trochu jiné označení, avšak tvar čepele se zásadním způsobem neliší. K nejpoužívanějším druhům zahnutí patří P26, P28, P29 a P92.


Délka shaftu se odvíjí od výšky postavy

Nyní se zaměříme na délku shaftu, neboli násady hokejové hole. Zde se budeme řídit výškou postavy a jednoduchým pravidlem – pokud stojíte na zemi bez bruslí, měla by hokejka dosahovat přibližně po nos, pokud stojíte na bruslích, bude konec hokejové hole sahat po bradu.

Tvrdost (flex) shaftu určuje síla a zkušenost hráče!

Výběr tvrdosti shaftu závisí na pozici hráče, jeho síle i stylu hry. Tvrdost neboli flex shaftu se značí číslicí. Čím je číslice vyšší, tím je vyšší i tvrdost hokejky.

→ S výběrem správné tvrdosti shaftu může pomoci i tato tabulka:

Věk hráče Tvrdost shaftu
Děti do 8 let 30 – 40
Děti mezi 9 – 12 lety 40 – 60
Dorost 13 – 16 let 60 – 80
Dospělí hráči Nad 80

*Tabulka je pouze orientační, závisí také na výšce a hmotnosti hráče.

Tvrdost hokejky můžete vybírat také dle pozice hráče – útočníci mají v oblibě spíše měkčí hole, protože střílí nablízko a švihem, obránci tvrdší hole, protože střílí na delší vzdálenost, ale s dostatečným nápřahem.

Bod prohnutí shaftu volte dle stylu hry a zkušeností!

Tvrdost hole úzce souvisí s tzv. kick pointem (bodem prohnutí). Ten určuje, v jakém místě se hokejová hůl při střelbě nejvíce prohne. Pokud jste začátečníci, rozdíl v jednotlivých typech až tolik nepoznáte, pokročilým a profesionálním hráčům však správná volba umožňuje zpřesnit střelbu a ovládání puku během hry.

Kick point Využití
Nízký kick point Často vyhledávají útočníci, kteří ostře střílí zápěstním nebo tečují. Má rychlou reakci a proto se hodí na ostré střely na blízko.
Střední kick point Má univerzální využití, je vhodný pro všechny druhy střel, držení hole lze totiž přizpůsobit dle aktuální potřeby. I proto jsou tyto modely nejpopulárnější.
Vysoký kick point Využívají spíše obránci, protože k přesné střele je třeba dostatečný nápřah a síla.

*Tabulka je orientační, každému hráči může vyhovovat jiný bod prohnutí.


Jak vybrat hokejku pro děti?

Pokud máte doma juniora, který se chce hokeji věnovat, pořiďte mu hokejku, se kterou ho bude hra bavit a dobře si osvojí její základní ovládání. Zde je několik tipů, čím se při výběru dětské hokejky řídit!

  • Vybírejte lehké hokejky s max. tvrdostí shaftu 50.
  • Dřevěné hokejky jsou dobré k učení techniky hraní, zároveň jsou nenáročnou investicí do začátků.
  • Hokejka musí mít kratší čepel pro snadné ovládání, vyhněte se zkracování hokejek pro dospělé, které budou pro děti příliš těžké, a mohly by je od hry odradit.
Jak vybrat hokejku pro děti

TIP: Obzvláště u dětí je třeba hned na začátku investovat do kvalitních hokejových chráničůa hokejové helmy!

Jak na výběr brankářské hokejky?

Brankářské hokejky se liší vzhledem i využitím, proto při jejich výběru musíme zohlednit také další parametry. Tím nejdůležitějším je délka příložníku (rozšířená část hokejky)! Ta musí odpovídat výšce hráče, protože v opačném případě by hokejka neměla správnou polohu a nevykrývala dostatečně prostor mezi betony brankáře.

→ Jak vybrat délku příložníku dle výšky hráče?

Výška hráče Odpovídající délka příložníku
do 120 cm 46 – 53 cm
121 – 149 cm 53 – 58 cm
149 – 164 cm 58 – 62 cm
nad 165 cm 62 – 73 cm

*Tabulka je pouze orientační.

Nejčastěji kladené otázky při výběru hokejky

Jak omotat hokejku?

Čepel i shaft hokejky musí být chráněna omotávkou. Omotávku je třeba měnit dle intenzity hraní, pro rekreační hráče to znamená několikrát za sezonu dle míry poškození pásky. Čepel se obvykle omotává od paty až po špici s tím, že se páska částečně překrývá. Páska musí být napnutá, bez zbytečných zahnutí.

Jak vybrat délku hokejky?

Délka hokejky závisí na výšce postavy. Vybírejte tak, aby hokejka dosahovala po nos v případě, že stojíte bez bruslí. S bruslemi vám pak bude sahat po bradu, což je optimální.

Jak zkrátit nebo prodloužit hokejku?

Hokejku lze zkrátit jednoduše na vrchním konci shaftu za pomoci pilky s jemnými zuby. Otřepy obrousíme smirkovým papír nebo pilníkem a vrátíme zpět gumovou krytku. V případě, že chceme rukojeť hokejky prodloužit, je třeba mezi nastavované části rukojeti vložit dřevěný klín, který do shaftu vlepíme za pomoci kvalitního lepidla.